in

Yolu kapatılan kadının hayvanları yem bulamadığı için ölüyor

Adana’da besicilik yapan Fatma Köden, ormanlık alana zeytin diken komşusunu şikayet etti. Bunu duyan komşusu Köden’in çiftliğinin yolunu kapattı. Çiftliğine yem sokamayan Köden, yem götüremediği hayvanlarının ölmemesi için yardım istedi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşayan Fadime Köken 3 yıl önce çiftçiliğe başladı.

Köden, bankadan çektiği parasıyla Topallı Mahallesi Bucak Mevkiinde bir çiftlik kurdu. Fatma Köden kocası Cumali Köden ve oğlu Kaan Köden ile birlikte çiftliklerinde 155 koyun, 65 kuzu ve 250 yumurta tavuğuna bakıyorlar.

TARTIŞTIĞI KOMŞUSU ÇİFTLİĞİNİN YOLUNU TIKADI

Geçen yıl Adana’da çıkan orman yangını sonucunda birçok ağaç yandı. Köden’in komşuları yanan ağaçların yerine zeytin dikmeye başladı. Bu durumu gören Köden ailesi kamu alanı olan yerlere şahsi ağaçlar dikilmemesi, o bölgeye tekrar çam ağacı dikilmesini savundu. Bu konuda komşuları tartışan Köden ailesi komşularını Adana Orman Bölge Müdürlüğüne şikayet etti.

Köden ailesinin kendilerini şikayet ettiğini öğrenen komşuları, Köden ailesinin çiftliğinin tek giriş yolunu traktörle sürüp önüne de köten koyarak kapattı. Köden, yolu kapatıldığı için bir haftadır çiftliğine giremez duruma geldi. Çiftliğin çevresinin göl ve uçurumlardan oluşmasından dolayı tek giriş noktası kapatıldığından beri çiftlikteki hayvanlara yeteri kadar yem temini yapılamıyor. Köden ve ailesi çiftliğin etrafında uçurumdan ancak kısıtlı miktarda yem sağlayabiliyor.

Yeteri kadar beslenemediği için Köden’in çiftliğindeki dört kuzu hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kuzular Fadime Köden’in gözyaşları içerisinde toprağa gömüldü.

BENİM TEK AMACIM ORMANLARIN KORUNMASIYDI

Çiftliğin sahibi Fadime Köden hayvanların 3 günlük yemi kaldığı söyledi. Köden, “Komşu ormana zeytin dikmek istedi, biz de bunu şikâyet ettik. Bunu öğrenen komşu yolumuzu kapattı. Orası da kendi arazisi olduğu için bir şey yapamıyoruz. Benim tek amacım ormanların korunmasıydı. Şimdi ben çiftliğime uçurumdan gitmek zorunda kalıyorum. Dört kuzum öldü. Ne olur bize yardım edin” diye açıklamada bulundu.

Ankara’da köpekleri pompalı tüfekle öldüren şüpheli tutuklandı

Markete giren kedi kasiyer oldu