in

Hayvanlar ve çevreyle ilgili özel günler

Hayvanlar, doğa ve çevre hayatımızın olmazsa olmaz parçalarıdır. Onlara verdiğimiz değeri özel günlerini kutlayarak hissettirebiliriz. Peki bu özel günlere ne kadar hakimiz? Özel günleri sizler için listeledik.

Ocak Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

2 OcakKediler İçin “Happy Mew Year Günü”:

Herhangi bir kedi sahibi size, kedilerin kendilerini biz ölümlülerden çok, çok daha üstün gördüklerini söyleyecektir. Kesinlikle hayatın sunabileceği her şeyi hak ettiklerini ve hak ettiklerini hissediyorlar, öyleyse neden sadece onlar için Mutlu Mew Yılı Kediler Günü Günü olmasın? Happy Mew Year for Cats Day, tarafından kedilerin yeni yıl için kendi küçük kutlamalarını yapabilmeleri için oluşturuldu. 

5 OcakKuş Günü:

Çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan Dünya Kuş Günü, her yıl 5 Ocak tarihinde kutlanmaktadır. The Avian Welfare Coalition ve Born Free USA isimli iki bağımsız kuruluş tarafından hayata geçirilen ve 2002’den beri kutlanan bir özel gündür.

14 OcakUlusal Evcil Hayvanınızı Giydirme Günü:

Ulusal Evcil Hayvanınızı Giydirme Günü 14 Ocak, evcil hayvanınızın kusursuz moda anlayışını kutlamak için mükemmel bir gündür.

20 OcakPenguen Farkındalık Günü:

Her yıl 20 Ocak’ta Dünya Penguen Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Bu günün amacı iklim değişikliği nedeniyle türleri tehlikede olan penguenler için farkındalık oluşturmaya çalışmaktır.

21 OcakSincap Takdir Günü:

Çekelez olarak da anılan Sincaplar, kış ortasında yiyecek bulma konusunda zorlanmakta ve bahara kadar bu durumla baş etmek zorundadır. Bu nedenle, 2001’de North Carolina Yaban Hayatı Rehabilitatörü Christy Mckeown tarafından insanları bu sevimli kemirgenler için tohum ve fındık sökmeye teşvik etmenin bir yolu olarak başlatılan ulusal bir gündür.

21 OcakDünya Sarılma Günü:

Ülkemizde bu günün anlamı çok bilinmese de, dünyada insanların birbirine dokunarak sevgilerini gösterdikleri, dokunmanın önemini vurguladıkları bir gündür.

22 OcakKedinin Sorularına Cevap Verme Günü :

İnsanları dünyaya bir kedinin gözünden bakmaya çalışarak kedilerin sorularına daha iyi yanıt vermeye teşvik ediyor. Bunların arasında, Neden mutfak tezgâhına çıkmama izin vermiyorsun? gibi sorular var. Bu soruları cevaplayan bir gündür.

Şubat Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

2 ŞubatDünya Sulak Alanlar Günü:

İran’ın Ramsar kentinde 2 Şubat 1971 tarihinde imzalanan Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi, taraf olan ülkelerin her birini, dünyaca öneme sahip en az bir sulak alan ilan etmek, bu sulak alanları korumak ve akılcı kullanımlarını sağlamakla yükümlü kılmıştır. Sözleşmenin imzalandığı 02 Şubat tarihi, sulak alanların önemine dikkat çekmek üzere 1997 yılından bu yana ‘Dünya Sulak Alanlar Günü’ olarak kutlanmaya başlanmıştır.

14 Şubat – Evcil Hayvan Hırsızlığı Farkındalık Günü:

14 Şubat sadece Sevgililer Günü değil. Aynı zamanda Evcil Hayvan Hırsızlığı Farkındalık Günüdür Köpek duygusal insanlarının, köpek kaçakçılarının köpekleri için yarattıkları tehlikeleri bilmelerini sağlamak için bir gündür.

15 ŞubatHipopotam Günü:

Ulusal Su Aygırı Günü, her yıl 15 Şubat günü kutlanıyor. Su aygırları suya bayılırlar, bu yüzden Yunanlılar onlara nehir atı olarak adlandırmışlardır. Aynı zamanda Nil aygırı olarak da bilinirler. Su Aygırı veya hipopotam olarak adlandırılırlar ve filler ve gergedanlardan sonra en büyük üçüncü tür memelidir.

17 Şubat – Dünya Kediler Günü:

 Farkındalık günü olarak bilinen Dünya Kediler Günü, evsiz kedilerin farkındalığını sağlamak amacıyla her yıl 17 Şubat’ta kutlanır. İlk olarak 1990 yılında İtalya’da benimsendi. İtalyan gazeteci Claudia Angeletti, Tuttogatto (Tüm Kediler) isimli dergide okurlarına yönelik bir anket yaptı. Kazanan Oriella Del Col’un 17 Şubat teklifi oldu ve bugün “Dünya Kediler Günü” olarak belirlendi.

18 ŞubatDünya Balina Günü:

 Okyanusta yaşamalarına rağmen, balinalar akciğerleri ile havayı solurlar ve insanlar gibi yavrularını besleyen sıcakkanlı memelilerdir. WWF-İspanya Kanarya Adaları’nda Balina Koruma Alanı kurmak için çalışmaktadır.

20 ŞubatEvcil Hayvan Sevgi Günü:

Evcil Hayvan Sevgi Günü her yıl 20 Şubat günü kutlanır. Evcil hayvanlarınıza sevginizi ve ekstra ilginizi göstermek için bir ayarlanmış olan bir gün. Ayrıca evcil hayvanlarınızda sahip olduğunuz özel sevgiye odaklanmak için de mükemmel bir fırsattır.

22 ŞubatKöpeği Yürüyüşe Çıkarma Günü:

Topluluğa yapıcı bir şekilde katılabilmek için üzerindeki bir duruma çok duygusal olarak katkı yaptığınız zamanlar vardır ve tartışmalar acı veren suçlamalara dönüşebilir. Bu olduğunda, köpeğin tasmasını almanın ve onu yürüyüşe çıkarmanın zamanı geldi demektir. Umarız ki kafanızı temizleyebilir ve denge hissinizi geri kazanabilirsiniz. Bu özel günde köpeğiniz yoksa, bir komşunun köpeğini ödünç almayı deneyin ve onun yerine köpeğini yürütün vurguları yapılmaktadır.

27 ŞubatUluslararası Kutup Ayısı Günü:

Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle yaşam alanları değişen, yok olan, alışkanlıkları bozulan bunun sonucu olarak da nesli bu yüzyıl içinde tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kutup ayıları hakkında farkındalık yaratmak için, her yıl 27 Şubat ‘Dünya Kutup Ayıları Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Mart Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

1 MartAtları Koruma Günü:

Atların bir hayvan olarak değil de bizim can yoldaşlarımız, duygusal bağ kurduğumuz arkadaşlarımız olarak görüyor ve bu prensiple hareket ediyoruz. Binlerce yıl yeryüzünü birlikte dolaştığımız dostlarımızı çağımızda artık ihtiyacımız kalmadı diye terk etmememiz gerektiğini bilir ve bu düşüncenin tüm toplumlarda yerleşmesi gerektiğinin bu özel günde altı çizilir.

2 Mart –  Uluslararası Kurtarılmış Kedi Günü:

Kötü şartlar altında mahsur kalan, kurtarılmayı bekleyen kedilerin için farkındalık yaratılan bir gündür.

3 MartDünya Yaban Hayatı Günü:

İlk olarak 2014 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Yaban Hayatı Günü’nde, tüm dünyadaki yabani bitki ve hayvan türlerine dikkat çekerek koruma çabalarıyla ilgili farkındalık yaratmak, yaban hayatın sürdürülebilirliğini sağlamak ve insanlar için önemini anlatmak hedeflenir.

14 MartKelebek Günü:

Bugün, dünyamızı renklendiren kelebeklerin öneminin farkındalığını vurgulanmaktadır.

14 MartNehirler için Uluslararası Eylem Günü:

Doğal hayata zarar veren nehir üzeri enerji projeleri ile ilgili farkındalık yaratmak, nehirlerin ve havzalarının önemini hatırlatmak, alternatif enerji projelerini tartışmak ve nehir koruma projelerini desteklemek amacıyla 1997 yılından beri kutlanmaktadır.

16 MartUlusal Panda Günü:

16 Mart Ulusal Panda Günü- Uluslararası Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin listesine göre, pandaların nesli tehlike altında. Panda popülâsyonu son zamanlarda artısına rağmen sayıları hala az ve yaşamalarına yönelik tehditler devam etmektedir. Bu özel gün pandaların neslinin tehlike altında olduğunu vurgulamaktadır.

20 MartDünya Serçe Günü:

Betonlaşmanın artması, yeşil alan ve parkların azalması gibi nedenlerle sayılarında hızlı düşüş gözlemlenen serçelere dikkat çekmek amacıyla kutlanmaktadır. Dünya Serçe Günü’nde dünyanın pek çok ülkesinde sayım etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

21 Mart – Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası:

İlk olarak 1971 yılında kutlanan Dünya Ormancılık Günü’nün amacı, ormanların korunması, geliştirilmesi ve en etkin şekilde işletilmesinin önemini hatırlatmak, ormanın yararlarını ve çevre için taşıdığı anlamı kitlelere anlatabilmektir. Kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede sonbaharın başlangıcı olan 21 Mart tarihinde kutlanmaktadır. 21 Mart’ı içine alan hafta da Orman Haftası olarak kutlanmaktadır.

22 MartDünya Su Günü:

Dünya Su Günü, ülkelerin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasını teşvik etmek amacıyla 1993 yılından bu yana kutlanmaktadır.

23 MartDünya Meteoroloji Günü:

Meteoroloji ve meteorolojik olayların halka daha iyi anlatılması amacıyla her yıl belirlenen farklı bir konu çerçevesinde bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Birleşmiş Milletlere bağlı bir kuruluş olan Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organisation – WMO) ana sözleşmesi 23 Mart 1950 tarihinde kabul edildiğinden 1961 yılından beri her yıl 23 Mart günü ‘Dünya Meteoroloji Günü’ olarak kutlanmaktadır.

29 MartDeniz Ayısını Sevme Günü:

Deniz ayılarını severek, farkındalığını arttırma günüdür.

Mart ayının son Cumartesi günüDünya Saati:

Çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla WWF tarafından 2007 yılından beri gerçekleştirilen kampanya kapsamında 135 ülkeden 2 milyar insan bir saatliğine ışıklarını kapatmaktadır. Katılım sayısı itibari ile dünyanın en büyük çevre hareketidir.

Nisan Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

2 NisanDağ Gelinciği Günü:

Nesli tükenmekte olan siyah ayaklı dağ gelinciklerine dikkat çekmek için önem arz eden bir gündür.

4 NisanDünya Fare Günü:

Deneylerde kullanılan fareleri korumak ve farelerin yaşama haklarına vurgu yapan bir gün olarak ‘Dünya Fare Günü’ olarak kutlanmaktadır.

4 NisanDünya Sokak Hayvanları Günü:

Her yıl 4 Nisan günü de tüm dünyada, yaşamlarını oldukça zor koşullar altında geçirmeye çalışan bu sokakta yaşayan evsiz hayvanların korunma, barınma ve beslenme gibi ihtiyaçlarına dikkat çekmek amacıyla ‘Dünya Sokak Hayvanları Günü’ olarak kutlanmaktadır.

7 NisanUluslararası Kunduz Günü:

Doğanın en eşsiz mühendisleri kunduzların farkındalığını artırmayı amaçlayan ve bu nedenle kutlanan gündür.

8 NisanBir Kuşun Resmini Çizme Günü:

Yaşamımızda önemli bir yeri olan, ötüşleriyle bizleri mest eden kuşların resminin çizildiği özel bir gündür.

11 NisanEvcil Hayvan Günü:

Evcil Hayvan Günü’nü kedinizi, köpeğinizi, kaplumbağanızı ya nasıl sevdiğinizi gösterme şansıdır. Evcil Hayvan Günü her yıl 11 Nisan günü kutlanır.

14 NisanDünya Yunus Günü:

Sosyal zekalarıyla bilinen okyanusların memeli canlıları yunuslar bugün, deniz kirliliği, besin azalması, deniz trafiği, su altı gürültüsü (özellikle petrol arama faaliyetleri esnasında üretilen ani ses) , kasti öldürme, hedef dışı olarak ağlara takılma gibi nedenlerle tehlike altında.14 Nisan Dünya Yunus Günü de bu duruma dikkat çekmek için her yıl kutlanmaktadır.

16 NisanFili Kurtar Günü:

Fillerin kurtulması gerektiren bir dünyada yaşadığımızın vurgusu yapılan gün, 16 Nisan’da kutlanmaktadır.

17 NisanYarasaları Anma Günü:

17 Nisan ABD’de “Bat Appreciation Day” yani “Yarasa Minnet Günü” olarak kutlanmaktadır. 

18 NisanEvcil Hayvan Sahiplerinin Bağımsızlığı Günü:

‘Evcil Hayvan Sahiplerinin Bağımsızlığı Günü ‘ evcil hayvan sahiplerinin yaşadığı zorluklara dikkat çeken bir gündür.

21 NisanBulldoglar Güzeldir Günü:

Havluya benzeyen kırış kırış suratları, kısa boyları, yan yan yürüyüşleriyle kendilerine has bir tür olan bulldoglar güzeldir. Tabii ki her köpek türü hatta her hayvan türü çok ama çok güzel ve özeldir.

21 NisanDünya Balık Göçü Günü:

Balık sayısındaki azalmanın önüne geçmek ve daha üretken nehirler elde etmek için göç eden balıkların ve nehirler üzerindeki göç yollarının önemini hatırlatmak amacıyla kutlanmaktadır.

22 NisanDünya (Yeryüzü) Günü:

Tüm canlılara yaşam sağlayan dünya ve dünya üzerindeki ekosistemlerle ilgili farkındalığı artırmak, korunmasını sağlayacak hareketleri teşvik etmek amacıyla kutlanmaktadır. İlk olarak 1970 yılında Amerika’da kutlanmaya başlanan Dünya Günü, 1990 yılında evrensel bir boyut kazanmıştır.

23 NisanKayıp Köpeklerle İlgili Farkındalık Günü:

Kayıp köpeklerin farkındalığnı arttırmak için düzenlenen bir gündür.

26 NisanUluslararası Rehber Köpek Günü:

Uluslararası Köpek Günü, her yıl 26 Ağustos’ta kutlanır ve Animal Welfare Advocate ve Pet Lifestyle Expert Collen Paige tarafından kurulmuştur. Amacı, her yıl ya kamu barınaklarından, kurtarmalardan ve saf ırk kurtarmalardan kurtarılması gereken köpeklerin sayısını tanıması için halkı harekete geçirmektir.

29 NisanKurbağaları Kurtar Günü:

Nesli tehlike altında olan kurbağalara dikkat çekilmesi için düzenlenen bir gündür.

30 NisanDünya Veteriner Hekimliği Günü:

Veteriner Hekimler Günü, ilk olarak 2008 yılında gündeme gelmiş ve Dünya Veteriner Hekimleri Birliği’nin (WVA) 2000 yılında, her nisan ayının son cumartesi gününü “Veteriner Hekimler Günü” olarak ilan etmesi ile kutlanmaya başlamıştır.

Mayıs Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

10 MayısDünya Göçmen Kuşlar Günü:

Binlerce kuş türünden yaklaşık 50 milyar kuş her yıl üreme ve kışlama bölgeleri arasında uzun yolculuklar yaparlar. Bu yolculuk sırasında da dinlenmek ve beslenmek için çeşitli alanlarda konaklarlar. Dünya Göçmen Kuşlar Günü, kuşların göç ettiği alanlar kadar konaklama alanlarının da korunması, bu bölgelerde kuşların güvenliğinin sağlanması, göçmen kuşlar ve göç yolculuğu konusunda bilgi ve farkındalığın artması amacıyla kutlanmaktadır.

17 MayısUluslararası Geri Dönüşüm Günü:

Çevre ve insan sağlığının korunması, doğal kaynak kullanımının azalması, geri dönüşümün teşvik edilmesi, geri dönüşüm kültürünün yerleştirilmesi için tüm dünyada organize edilen atık toplama kampanyalarıyla kutlanmaktadır.

18 MayısTehlikede Olan Türler Günü:

Tehlike altında olan türlere dikkat çekmek için amaçlanan bir gündür.

22 MayısUluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü:

Biyolojik çeşitliliğin en geniş kapsamıyla ele alındığı ve Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi metninin kabul edildiği 22 Mayıs tarihi Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü olarak kutlanmaktadır. Canlıların farklılığını ve değişkenliğini, birbirleriyle ve çevreleriyle karşılıklı etkileşimlerini sağlayan biyolojik çeşitliliğin korunması, biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve genetik kaynaklardan sağlanan faydaların eşit ve orantılı paylaşımı konularında bilinçlenme ve farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

23 MayısDünya Kaplumbağalar Günü:

Küresel ısınma, aşırı ve yanlış yapılaşma nedeniyle yaşam alanları yok olan kaplumbağalarla ilgili farkındalık artırıcı etkinlikler düzenlenmektedir.

30 MayısÇiçek Sulama Günü:

Çiçek Sulama Günü, size aynı zamanda evinden uzakta olan ya da hastanede yatan kişilerin bahçelerine bakım yapma olanağı verir. Bugün morali bozuk olan bir dostunuza taze çiçek götürerek destek olma zamanıdır.

Haziran Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

5 HaziranDünya Çevre Gün:

Doğayı koruma konusunda duyarlılık yaratmayı, küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekmeyi, giderek artan çevre sorunlarına karşı uluslararası işbirliği sağlamak, halkı bilinçlendirmek amaçlarıyla 1972 yılındaki BM Zirvesi’nde 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

8 HaziranDünya Okyanuslar Günü:

1992 yılında Kanada tarafından önerilen Dünya Okyanus Günü, Birleşmiş Milletler’de karar alınmış olmasına karşın ilk kutlamanın yapıldığı 2009 yılına dek resmileşememiştir. Okyanusların dünya üzerindeki yaşam ve vahşi yaşama olan katkısına dikkat çekmek, küresel iklimin düzenlenmesi, ekosistemin ve sürdürülebilir geçim kaynaklarının korunması alanlarında okyanusların oynadığı rolünü sürdürmesinin gerekliliğinin vurgulanması Dünya Okyanus Günü’nün en önemli hedefleridir.

12 HaziranSevgi Günü:

Ülkemizde olduğu gibi Brezilya’da da Sevgililer Günü, eş ve sevgililere çiçek, mücevher, çikolata ve çeşitli hediyeler verilerek kutlanıyor. Aziz Valentine Günü olarak da anılan Sevgililer Günü’nde insanlar sevdikleri insanlara kartlar gönderiyorlar. Tüm bunların yanı sıra Sevgililer Günü, Brezilya’da 12 Haziran’da kutlanıyor ve konserlerin, etkinliklerin, şovların, büyük partilerin düzenlendiği bir festival olarak kabul edilmektedir.

15 Haziran Evrensel Rüzgar Günü:

Rüzgârı, gücünü ve dünyamızı değiştirmek için sunduğu imkânları keşfetmek için düzenlenen bir gündür. Enerji sistemlerini yeniden şekillendirmede rüzgâr enerjisinin rolü konusunda farkındalık yaratmak, hızlı büyüyen ve iş alanları yaratan, karbona bağımlı olmayan bir ekonominin mümkün olduğunu anlatmak amacıyla çeşitli etkinlik ve toplantılar düzenlenmektedir.

16 HaziranDünya Deniz Kaplumbağaları Günü:

Kıyılardaki yapılaşma, yuvalama alanlarının yok olması, denizlerdeki kirlilik, tesadüfi avlanma, tekne/gemi pervanelerinin çarpması gibi pek çok tehditle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının soyları tükenme tehlikesi altında. Koruma çalışmalarına destek sağlamak ve halkı bilinçlendirmek amacıyla Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

17 HaziranDünya Çölleşme ve Kuraklık ile Mücadele Günü:

Çölleşme ve kuraklık, 4 milyar hektardan fazla alanı ve 110 ülkede yaşayan 1,2 milyar insanın yaşamını doğrudan tehdit etmektedir. Çölleşme ve kuraklık sonucu toprağın verimliliği azalmakta, vejetasyon bozularak gıda üretiminin azalmasına ve kıtlığa sebep olmaktadır. Göçlere, anlaşmazlıklara ve savaşlara ortam hazırlayan, iklim değişikliğine karşı arazinin dayanıklılığını azaltan ve ekonomik kaynakların azalmasına sebep olan da yine çölleşme ve kuraklıktır. 1994 yılından beri kutlanmakta olan Dünya Çölleşme ve Kuraklık ile Mücadele Günü’nde çölleşmenin önüne geçecek çözümler tartışılmakta, farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

21 HaziranDünya Zürafa Günü:

Boyları 6 metreye yaklaşan dünyanın en uzun hayvanlarını onurlandırmak ve nesillerinin tükenmesine karşı farkındalığı artırmak için dünyanın en uzun günü seçilmiştir. Son on yılda sayısı yüzde 40 azalan zürafalarla ilgili farkındalığı artırmak için hem dernekler hem de dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçeleri çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

22 Haziran Köpeğini İş Yerine Götürme Günü:

Araştırmalar, evcil hayvanların işe alınmasının verimliliği artırabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, Haziran ayının üçüncü Pazar günü Köpeğinizi İş Yerinize Götürün Günü kutlanmaktadır.

Temmuz Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

10 TemmuzDünya Arılar Günü:

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Ekim 2017’de 20 Mayıs’ı Arılar Günü ilan etti. Son üç yıldır dünyanın her yerinde 20 Mayıs Arılar Günü olarak kutlanmaktadır.

11 TemmuzDünya Nüfus Günü:

11 Temmuz 1987’de dünya nüfusunun 5 milyara ulaştığının belirlenmesi üzerine, 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından bu tarihin Dünya Nüfus Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Hızla artmakta olan dünya nüfusunun kontrol edilebilmesi ve hamile kalmak istemeyen 225 milyon kadının sağlıklı ve etkili doğum kontrol yöntemleri kullanabilmesi için bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

14 TemmuzKöpekbalığı Farkındalık Günü:

Köpekbalıklarının insanların zulmüne uğradığı ve neslinin tükendiği bu dünyaya vurgu yapılmak için kutlanan bir gündür.

16 TemmuzDünya Yılan Günü:

Dünya Yılan Günü, her yıl 16 Temmuz’da kutlanıyor. Dünya Yılan Günü, büyük ölçüde onları çevreleyen mitler ve batıl inançlar yüzünden yok olma yolunda olan bu etçil sürüngenler hakkında daha çok şey öğrenmek ve anlamak için tasarlanmış olan bir gündür.

28 Temmuz Dünya Doğa Koruma Günü:

Sağlıklı bir çevre, istikrarlı ve üretken bir toplumun temelidir. Mevcut ve gelecek nesillerin refahını sağlamak için hepimiz hem çevremizi hem doğal kaynaklarımızı korumak ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmek zorundayız. Özellikle sürdürülebilirlik üzerine odaklanılan Dünya Doğa Koruma Günü’nde farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

29 TemmuzUluslararası Kaplan Günü:

En büyük kedi türü olan kaplanların sayısı son 100 yılda yüzde 97 azalmıştır. Dünya Kaplan Günü’nde, yasa dışı avlanma, yaşam alanlarının yok olması ve iklim değişikliği sebepleriyle soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kaplanlarla ilgili farkındalık ve yürütülen kampanyaların tanıtım çalışmaları yapılmaktadır.

30 TemmuzDünya Dostluk Günü:

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından resmi Uluslararası Dostluk Günü olarak 30 Temmuz ilan edildi. Hindistan gibi bazı ülkeler de Dünya Arkadaşlık Günü Ağustos ayının ilk pazar günü kutlanmaktadır.

Ağustos Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

4 AğustosEngelli Köpek Günü:

Aynı bizler gibi yaşın ilerlemesiyle beraber köpeklerimizin de duymaları azalabilir ve hatta tamamen duymaz hale gelebilirler. Veya genetik olarak doğuştan sağır bir köpek sahibi olabilirsiniz. Bu onları daha az sevmemizi gerektirecek bir durum olmamakla beraber, çok da kolay baş edilebilecek bir durum da değildir. Ama bu onlarla yaşayamayacağımız ya da eğitemeyeceğimiz anlamına gelmez. Bugünde neler farklı yapılabilir, nasıl dikkat çekilebilir bu durumlara vurgu yapılır gibi sorulara cevap aranmaktadır.

8 AğustosDünya Kedi Günü:

Dostlukları ile kalbimizi ısıtan, merak uyandıran halleri ve sevimlilikleri ile hayatımıza neşe katan kedilerin günü, 8 Ağustos’ta tüm dünyada Uluslararası Kedi Günü olarak kutlanmaktadır.

10 AğustosDünya Aslan Günü:

Asya’daki aslan nüfusu 40 yıl içinde %88 azalmıştır. Yaşam alanlarının yüzde 80’ini kaydeden aslanlar ayrıca dünyanın dört bir yanından Afrika’ya gelen insanlarca yüksek bedeller karşılığında öldürülmektedirler. Bugünde bu özellikle bu durumlara dikkat çekilmektedir.

12 AğustosDünya Fil Günü:

Dünya Fil Günü’nde, fillerin kaçak avcılık tehdidi altındaki yaşamlarına, yaşam alanlarının yok edilmesine, esaret altında tutulmalarına dikkat çekmek amaçlanmaktadır. 1989 yılında av yasağı gelmiş olsa da halen günde 100 kadar fil avcılar tarafından dişleri için öldürülmekte olup 2002-2012 arasındaki 10 yıllık dönemde fil nüfusu yüzde 67 oranında azalmaktadır.

17 AğustosSiyah Kedileri Takdir Günü:

Siyah Kedileri Takdir Günü, siyah bir kedinin onlar için mükemmel bir kedinin olabileceğini ve genel olarak kara kediler hakkında farkındalık yaratmaya yardımcı olmak için başlatıldı. Kara Kedi Takdir Günü, her yıl 17 Ağustos da kutlanmaktadır. Kara kedi siyah kürklü melez veya safkan olan evcil kedi türleridir.

19 AğustosDünya Orangutan Günü:

Orangutanlar, dünyanın ağaçlara tırmanabilen en büyük memelisidir. Asya’da palm yağı plantasyonlar ve diğer tarımsal arazilere yer açmak için ağaçlar kontrolsüz şekilde kesiliyor ve ormanlık alanlar yakılıyor. Malezya ve Endonezya’da yaşadıkları orman alanlarının hızla yok olması, Asya’nın tek büyük maymununun geleceğini tehdit etmektedir.

20 AğustosUluslararası Evsiz Hayvanlar Günü:

Her gün yüzlerce evcil hayvanlar, özellikle kediler ve köpekler kaderlerine terk edilir. Bir süredir sevecekleri ve eşlik edecekleri evin, ailenin sıcaklığını paylaşan hayvanlar, bir gün ne olduğunu anlamadan kendilerini sokakta görürler. Bir evde, bir aileyle yaşamaya alışkın bir evcil hayvanın, sokakta başka bir başıboş hayvanla aynı hayatta kalma şansı olmadığı için, hayvanın hayatını ciddi riske atan bir durumdur. Hayvanların terk edilmesi konusunda farkındalık yaratmak için düzenlenen bir gündür. Çünkü tüm insanların bu sorunun farkında olması çok önemlidir çünkü hayvanların da hakları vardır.

20 AğustosDünya Sivrisinek Günü:

20 Ağustos 1897, Sir Ronald Ross (1857-1932)’un sivrisineklerin sıtmayı insandan insana bulaştırdığını gösterdiği tarihtir.

26 AğustosDünya Köpek Günü:

Dünya Köpek Günü’nün tarihi 14 yıl öncesine dayanmaktadır. 26 Ağustos Dünya Köpek Günü, 2004 yılında hayvan hakları savunucusu Colleen Paige tarafından başlatılmıştır. Amacı, köpeklerle ilgili farkındalık yaratmak, köpek evlat edinmeyi desteklemek ve köpeklerin yaşam refahına ve önemine dikkat çekmektir.

Eylül Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

2 EylülUluslararası Akbaba Farkındalık Günü:

Uluslararası Akbaba Farkındalık Günü, nesli tükenmekte olan akbabalara dikkat çekmek için her yıl Eylül ayının ilk Cumartesi günü olarak belirlenmiş özel bir gündür. Akbabalar, etrafındaki leşleri temizleyen, ömürlerini eşlerine sadık geçiren ve nesilleri tükenme tehdidi altındaki canlılardır.

4 EylülUlusal Yaban Hayatı Günü:

Yaban Hayatı Günü, gezegenimizin sahip olduğu yabani bitki ve hayvan türlerine dikkat çekmek ve koruma çabaları hakkında farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır.

8 Eylülİguana Farkındalık Günü:

Nesli tükenmek üzere olan iguanalara farkındalık yaratmak için düzenlenen bir gündür.

16 EylülUluslar arası Ozon Tabakasını Koruma Günü:

Aynı zamanda Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü‘nün de imza tarihi olan Ozon Tabakasını Koruma Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 16 Eylül 1994 tarihinde kabul edilmiş ve 1995 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ozon tabakasına zarar veren maddelerin kullanımının azaltılmasını öngören protokolü 197 ülke imzalamıştır.

18 EylülDünya Su İzleme Günü :

Dünya Su İzleme Günü, ilk olarak 2003 yılında Amerika’nın Temiz Su tarafından, vatandaşları yerel su kurumlarını izlemeleri için yetkilendirmesiyle ortaya çıktı. Dünya Su İzleme Günü, dünya çapında su kaynaklarının korunması için halkın farkındalığını artırmayı ve korumaya direkt katılımını sağlamayı amaçlayan etkinliklerin gerçekleştiği bir gündür.

19 EylülUluslararası Kızıl Panda Günü :

Nepal hükümeti, vahşi yaşam kuruluşu WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ile birlikte, Langtang’da bu türün korunması için yerel topluluklar oluşturdu. Aynı şekilde, The Red Panda Network, kızıl pandaları izlemek ve korumak amacıyla, 2007’den beri bu topluluklarla beraber çalışıyor. Ağustos ortalarına dek sürecek olan Langtang Ulusal Parkı’ndaki bu sınırlama süreci, kızıl pandaların çiftleşebilmesi için huzurlu bir ortam oluşturacak. Çok geçmeden, 19 Eylül’de kutlanacak olan Uluslararası Kızıl Panda Günü, bu konudaki farkındalığın artırılmasına da katkı sağlayacaktır.

Eylül ayının 3. Cumartesi günüDünya Parklar Günü :

Şehirlerdeki parklar ve yeşil alanlara dikkat çekmek, bu alanların korunmasını, adet ve büyüklüklerinin artmasını, gelişip, farklı tür bitkilerle zenginleşmesini sağlamak, halkı yeşil alanların önemi ile ilgili bilinçlendirmek ve farkındalığını artırmak amacıyla parklarda şenliklerle kutlanmaktadır.

22 Eylül – Dünya Gergedan Günü :

Yapılan analizler bunun aksini söylese de boynuzlarının afrodizyak etki yaptığı ve pek çok hastalığa iyi geldiği söylentileri nedeniyle yasak olmasına rağmen yasa dışı olarak yüksek sayılarda avlanan gergedanların soyu tükenmek üzere. Dünya Gergedan Günü’nde yok olmak üzere olan gergedanlarla ilgili farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

22 Eylül – Dünya Araba Kullanmama Günü :

Bireysel ulaşım için araba kullanımının, çevreye ve yaşama negatif etkilerinin azaltılması, araba dışında ulaşım alternatiflerinin farkına varılması amaçlarıyla kutlanan gündür. Tüm dünyada o güne özel olarak insanlar, arabalarını evde bırakıp ulaşım için toplu taşıma veya bisiklet gibi çevreci araçları kullanmaya teşvik edilmektedir.

23 EylülUluslararası Tavşan Günü :

Küçük, sevimli, dişlek tavşanlarımız için kutlanan özel bir gündür.

Eylül ayının son haftası – Dünya Yeşil Binalar Günü :

Doğa dostu ve geri dönüşebilir malzemelerle inşa edilen, enerji tüketimi minimize edilmiş ve ihtiyacı olan enerjiyi de mümkün olduğunca alternatif enerji kaynaklarından elde eden, çevreye uyumlu binaların yapımının teşvik edilmesi amacıyla hafta boyunca çeşitli sergi, etkinlik ve paneller düzenlenmektedir.

Eylül Ayının Son HaftasıŞişman Ayı Haftası :

Şişman Ayı Haftası günümüz insanının tatil ilan etme konusundaki zaafının uçarı bir örneği olabilir. Ama bu yarışma ilk çıktığı günden başlayarak interneti kasıp kavurdu. Çevrimiçi katılımcıların sayısı katlanarak arttı. 2020 yılında 600 bini aşkın oy kullanıldı ve birçok büyük medya organı yarışmayı konu alan yazılar yayımladı. Fitz’in bu parlak fikri binlerce özel gün arasında neden mi sivrildi? Öncelikle, Şişman Ayı Haftası komik. Ayrıca –sululuklarla yeterince dikkat çekmeyi başardıktan sonra– bu şenlik insanları hayvanlara biraz gerçek sevgi göstermeye de teşvik etmektedir.

26 EylülDünya Çevre Sağlığı Günü :

Çevre sağlığı küresel bir konudur ve bireysel her eylem çevre sağlığını etkiler. Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, çevre sağlığı kişinin dışında yer alan tüm fiziksel, kimyasal, biyolojik faktörleri ve davranışları etkileyen tüm ilişkili faktörleri içine alır. Çevre sağlığı çalışmaları hastalıkları önleyici ve sağlığı destekleyici bir ortam yaratmaya yöneliktir.

28 EylülYeşil Tüketici Günü :

Yeşil Tüketici Günü, en küçük bireysel eylemlerimizin bile dünyada bir şeyleri iyi ya da kötü yönde değiştirdiğini fark etmemizi sağlamaya çalışır. O gün yalnızca, üretim şekli, içeriği ve ambalajıyla çevre dostu ürünlerin satın alınması önerilir. Böylece yaptığımız en basit alışverişin bile dokunduğu tüm alanlarla ilgili farkındalık artışı sağlanmaya çalışılır.

Eylül ayının son Pazar günü Dünya Nehirler Günü :

Aktığı yol boyunca tüm çevresine hayat veren, tarım alanlarına su sağlayan nehirler kuruma, kirlenme, hatalı baraj uygulamalarıyla etkinliklerini yitirmiş durumda. Dünya Nehirler Günü, nehirler üzerinde geziler yapılmakta, çeşitli şenlikler düzenlenmektedir.

Ekim Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

Ekim ayının ilk Pazartesi günüDünya Habitat Günü :

1986 yılından beri kutlanmakta olan Dünya Habitat Günü insan yerleşimlerinin geleceği için tüm dünya vatandaşları olarak kolektif sorumluluğumuzu hatırlatmayı amaçlamaktadır.

2 EkimDünya Çiftlik Hayvanları Günü :

Her yıl milyonlarca hayvan eti kesilmekte; sütüne, yumurtasına, derisine ve balına el konulmak için sömürülmektedir. Bugün de özellikle çiftlik hayvanlarına dikkat çekilmektedir.

4 EkimHayvanları Koruma Günü :

Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 1931 yılında Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan ettiği günden beri yeryüzündeki tüm hayvanların da insanlarla aynı yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamızı sağlayan bu günü kutlamaktayız.

8 EkimDünya Ahtapot Günü :

8 Ekim 2007, Dünya Ahtapot Günü’nün ilk anmasını imzaladı. Bu günü kuran kişi veya kuruluş bilinmiyor. Bu günü, gezegenin son derece akıllı yaratığını kutlamak için yaratmışlar. Ahtapot, Octopoda düzeninin yumuşak gövdeli, sekiz kollu bir yumuşakçadır.

11 EkimEvcil Hayvan Obezite Farkındalık Günü :

Evcil hayvanlarının tehlikeli derecede obez olması nedeniyle ABD’de Ulusal Evcil Hayvan Obezite Farkındalık Günü Ekim’de kutlanmaktadır.

13 EkimDünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü :

Afet risklerinin azaltılması, afet nedenlerini analiz etme ve azaltmaya yönelik sistematik çalışmaları kapsamaktadır. Afetlerde risklerin azaltılması, afet yönetimi, afetlere hazırlık gibi disiplinleri içinde barındırmakta ve sürdürülebilir gelişmenin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu nedenle afet risklerinin azaltılması çalışmaları toplumun her kesimini, kamu ve özel sektörün tüm birimlerini içermektedir.

16 EkimDünya Gıda Günü :

1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘nün (FAO) kuruluş günü Dünya Gıda Günü olarak Kabul edilmiştir. Bu gün kapsamında, dünya genelinde açlık ve yoksulluk temaları için farkındalık yaratmak, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasına katkı sunmak amacıyla FAO üyesi ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

16 EkimYırtıcı Kedi Günü :

Nesli tükenmekte olan yırtıcı kedilere dikkat çekmek amacıyla kutlanmaktadır.

31 EkimUluslararası Karadeniz Günü :

Karadeniz ekosisteminin iyileştirilmesine yönelik Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen proje kapsamında özel gün olarak belirlenmiştir. Karadeniz’e kıyısı olan devletler tarafından kutlanır. Kamuoyunun dikkatinin Karadeniz’in kirlenmesi, aşırı balık avı, istikrarsız gelişme, yoğun yapılaşma gibi konulara çekilmesi hedeflenmektedir.

Kasım Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

11 Kasım – Milli Ağaçlandırma Günü :

Ülkemizde ağaçlandırmanın artması için kutlanan bir gündür.

12 Kasım – Afete Hazırlık Günü :

12 Kasım 1999 tarihinde Düzce ilini vuran depremin ardından her sene 12 Kasım tarihi Afete Hazırlık Günü olarak kutlanmaktadır. Doğal Afetlerin etkisini azaltmak, kayıpları en aza indirmek, toplumun her ferdinin ve her kesimin kuşkusuz iyi bir eğitim alması ile mümkün olacaktır.

13 Kasım – Dünya İyilik Günü :

Dünya İyilik Günü, 13 Kasım’da uluslararası bir kutlamadır. 1998 yılında, ulusların iyiliksever STK’larının bir koalisyonu olan Dünya İyilik Hareketi tarafından tanıtıldı. Kanada, Avustralya, Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere birçok ülkede görülmektedir.

21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü :

Dünya Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Balıkçılar Forumu‘nun 1997’de Yeni Delhi’de aldığı bir kararla her yıl 21 Kasım’da Dünya Balıkçılık Günü kutlanmaktadır. Aşırı balıkçılık nedeniyle balık stoklarının yüzde 80’i tehdit altındadır. Balıkçılık, özellikle nehir kenarlarında, kıyılarda ve sulak alanlarda yaşayan toplumların hayatlarında çok önemli bir rol oynar. Balık dünyadaki yaklaşık 2,5 milyar insanın temel protein kaynağıdır. Dünya Balıkçılık Günü’nde insan yaşamının su ve sudaki ürünlerle olan beslenme ilişkisinin anlam ve öneminin altı çizilerek aşırı balıkçılığın olumsuz etkilerine karşı, balıkçılığın doğru yönetimi temasıyla insanların farkındalığı artırılmaya çalışılmaktadır.

Aralık Ayı / Hayvanlar ve Çevreyle İlgili Özel Günler

5 AralıkDünya Toprak Günü :

2002 yılından beri kutlanmakta olan ‘Dünya Toprak Günü’nün amacı insan hayatında ve doğal ekosistemdeki önemini anlatmak, insanları toprakla bütünleştirmek ve insan hayatında en kritik öneme sahip olan varlığın değerini küresel anlamda ortaya koymaktır.

11 AralıkDünya Dağ Günü :

Kara yüzeyinin yaklaşık % 22’sini kaplayan dağlar, dünya içme suyunun % 60-80’ini sağlamaktadır ve dünya nüfusunun % 13’ünün evi konumundadır. Dağ turizmi küresel turizm endüstrisinin % 15-20’sini oluşturmaktadır. Dünya Dağ Günü’nün amacı dağların önemi konusunda farkındalık yaratmak, dağlarda yaşayan ve geçimini dağlardan sağlayan insan topluluklarının sorunlarına dikkat çekmek, yeşil ekonomiyi güçlendirmek, dağ canlı yaşamını korumak ve geliştirmektir.

14 AralıkDünya Maymunlar Günü :

Onlar bu günü hak ediyorlar. Dünyada ilk kez 2000 yılında kutlandı. Tüm dünyaca tanınan ünlü karikatürist ve illüstratör olan Casey Sorrow ve beraberindeki sanatçı Eric Millikin tarafından oluşturulmuştur. 14 Aralık Dünya Maymunlar Günü, maymunlar için farkındalığın yaygınlaştırılması, onlara sevgi gösterilmesi ve onların bakımı için oluşturulmuş uluslararası bir gündür.

Yaşam hakkına saygılı Sezen Aksu’dan açıklama: Sen avcısın ben av, hadi vur bakalım

Doğuştan gelen yetenek, köpekler farklı dilleri ayırt edebiliyor