in

Doğuştan gelen yetenek, köpekler farklı dilleri ayırt edebiliyor

Macar araştırmacılarının bildirdiğine göre, köpeğiniz de tıpkı sizin gibi yabancı bir dili ayırt edebiliyor.

Macaristan, Budapeşte’deki Nöroetoloji İletişim Laboratuvarı’nda araştırmacı olan Laura Cuaya, köpeği Kun-kun ile birlikte Meksika’dan Macaristan’a  taşınmıştı. Cuaya daha önce Kun-kun ile sadece İspanyolca konuşmuştu ve “Budapeşte’deki insanların farklı bir dil konuştuğunu fark edip etmediğini” merak etti.

Cuaya ve diğer araştırmacılar köpeklerin dilleri ayırt etmede doğuştan gelen yeteneklere sahip olup olmadığına daha yakından bakmak için, yaşları 3 ile 11 arasında değişen 18 köpeği bu araştırmaya dahil ettiler. (beş golden retriever, altı border collie, iki Avustralya çoban, bir labradoodle, bir cocker spaniel ve daha önce bir MRI tarayıcısında kalması için eğitilmiş üç karışık cins). Köpeklerden 16’sının ana dili Macarca ve diğer ikisinin İspanyolca idi.

Cuaya ve meslektaşları çalışmasında, köpekler tarayıcıdayken, ana dili Macarca olan bir köpeğe ve ana dili İspanyolca olan bir köpeğe “Küçük Prens”in 21. bölümündeki cümleleri okuttular. NBC’nin haberine göre, Macarca ve İspanyolca olmak üzere iki dilde yapılan okumalar sırasında köpeklerin beyin taramaları karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda yaşlı ve uzun burunlu köpeklerin dilleri ayırt etmede daha başarılı olduğu fark edildi.

YAŞLI VE UZUN BURUNLU KÖPEKLER DİLLERİ AYIRT ETMEDE DAHA BAŞARILI

Cuaya, daha yaşlı köpeklerin duygusal insanlarının anadilini uzun yıllar dinledikleri için dilleri ayırt etmede daha iyi olduğunu belirtti. Ama uzun burunlu köpeklerin bu konudaki başarısının sebebi onun için yeni bir araştırma konusuydu.

Cuaya, “Birçok sahibin bildiği gibi, köpekler sosyal dünyalarında neler olup bittiğiyle ilgilenen sosyal varlıklardır.”dedi. “Araştırma sonuçlarımız, onlara doğrudan öğretmesek bile, köpeklerin sosyal çevrelerinden öğrendiklerini gösteriyor. Bu nedenle, köpeklerinizi ailenize dahil etmeye devam edin ve onlara öğrenmeye devam etmeleri için fırsatlar verin.”

Hayvanlar ve çevreyle ilgili özel günler

Köpeklerde Neden Yüksek Ateş Görülür?