in

Hayvan derneklerinden yılbaşı uyarısı: Havai fişekler hayvanları korkutuyor

Hayvan hakları savunucusu dernekler, yılbaşı öncesinde havai fişek kullanımı konusunda uyarı yaptı. Dernekler, havai fişeklerin hayvanları korkuttuğunu, bazılarının da ölümüne yol açtığını hatırlatarak, havai fişek kullanılarak yapılan yılbaşı kutlamalarının yeniden düşünülmesini istedi.

Hayvan hakları savunucusu dernekler, yılbaşında havai fişek ile kutlama yapılmasının tekrar düşünülmesini istedi.

İngiltere’de Hayvanlara Yönelik Zulmü Önleme Kraliyet Derneği (RSPCA) bu yıl ilk defa özellikle havai fişekler için ekim ayında bir çevrimiçi raporlama yaptı.

Dernek, raporlamanın yapıldığı tarihten beri havai fişeklerle ilgili 10 bin 694 olay ihbarı aldı ve ihbarlardan yüzde 96’sı, komşuları önceden uyarıda bulunmadan havai fişek patlattığı için hayvanların korktuğunu söyledi.

HAYVANLARI KORKUTUYOR VE STRES YARATIYOR

BBC Türkçe‘nin haberine göre, RSPCA’nın kampanya yöneticisi Carrie Stones, ideal olanın insanların havai fişek kullanmamaları olduğunu, ancak kullanacaklarsa da düşük gürültülü seçenekleri tercih etmelerini ve komşularını olası bir plandan haberdar etmelerini istediklerini kaydetti.

Bu ihbarların yüzde 87’si köpekler, yüzde 22’si kediler, yüzde 7’si küçük tüylüler ve yüzde 6’sı atlar için oluşturdu.

Bu yıl havai fişekler nedeniyle birçok üzücü hikaye duyduklarını kaydeden Carrie Stones, “Bir köpeğin paniğe kapılacağı, korkup kaçmasına neden olacağı olaylara neden olabilir ya da evdeyse köşede oturup somurtarak salya akıtabilir. Bu onlarda stres yaratan bir durum olabilir” dedi.

HAVAİ FİŞEKLER YABAN HAYVANLARINI DA ETKİLİYOR

Kasım ayında da, ülkenin güneybatısındaki Wiltshire kontluğundaki RSPCA Oak and Furrows adlı Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi, hemen yanında havai fişekler atılan korkmuş bir geyiğin bir tarlada daireler çizerek koştuğu haberini aldı.

Kurumun müdür yardımcısı Anj Saunders, “Geyik, havai fişekler onu korkuttuğu için panik içinde daireler çizerek koşarken bulundu. Kafasını bir çite sıkıştırmıştı. Çiti de kendisiyle birlikte sürüklemişti. Şoktan kör olmuştu. Ayrıca her iki boynuzunu da sökmüştü” dedi.

Geyik, hayır kurumunun hayvan bakıcıları ve veterinerlerinin çabalarına rağmen, birkaç hafta sonra hayatını kaybetti.

Saunders, “Hayvanlara bakan bizler için havai fişeklerin ve özellikle de tamamen sorumsuzca hayvanların yanına fırlatılanların etkilerini görmek çok can sıkıcı” ifadelerini kullandı.

KISITLAMALAR SONRASI HAVA FİŞEK KULLANIMI ARTTI

Cheltenham Hayvan Barınağı, kullanılan havai fişeklerin hayvanlara, “savaş bölgesinde” gibi hissettirebileceğini söyledi.

Cheltenham Hayvan Barınağı ve RSPCA, havai fişek gösterilerinin sayısındaki hızlı artışın, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle iptal edilen organizasyonlardan kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Yardım kuruluşunun Hayvan Davranışları Uzmanı Rosie Taylor-Trigg, “İnsanlar evlerinde gösteri yaparken, birden fazla hayvanı korkutuyor: Vahşi yaşam ve evcil hayvanlar. Ayrıca güzel hayvanınızın büyük bir stres altında olduğunu görüyorsunuz; kendisine de zarar veriyor kürkünü ısırıyor… Bunda insan etkisi var ve büyük bir sorun” açıklamasında bulundu.

Noel Baba sokaktaki hayvanlar için denize daldı

Çevreyi kirletenlere 2022’de uygulanacak cezalar belli oldu