in

HAYDİ Polisi, Zigana dağına terk edilen köpekleri besledi

Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği görevlileri, belediyeler tarafından Zigana Dağı geçidine atılan ve zorlu kış şartlarında hayata tutunmaya çalışan terk edilmişköpekleri besledi.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği görevlileri geçtiğimiz ay Zigana Tüneli çıkışına terk edilen hayvanların da barınabilmesi için kulübeler koydu ve hem kuşlar hem köpekler için 800 metre rakımlı bölgede besleme çalışmaları yaptı.

Her sene karlar altında kalan bölgede hayvanlar hem barınma hem beslenme sorunu yaşıyordu.Vali Kamuran Taşbilek’in talimatıyla hayvanların barınabilmesi için koyulan 10 adet kulübenin üzerinde bir metreye ulaşan kar kütlelerini görevliler temizledi ve ardından da köpekler beslendi.

Görevlilerle birlikte terk edilen köpekleri besleyen İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde geçtiğimiz yıl kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisliği Büro Amiri Komiser Duygu Gülşen, “Bugün sokak hayvanlarına yönelik çalışma gerçekleştirdik. Vatandaşlar olarak zorlu kış şartlarına uyum sağlamaya çalışırken sokak hayvanlarını da unutmadık. Biz yaklaşık 2 hafta aralıkla bu tür besleme çalışmalarını yapıyoruz. Gerek kuru mama gerek kemik, et gibi yemeklerle sokak hayvanlarını besliyoruz. Bugün de Gümüşhane il merkezinin dışında Zigana dağına geldik. Bugün sokakta yemek bulma ihtimali zor olan hayvanlara ulaşmak istedik” dedi.

Köpeklerin beslenmesinin yanı sıra kuşlar da unutulmadı ve onlar için de arazide ayrı bir yemleme çalışması yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2020 yılında çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçların engellenmesi, işlendiyse faillerinin yakalanabilmesi amacıyla Emniyet ve Jandarma teşkilatı bünyesinde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri kurulmuş ve 81 ilde tam donanımlı araçlarıyla çalışmalarına başlamış, vatandaşların da bu mücadeleye ortak olabilmesi amacıyla, kısa adı HAYDİ olan Hayvan Durum İzleme Mobil uygulaması hayata geçirilmişti.

4 yavrusu enkaz altında kalan Prenses ismli köpek günlerdir yavrularının başında bekliyor

İlçe belediyesinden 1,5 tonluk mama yardımı