in

Erdoğan’ın açıklamasından sonra hayvanları toplamaya başladılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokaktaki sahipsiz hayvanların yerinin ‘barınaklar’ olduğuna yönelik iddialarının ardından Bağcılar Belediyesi görev çıkararak hayvanları toplamaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada; sokaklarda bulunan sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu iddia etmişti.

AK Partili Bağcılar Belediyesi, sokaktaki köpekleri toplamaya başladı. Sokakta belediye personeli tarafından yakalanıp kamyon kasalarına sıkıştırılan hayvanlar, ilçedeki barınağa gönderiliyor. Dün itibariyle belediyenin merkezinde 65 köpeğin olduğu belirtildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise  toplanan hayvanların güvende ve rahatının yerinde olduğunu savundu.

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Timur Ugan, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuşarak, Erdoğan’ın konuşmasının ardından yaşanan gelişmeleri yorumladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Bağcılar’da hayvanları toplamaya başladılar.

‘BELEDİYELER FIRSAT KOLLUYOR’

Ugan konuşmasında şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı kanunla kazanılmış haklar konusunda konuşurken biraz daha özenli ve bilgili olmak zorunda ama öyle sanıyorum ki danışmanları ya yanlış yönlendiriyorlar ya da yanlış bilgi veriyorlar. Cumhurbaşkanı, ‘Barınaklar kurulsun, hayvanlara faydası olsun’ diyor. 5199 Sayılı hayvanları koruma kanunumuzda 6. maddesi bizim kırmızı çizgimizdir. Madde, ‘Sokak hayvanları belediyeler tarafından kısırlaştırılır, aşılanıp tekrar alındıkları yere bırakılır’ diyor. Türkiye’de 1389 belediye var ama barınağı olan kısırlaştırma ve tedavi yapılabilen 300 belediye var. 1089 belediyede bakımevi ve veteriner hekim yok. Hayvanları ya öldürüyorlar ya da komşu ilçelere gönderiyorlar. Belediyeler fırsat kolluyorlar. 5199 kanun önlerinde engel. Hem bakımevi kurmuyorlar hem de sokak hayvanlarıyla ilgili bir çalışma yapmıyorlar” 

Parklarda uyuyan köpekleri bile boyunlarından yakalayarak kamyon kasalarına tıktılar.

‘PARKLARDA UYUYAN KÖPEKLERİ ALMIŞLAR’

 “Belediye işçileri riske girip çöplükte yaşayan tehlikeli köpekleri toplamaz ki… Uygulamalar bugün birkaç ilçede başladı. İstanbul Bağcılar ve Afyonkarahisar Sandıklı’da köpekler toplandı. Sabahtan bu yana ihbar telefonları geliyor bizlere, telefonlarımız susmuyor. Bağcılar’da parklarda uyuyan köpekleri almışlar. Belediye işçilerinin arkasından kendi istekleriyle arabaya binen masum köpekleri alıyorlar.”

‘HEPSİ MASUM HAYVANLAR’

 “Türkiye’de 2.5 milyon civarında olan sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasının ve her ilçeye tedavi merkezi kurulmasının maliyeti 500 bin TL. Üretim ve satışı yasaklayan demiştik ama tam tersine üretim ve satışını teşvik edecek kararlar çıkardılar. Üretim çiftlikleri serbest, köpek kaçakçılığı serbest, internetten satışı serbest. Petshoplar rafa koyamayacakmış ama katalog üzerinden üretim çiftlikleri aracılığıyla satacaklarmış. Üretim çiftliklerini kaçakçılığın merkezi haline getirdiler. Tehlikeli ırk dedikleri hayvanları hepsi masum hayvanlar, onlar sahiplerinin elinde silaha döndürülen hayvanlar. Bebek gibi bakan pitbull cinsi köpekler var ama siz bir insanı da insan yavrusunu da işkenceyle yetiştirirseniz bir kediden bile canavar yaratırsınız. O saldırgan hayvanların sahipleri suçlu.”

Kuşadası’nda hasta kedilere özel tedavi ünitesi

Erdoğan’dan yeni pitbull açıklaması