in

Endonezya’da doğan Sumatra gergedanı, türlerin hayatta kalması için ‘önemli bir fırsat’

Endonez’da ‘Sumatra Gergedanı Koruma Alanı’nda nesli tükenme tehlikesi altında olan, Sumatra gergedanı doğum yaptı. Bu yeni doğum türlerinin hayatta kalması için önemli bir fırsat olarak görülüyor.

Endonezya’daki koruma altında son derece nadir bir Sumatra gergedanı doğdu. Nesli tükenme tehlikesinin çok üstünde olan bu gergedan türü için, dünyaya gelen yavru Sumatra gergedanı türünün hayatta kalması için önemli bir fırsat olarak görülüyor.

Endonezya Çevre Bakanlığı’na göre dişi gergedan, 24 Mart’ta Sumatra’nın Lampung Eyaletindeki Way Kambas Ulusal Parkı’ndaki Sumatra Gergedan Koruma Alanı’nda dünyaya geldi.

Çevre bakanlığının koruma genel müdürü Wiratno yaptığı açıklamada, “Endonezya hükümeti ve ortaklarının Sumatra gergedan nüfusunu artırma çabaları arasında Sumatra gergedanının doğuşu iyi bir haber.” dedi.

Dünyanın en küçük gergedan türü olan Sumatra gergedanları, bir zamanlar Güneydoğu Asya’da görülüyordu, ancak şimdi yalnızca Endonezya’nın kuzeyindeki Sumatra adasında ve Endonezya’nın Borneo adasında küçük ceplerde bulunuyorlar.

DÜNYA’DA 80’DEN AZ SUMATRA GERGEDANI KALDI!

Uluslararası Gergedan Vakfı’na (IRF) göre 80’den az Sumatra gergedanı kaldı.

2019’da Malezya’nın son Sumatra gergedanı Borneo Gergedan Koruma Alanı’nda öldü. 

Sumatra gergedanının 2015 yılında Malezya’da neslinin tükendiği ilan edildi, ancak Iman adlı dişinin ölümü, türün orada tamamen yok olduğu anlamına geliyordu.

CNN’in haberine göre, Geçen hafta Endonezya’da Sumatra gergedanının doğumu, koruma alanındaki alandaki Sumatra gergedanlarının sayısını sekize çıkardı.

Hamilelik kolay bir süreç değildi. Rosa adında bir gergedan olan anne, önceki sekiz hamileliğini kaybetmişti.

IRF, baba Andatu’nun Endonezya’da koruma altında doğan ilk gergedan olduğunu söyledi.

Wiratno, IRF’nin inşasına yardım ettiği Sumatra Gergedan Koruma Alanı’ndaki yetiştirme programının, “Sumatra gergedanının teknoloji desteği ve uzmanlık işbirliğiyle doğal olarak üremesi için” ülkedeki tek yer olduğunu söyledi.

Program, bir gün yeniden doğaya salınabilmeleri için gergedan sayılarını artırarak Sumatra gergedanının hayatta kalmasını sağlamayı amaçlıyor.

TÜRÜN HAYATTA KALMASI İÇİN BU DOĞUM ÖNEMLİ BİR FIRSAT

IRF’nin yönetici direktörü Nina Fascione yaptığı açıklamada, “Rosa’nın hamileliği, bu kritik tehlike altındaki türler için yeni bir umudu temsil ediyor.” Dedi. “Bu, kritik olarak tehlike altındaki bir tür için çok önemli bir fırsat. Bu doğumun heyecanını dünyayla paylaşıyoruz!”

Gergedan popülasyonunun azalmasına birçok faktör etkili olmuştu. Başlangıçta, geleneksel Asya tıbbında içerik olarak gıpta ile bakılan boynuzları için kaçak avlanma neden oldu.

Daha sonra, gergedanların toplanmasını ve üremesini engelleyen parçalanmış habitatlar ve çevreye insan tecavüzü ile daha da kötüleşti.

Müdahale olmadan, IRF Sumatra gergedanının on yıllar içinde neslinin tükeneceğini söyledi.

Uluslararası gergedan uzmanları ve Endonezya hükümeti, gergedanları, türleri kurtarmanın tek yolunun koruma altında yetiştirme programına yerleştirmeye karar verdiler.

Sumatra gergedan buzağı, 2021’de Ujung Kulon Ulusal Parkı’nda kritik tehlike altındaki beş Cava gergedanının doğumunu izliyor.

Şu anda dünya çapında sadece beş gergedan türü kaldı ve hepsi tehdit altında.

Bazı alt türler çoktan yok oldu; Batı Afrika’ya özgü batı kara gergedanının 2013 yılında kaçak avlanma nedeniyle neslinin tükendiği ilan edildi. Ve son erkek kuzey beyaz gergedanı 2020’de öldü .

Bodrum’da köpek ‘Paşa’yı silahla vurarak öldürdüler!

Kenan Doğulu ve Beren Saat ‘İklim Elçisi’ seçildi