in

Bakan Pakdemirli’den ‘yasaklı ırklar’ açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘Yasaklı ırklar’ olarak lanse edilen köpekler için belirlenen kayıt süresinin uzamayacağını söyledi.

Hayvan hakları savunucularının, 14 Ocak olarak belirlenen ‘yasaklı ırk’ köpeklerin kayıt altına alınma süresinin uzatılması talebi hükümet tarafından kabul görmedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yasaklı ırkların kayıt altına alınma süresinin son günü olan 14 Ocak tarihinin uzatılmayacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, barınaklarda hapsedilen köpeklerin uyutulmayacağını da savundu. Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun‘un haberine göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şunları dedi:

“2 bin 42’si Ankara, 5 bin 455’i İstanbul ve 2 bin 896’sı İzmir’de olmak üzere Türkiye genelinde toplam 23 bin 406 köpeğe mikroçip takıldığını belirtti. Buna göre 10 bin 186 Pitpull Terrier, 6 bin 563 Dogo Argentino, 5 bin 436 American Staffordshire Terrier, 1.195 American Bully, 14 Fila Brasileiro ve 12 Japanese Tosa cinsi köpek kayıt altına alındı.”

Diğer yandan, barınaklara bırakılan “yasaklı ırk” köpeklerin insanlarına verilmeyeceğini söyleyen Pakdemirli aynı zamanda yurt dışından kayıt altına alınmamış yasaklı ırkların ülkeye girişine de izin vermeyeceklerini belirtti.

KÖPEKLERİ UYUTMAYACAĞIZ

Bekir Pakdemirli “Avrupa sokaktan topladığı hayvanları, bir ay içerisinde sahiplendiremezse uyutuyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Ne yapacağız? Kısırlaştırmayı tamamlarsak, popülasyon azalır. Belediyelerin bu konudaki çalışmalarını biraz daha hızlandırmaları gerekiyor. Hayvanlarımız çok değerli. Ama insanlarımıza zarar verdiğinde gerekli tedbirleri almamız lazım.” diye konuştu.

Türkiye’de 98 bin hayvan kapasiteli 287 hayvan bakımevinin olduğunu söyleyen Pakdemirli, barınak yapımlarında belediyelere yüzde 40’a kadar yardım ettiklerini de söyledi. Bakan Pakdemirli şu ana kadar bakanlık tarafından 53 milyon 431 bin TL hayvan bakımevi yapımı, 25 milyon 227 bin TL de sahipsiz köpeklerin kısırlaştırılması için destek verildiğini de belirtti.

BEN DE BİR KÖPEK TARAFINDAN ISIRILDIM

Sokaktaki hayvanların aç kaldığı dönemlerde hayat mücadelesine girdiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, kendisinin de bir köpek tarafından ısırıldığını öne sürdü. Pakdemirli, “2018 yılında İstanbul Kadıköy’de bisikletle giderken etrafımı 10 tane köpek sardı. Ne olduğunu anlamadım. Bana saldırdılar. Korkmadım ama bir tanesi bacağımdan ısırdı. Bunlar yaşanabiliyor. İnsanlarımızın sokak hayvanlarıyla iç içe olması güzel ama vahşileşme ortamına müsaade etmemeliyiz” diye konuştu.

Soğuğa dayanamayan güvercin çatıdan düştü

Sıfır atık nedir ve dünyamızı nasıl değiştirebilir?