in

Atık çıkaran ürünler yerine 10 sıfır atık ürün alternatifi

Atık çıkaran hemen her ürünün aslında sıfır atık alternatifi de olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki bu sıfır atık alternatifler nelerdir? İşte 10 farklı sıfır atık alternatifi

Atık çıkaran hemen her ürünün aslında sıfır atık alternatifi de olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sıfır atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Gittikçe küçülen doğal kaynaklarımızın verimli kullanılabilmesi adına sıfır atık dünya genelinde yaygınlaştırılmaya başlamıştır.

Hem daha iyi bir gelecek için, hem de doğa için çöp çıkaran ürünleri kullanmak yerine sıfır atık alternatiflerine yönelmemiz daha iyi olacaktır.

Peki bu sıfır atık alternatifler nelerdir?

10 sıfır atık alternatifi

  • 1- Bez çanta

Bez çanta, plastik poşetin yerine geçebilecek harika bir sıfır atık alternatiftir. Poşetin de ücretli olduğunu ve her alışverişte alıp para harcadığımızı, üstüne de doğa için oldukça zararlı olduğunu düşünürsek bir iki adet bez çanta satın almak çok daha iyi olacakır. Satın almak yerine dilerseniz eski kumaşlardan/kıyafetlerden kendiniz de bir bez çanta dikebilirsiniz.

  • 2- Termos

Termos, karton/plastik bardakların bir alternatifi olarak kullanılabilir. Gayet sürdürülebilir bir hareket olacaktır çünkü tıpkı plastik poşetler gibi plastik/karton(çözünemeyen plastikle kaplılar) bardaklar da doğaya oldukça zararlıdır. Dışarıda kahve içeceğiniz günlerde, kahvenizi kendi götürdüğünüz termosta ya da cafenin fincanında içmeyi tercih edebilirsiniz.

  • 3- Cam su şişesi

Cam su şişesi, dışarıda marketlerde satın alacağınız plastik su şişelerine basit bir alternatiftir. Hem suyun plastikte beklemesinden dolayı, hem de çevreye olan zararından dolayı cam su şişesi tercih etmek daha iyi olacaktır. Dilerseniz kendinize cam ya da çelikten sürdürülebilir bir su şişesi satın alarak kendi suyunuzu da yanınızda taşıyabilirsiniz.

  • 4- Adet kapları/ Menstrüel kapsürdürülebilir pedler

Adet kapları/Menstrüel kap, tek kullanımlık ped ve tamponlar için alternatiftir. Kadınların ve tüm rahimli bireylerin sağlıkla ilgili ekstra bir durum söz konusu olmadıkça her ay adet döngüsüne girdiklerini biliyoruz. Ve her adet döngüsünde bir çok tek kullanımlık hijyenik ped ve tampon kullanılıyor. Bu ürünler de hem dış ambalajlarında hem de kendilerinde plastik barındırdığı için sağlığa da doğaya da zararlı. Yıllarca hemen her ay ihtiyaçtan ötürü bir sürü atık çıkarmak yerine uzun yıllar kullanılabilen adet kabı ya da sürdürülebilir pedleri kullanmak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

  • 5- Çok kullanımlık pamuklar

Çok kullanımlık pamuklar, tek kullanımlık pamuklar için alternatif olarak kullanılabilir. Her makyaj, oje ya da cilt temizlendiğinde pamukları kullanıp çöpe atarak birçok atık çıkarmak yerine çok kullanımlık pamukları kullanıp, işimiz bitince sıcak su ve sabun yardımıyla temizleyerek tekrar tekrar kullanmak daha mantıklı olacaktır. Çok kullanımlık pamukları satın alabilir, ya da evde kendiniz dikebilirsiniz.

  • 6- Kumaş maske

Kumaş maskeler, tek kullanımlık maskelere alternatiftir. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde sağlığımız için hepimiz maske kullanıyoruz. Bu maskeleri de sürekli değiştirip attığımızı düşünürsek oldukça atık çıkarmış oluyoruz. Tek kullanımlık maskeler yerine kumaş maskeler alıp ya da kendimiz evde eski kumaşlarımızdan dikerek kullanabiliriz. Sıcak su ve sabun yardımıyla da temizlemek gayet kolay.

  • 7- Bambu diş fırçası

Bambu diş fırçası, plastik diş fırçalarına alternatiftir. Her ay diş fırçası değiştirilmesi gerektiğini düşünürsek yine diş fırçası da yaşamımız boyunca kullandığımız için bir çok plastik atık çıkmasına sebebiyet veriyor. Bambu diş fırçaları ise bambudan yapıldığından ötürü doğada çözünüp atık olmaktan çıkıyor.

  • 8- Katı şampuan – sabun

Katı şampuan ve sabunlar, plastik şişelerdeki şampuan ve duş jellerine alternatiftir. Sürekli olarak plastik şişelerde şampuan, saç kremi, duş jeli, sıvı sabun almak yerine, katı şampuan, katı saç kremi ve katı sabun kullanmak hem sağlık hem de doğa için çok daha iyi olacaktır. Katı şampuan ve katı saç kremlerini internet ya da kozmetik ve kişisel bakım mağazalarından rahatlıkla temin edebilirsiniz.

  • 9- Kabak lifi

Kabak lifi, banyo lifi, bulaşık/temizlik süngerleri yerine oldukça ekolojik bir alternatiftir. Plastikten yapılan banyo lifi ya da temizlik süngeri kullanmak yerine aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz kabak lifini kullanmanız çok daha iyidir. Kabak lifini kullanıp, yenisiyle değiştirmek istediğiniz zamanda da çöpe atmak yerine direkt olarak toprağa dikebilirsiniz. Böylelikle toprakta çözünerek, boşuna çöpe gitmemiş olur.

  • 10- Cam/bambu pipet

Cam/bambu pipetler, plastik pipetlere alternatiftir. Özellikle yaz aylarında soğuk kahve tüketiyor, içeceklerinizi pipet ile içiyorsanız yine çok fazla atık çıkarıyorsunuz demektir. Plastik pipetlerin de tıpkı plastik poşetler, plastik kaplar gibi doğaya zarar verdiğini biliyoruz. Satın alacağınız cam, metal ya da bambu pipetleri gerek evinizde, gerekse dışarıda bir şeyler içeceğiniz zaman kullanmanız daha sürdürülebilir olacaktır.

Hayvanlar aleminin ilginç çiftleşme ritüelleri

Evcil hayvanlara zarar veren 6 kusurlu hareket