in

Köpek Beyaz, sabah temizliğine her gün katılıyor

Trabzon’daki Beyaz isimli köpek 1,5 yıldır her gün dostu olan temizlik görevlisi ile sabahtan öğlene kadar temizlik çalışmalarına katılıyor.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin Çukurçayır mahallesinde temizlik görevlisi Abdülbari Çimen ile Beyaz isimli köpeğin dostluğu görenleri hayran bırakıyor. Köpeğin hiç yanından ayrılmadığını belirten temizlik görevlisi dostluklarının 1,5 yıldır sürdüğünü söylüyor.

Sürekli Beyaz’ı seven hatta zaman zaman süpürgesi ile Beyaz’ın sırtını kaşıyan Çimen, hayvanları çok sevdiğini belirtiyor.

Abdülbari Çimen, Beyaz ile başladıkları temizlik mesaisinin öğle saatlerine kadar sürdüğünü ve dostluklarının bu şekilde geliştiğini ifade ediyor. Sabah çok erken saatlerde geldiği zamanlarda onu bulamayan Beyaz çevredeki diğer temizlik görevlisi dostlarıyla bu görevini sürdürmeye devam ediyor. Çimen, bu bölgedeki tüm temizlik görevlilerinin Beyaz’ı çok sevdiğini belirtiyor.

HER GÜN BENİMLE ÖĞLENE KADAR ÇALIŞIYOR

Ortahisar Belediye’sinde temizlik işçisi olan Abdülbari Çimen Beyaz ile dostluğundan bahsederken şöyle konuştu:

“Dostluğumuz başlayalı yaklaşık 1,5 yıl oluyor. Sokakları süpürürken kalabalık hayvanların içinde korkunca bana doğru gelmeye başladı. Bende onlardan korkmasın diye sevmeye çalıştım, bu şekilde dost olduk. Ondan sonra beni bırakmadı hep benimle beraber, bu şekilde aramızda bir bağ gelişti birbirimizi sevdik. İsmini ‘Beyaz’ koydum. Sabahtan öğlene kadar yarım gün benimle çalışır gider, ertesi gün yine beni aynı şekilde sabah erken saatlerde karşılar yine öğlene kadar benimle çalışır gider. Bu şekil bir dostluğumuz var. Kendisini çok seviyorum. Süpürürken bulduğum tavuk atıkları olsun diğer yiyecekleri toplayıp kendisine veriyorum. Hayvanları çok seviyorum özellikle de sokak hayvanlarını çok seviyorum.”

ÇEVREMDEN GÜZEL TEPKİLER ALIYORUM

“Zaman zaman hayvan sever dostlarımız yanımda durup hayvanı severek mama desteğinde bulunuyorlar. Yemek artıklarını poşetleyip getirenler oluyor. Bunlarla zaman zaman karşılaşıyorum. Çevremden çok güzel olumlu tepkiler alıyorum. Sürekli peşimde dolaştığı için insanlar bizi seyrediyor. Şöyle bir sıkıntımız var; insanların çoğu hayvanlardan korkuyor. Hayvanlar korkacak bir şey yok. Aslında hayvanları o hale biz getiriyoruz. Bence hayvanlar saldırgan değiller, insanlara zarar verecek canlılar değiller. Onları sevsek onlara yakınlaşsak saldıracaklarını hiç düşünmüyorum. Hayvanlar içgüdüsel olarak hareket ediyorlar, insanları çok seviyorlar.”

Kaplanlar şimdi de ‘manzara’ oldu

Tanzanya’da 1 ayda 62 binden fazla hayvan kuraklıktan öldü