in

Araştırma: Yunuslar ‘dev’ klitorisleri sayesinde seksten zevk alıyor

Yapılan araştırmada, yunusların, seksten ‘dev’ klitorisleri sayesinde ‘zevk’ aldığı ortaya çıktı.

Yapılan son araştırmaya göre, yunusların, seksten ‘dev klitorisleri sayesinde zevk aldığı sonucuna varıldı.

Yunusların diğer tüm memeli dişiler gibi klitorise sahip olduğu biliniyordu fakat seks sırasında zevk alıp almadıkları konusunda henüz bir netlik yoktu. Yapılan son araştırmayla, yunusların ‘büyük’ klitorsileri sayesinde seks yaparken zevk aldıkları doğrulandı.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalarla bilim insanları, yunusların, diğer tüm memeli dişiler gibi klitorise sahip olduklarını biliyorlardı ancak seks sırasında gerçekten zevk alıp almadıklarından emin olunamamıştı.

Euronews’te yer alan habere göre, ABD’deki Mount Holyoke Kolej’nden Patricia Brennan kontrolünde yürütülen araştırmada, yunusların sahip olduğu klitorisin gerçekten işlevsel olduğu sonucuna varıldı.

Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma sonucunda, yunusların seks sırasında bundan keyif aldığını doğruladı.

Araştırmada, “Yunusların klitorisi, iyi gelişmiş erektil boşluklara sahiptir, dokunsal uyarıya oldukça duyarlı ve muhtemelen işlevseldir.” denildi.

‘HEM HETEROSEKSÜEL HEM EŞCİNSEL ÇİFTLEŞME YAŞIYORLAR’

Yunusların, diğer türdeki yunuslarla dahi hem heteroseksüel hem de homoseksüel ilişkiye girdikleri ve hatta mastürbasyon yaptıkları da biliniyordu.

Brennan ve ekibi, doğal nedenlerle ölen şişe burunlu yunusların vajinasından alınan örnekleri inceleyerek klitoral vücudun altındaki erektil dokunun bir ‘S’ şeklini oluşturduğunu tespit etti.

Bu eğri, dokunun, insanlarda olduğu gibi uyarılma üzerine geliştiğine ve hazzı sağladığına işaret ediyor.

New Scientist dergisine verdiği röportajda Brennan, çalışmasını şöyle anlatıyor:

“Yunusların çok fazla kıvrım içeren oldukça karmaşık vajinaları var. Hipotezler,bu kıvrımların  çiftleşme sırasında sperm için öldürücü olabilecek tuzlu suyu dışarıda bırakmak için var olduğu üzerineydi. Ancak hiç kimse bu kıvrımları gerçekten incelememiş veya orgazm fikrini test etmeye çalışmamıştı.”

‘OLDUKÇA BÜYÜK VE İYİ GELİŞMİŞ KLİTORİSLER’

“Vajinaları incelediğimizde bu klitorislere baktım ve hayretler içinde kaldım: ‘Aman Tanrım, bunlar oldukça büyük ve iyi gelişmiş klitorisler!”

Yunus klitorisi, vajinal girişte bulunuyor. Bir üst başlığı, bir klitoris başı (dış kısım), klitoral gövdesi ve crura’sı (dallanan kollar) varve dokusu, insanlarda olduğu gibi kırışık yapıda.

Araştırmalar, dokunun da çok sayıda sinir ucuna sahip olduğunu gösterdi.

Hayvan vajinaları biyolojik araştırmalarda büyük ölçüde göz ardı edildiğinden, bu bulgu özellikle aydınlatıcı.

Diğer hayvanlar seksten zevk alıyor mu?

Çiftleşmenin öncelikli işlevinin üremek olduğu göz önüne alındığında, bunu teşvik için dişi hayvanların çiftleşme esnasında haz duygusu alması beklenir.

Yine de hâlihazırda çok az sayıda hayvanın seksten zevk aldığı düşünülüyor.

Annesinin karnında uyuyan yavru Bonobo maymunu. Michael Probst/AP

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Bonobo maymunları cinsel ilişkiden en çok zevk alan hayvan türlerinden biri. “Gezegende en çok rastgele cinsel ilişkide bulunan hayvanı” olarak bilinen Bonoboların, cinsel davranışlarının yüzde 75’inin zevk için olduğu düşünülüyor. 

Bonoboların hamileyken ya da emzirirken şimdiye kadar elde edilen verilere göre sadece eğlenmek için seks yaptığı biliniyor. 

Kısa burunlu meyve yarasalarının ise cinsel ilişkiyi uzatmak için oral seks yaptığı sanılıyor. Ancak bu davranışın evrimsel nedenlerle mi, yoksa zevk için mi olduğuna dair; bilim insanlarının tartışmaları devam ediyor.

Makak Maymunu

Üremeye doğrudan bir faydası olmadığı halde seks sırasında zevk aldığı bilinen diğer tek hayvan, orgazm olduğu gözlemlenen dişi Japon makak maymunu.

Makak türleri, goriller gibi diğer primat türler aynı zamanda daha uzun süren çiftleşmeye sahip olma eğiliminde.

Canan Kaftancıoğlu köpeğinin videosunu paylaştı: Söke söke alırım

‘Kuş dedektifi’ Türkiye’nin kuş envanterine 14 yeni tür ekledi