in

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarına vuran ölü yunusların nedeni ‘Ukrayna savaşı olabilir’

Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim hayvanları ve insanları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Türkiye’nin Karadeniz kıyılarına vuran ölü yunusların nedeni ‘Ukrayna savaşı olabilir’

Ukrayna savaşı başladığından bu yana bölgede yaşanan çatışmalar Karadeniz’deki ekosisteme de zarar veriyor.

İngiltere merkezli Guardian gazetesi, Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TÜDAV) mart ve nisan ayında hazırladığı rapora ithafla Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında artan yunus ölümlerine değinmiş, Ukrayna savaşının bunun nedeni olabileceğini belirtmişti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, TÜDAV Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nde Deniz Biyolojisi Profesörü Bayram Öztürk, Nisan ayında karaya vuran ölü yunus sayısının 80’i bulduğunu, bunların bir kısmının balıkçı ağlarına takıldığını söylüyor. Ölümlerin sebebi hakkında bilimsel çalışmalar devam ediyor.

Öztürk, artan yunus ölümlerinin sebebiyle ilgili “spekülasyon yaratmak istemediklerini” özellikle belirtmekle birlikte, karaya vuran yunuslarda herhangi bir hastalığa rastlanmadığı için bunun düşük frekanslı sonarlardan kaynaklanabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca savaşın bölgedeki canlılara, balıkçılığa ve dolayısıyla Karadeniz halkına etkilerinin yanı sıra merkezi İstanbul’da bulunan Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu’nun bu konuda inisiyatif alması gerektiğini hatırlatıyor.

Oryantal Didem: Köpeğim bunalıma girdi

‘Örümcek Adam gerçek mi oluyor?’ Süper gücünü açığa çıkardılar