in

Antalya’da ‘yerel hayvan koruma görevlisi’ eğitimi  

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi, sokakta yaşayan evsiz hayvanların bulundukları yerlerde bakım ve beslenme sorumluluğunu üstlenen gönüllülerin ‘yerel hayvan koruma görevlisi’ olması için eğitim verdi.

Muratpaşa Belediyesi, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Veteriner Hekimler Odası Antalya Şube iş birliğiyle ‘yerel hayvan koruma görevlisi’ olmak isteyen gönüller için eğitim düzenlendi. Eğitim, Muratpaşa Belediyesi kültür salonunda gerçekleşti.

Muratpaşa Belediyesi veteriner hekimlerinden Ayşe Gencer, eğitime katılan gönüllülerin özellikle kedi ve köpek olmak üzere sokakta yaşayan evsiz hayvanların bakım ve beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlandığını aktardı.

Gencer, bununla birlikte, ilkyardım, hayvanlara kötü muamele gibi durumlar karşısında izlenecek yasal yol hakkında da bilgi verildiğini söyledi.

Eğitimin sonunda sınav yapılacağını aktaran Gencer, başarılı olanlara 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde törenle kimliklerinin verileceğini söyledi.

Muratpaşa Belediyesinden yerel hayvan koruma görevlisi eğitimi  

SOKAKTA YAŞAYAN HAYVANLAR İLE İLGİLİ BİLİNÇLENDİRİLDİK

Belediyede gün boyu devam eden eğitim katılan Naz Wiessner, mahallesinde çok sayıda sokakta yaşayan evsiz hayvanın bulunduğunu söyledi.

Wiessner, “Ama bilinçli bir şekilde bu hayvanlara bakılmıyor orak çözüm arayışı içinde bu eğitime katılmaya karar verdik. Sokakta yaşayan evsiz hayvanlarını bakımı, sadece belediyeyle olacak şey değil. Mahallelinin de katılması lazım. Mahallemizden üç arkadaş katıldık. Hem kanunları öğrendik hem evcil hayvanlarla ilgili şeyler öğrendik hem de sokak hayvanları ile ilgili bilinçlendirildik” diye konuştu.

Mahallesindeki sokakta yaşayan evsiz hayvanlarla gönüllü ilgilenen Gülsüm Alp ise “Sokaktaki canlıların barınma, yemek, beslenme gibi sorunlarının çözümünde daha aktif olmak için bu eğitime katıldım” dedi. Sokakta yaşayan hayvanların korunması konusunda yasaları bilmenin ellerini güçlendireceğini belirten Alp, “Böylece sokakta yaşayan hayvanların korunmasını, beslenmesini, güvenlik içinde yaşamasını sağlamış oluruz. Belediyenin çalışmasını olumlu buluyorum. Tebrik ediyorum” diye konuştu.

Barınağa götürülen köpek bırakıldıktan birkaç saat sonra öldü

14 Şubat Evcil Hayvan Hırsızlığı Farkındalık Günü… Köpeğinizi nasıl güvende tutabilirsiniz?