in

Barınağa götürülen köpek bırakıldıktan birkaç saat sonra öldü

Tekirdağ’da belediye tarafından barınağa götürülen bir köpek istek üzerine geri bırakıldıktan birkaç saat sonra hayatını kaybetti.

Tekirdağın Çorlu ilçesi Hürriyet Mahallesi Antik Kent Sitesi yönetimi 6 ay önce hasta olarak buldukları Lassi isimli köpeği evlat edinmişlerdi.

Site yönetimi ve sitede yaşayanlar site içerisinde kulübesi bulunan ve pasaportlu olan Lassi’nin belediye ekipleri tarafından barınağa götürüldüğü iddia ettiler. Durumu fark edip yetkililerle irtibata geçerek Lassi’nin geri getirilmesini talep eden site sakinleri, Lassi’nin uyutulduğu için bir gün geç getirildiğini öğrendiler.

Geri geldiğinde ayakta durmakta güçlük çeken Lassi’nin aynı zamanda karnı şiş haldeydi. Site sakinleri, Lassi’nin geldikten birkaç saat sonra öldüğünü görünce belediye ekiplerinin Lassi’nin ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle polise ve savcılığa giderek şikayetçi oldular.

GELDİĞİNDE BİTKİN HALDE OLAN LASSİ BİRKAÇ SAAT İÇİNDE ÖLDÜ

Göz yaşları içerisinde gazetecilere açıklama yapan site yöneticisi Ayşe Yedek, ”Hasta köpeğe Lassi ismini verdik ve bütün tedavilerini yaptırdık. Sitemizin bahçesinde ona ev yaptık. Orada yaşamaya başladı. Bir şikayet üzerine belediye ekipleri geçtiğimiz gün köpeğimizi sitenin içerisine girerek hiç kimseye bilgi vermeden almış ve barınağa götürerek uyutmuş. Durumu öğrenir öğrenmez hemen iletişime geçerek köpeğimizi geri istedik. Uyutulduğunu, bir gün misafir edildikten sonra geri getirebileceklerini söylediler. Köpeği geri aldığımızda, ayakta duramıyordu. Bitkin halde olan Lassi, bir kaç saat içinde öldü” açıklamasında bulundu.

SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Lassi’nin çok uysal, bugüne kadar kimseye saldırmayan bir köpek olduğunu belirten Ayşe Yedek, site sakinlerinin Lassi’ye çok iyi bakarak ona sahip çıktıklarını belirtti.

Lassi’nin pasaportunun, aşılarının, bakımlarının tam olduğunu söyleyen Yedek, ‘Köpeğimizin kimseye zararı yoktu. Barınakta ne yaptılarsa köpeğimiz birkaç saat içinde öldü. Yönetim ve sakinler olarak polise, daha sonra da savcılığa giderek şikayetçi olduk. Bunun sorumluları kimse cezalandırılmalarını talep ediyoruz” dedi.

Ayşe Yedek ve diğer site sakinleri Lassi’nin cansız bedeni başında uzun süreler göz yaşı dökerek acılarını ortaya koydular.

Hayvanlar hakkında düşünce üretmiş 10 filozof

Antalya’da ‘yerel hayvan koruma görevlisi’ eğitimi