in

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘Başkent’in 5 hayvanını’ tanıttı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na” katıldı. Fuarda, Ankara’nın önemli sembolleri arasında yer alan ve endemik türe sahip “Başkent’in 5 Beyazı” olan Ankara tavşanı, Ankara keçisi, Ankara güvercini, Ankara kedisi ve Ankara arısını dünyaya tanıttı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi birçok birimiyle ATO Congresium’da düzenlenen “5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na” katıldı.

Anka’da yer alan habere göre, ABB, TravelEXPO Fuarı’nda Ankara’nın önemli sembolleri arasında yer alan ve endemik türe sahip “Başkent’in 5 Beyazı” olan Ankara tavşanı, Ankara keçisi, Ankara güvercini, Ankara kedisi ve Ankara arısını dünyaya tanıtmayı amaçladı. 

Başkent Ankara’nın turizm açısından gelişmesi ve dünya tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla ATO Congresium’da düzenlenen “5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı” 6 Mart’ta sona erdi.

Yaklaşık 15 ülkenin katılımıyla ziyaretçileri ağırlayan TravelEXPO Fuarı’nda Ankara başta olmak üzere komşu ve çevre ülkelerin kültür ve sağlık turizm potansiyeli de tanıtıldı.

NESLİ TEHLİKE ALTINDA OLAN HAYVANLARI KORUMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Nesli tehlike altında olan ve Başkent’in önemli sembolleri arasında bulunan hayvanları korumak için harekete geçtiklerini ve bu amaçla “Başkent’in 5 Beyazı” olarak bilinen; Ankara tavşanı, Ankara keçisi, Ankara güvercini, Ankara arısı ve Ankara kedisini fuarda dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, şu bilgileri paylaştı:

“Bu yıl 5’incisi düzenlenen EXPO Ankara Fuarı’na bizde Büyükşehir Belediyesi olarak katıldık ve Ankara’mızın 5 beyazını Ankara’ya, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Ankara keçisine, Ankara kedisine, Ankara güvercinine, Ankara tavşanına ve Ankara arısına yeniden sahip çıkıyoruz. Onları tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.”

ABB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı da açtığı stantla Başkentliler kadar diğer iller ve dünyadan gelen ziyaretçileri de kentin kültürel mirasından termal turizmine kadar birçok potansiyeli hakkında bilgilendiriyor.   

Ankara’nın kültür ve sanatın Başkenti söyleminin turizm açısından farkındalık yaratılarak içinin daha da doldurulacağını vurgulayan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Bozkurt da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizin iki yıldır ağır salgın şartlarının hafiflemeye başlamasının ardından bu fuarın bugünlerde tertip edilmesi ayrıca anlamlı. Turizm ülkemizde olduğu kadar Ankara içinde önemli bir başlık. Hedeflerimiz arasında kültürün ve sanatın Başkenti söyleminin turizm açısından farkındalık yaratılmasıyla içinin doldurulması yer alıyor. Ankara’nın termal turizm için çok büyük imkânlar sunuyor olması ve Ankara’ya has 5 beyazı dediğimiz önemli bir değeri de burada tanıtıyoruz.”

Ankara Tavşanı
Ankara Kedisi
Ankara Keçisi
Ankara Güvercini

Hatay’da sahile vuran göçmen denizanaları incelemeye alındı

Mahkemeden kızıl geyiklere iyi haber!