in ,

Afyon’daki videoyla ilgili yeni gelişme!

Afyon’da belediye ekiplerinin evsiz bir köpeği gömdüğü videoyu kaydeden kişiye ulaştık. Videoyu çeken yurttaş, köpeğin belediye şırıngasıyla öldüğünü aktardı.

Geçtiğimiz günlerde Afyon’a bağlı Sultandağı Belediye ekiplerinin evsiz bir köpeğin gömdüğü haberi sosyal medyada gündem oldu.

Konuyla ilgili Sultandağı Belediyesi, sosyal medya sayfasından bir açıklama yaptı. Videoya gelen tepkilerin ardından belediye, ‘hayvanın sahibinin isteği üzerine’ hareket geçtiklerini savundu. Ancak videoyu çeken Ferhat Bey, Ajanimo’ya o gün yaşananları anlattı ve belediyenin açıklamalarını yalanladı.

Afyon’un kırsal kesiminde hayvan yetiştiriciliği yaptığını ve ailecek bu işle meşgul olduğunu ifade ederek sözlerine başlaya Ferhat Bey, sokağında çok sayıda evsiz hayvanı beslediğini ve bakımlarını üstlendiğini aktardı. Söz konusu videodaki köpek ise Ferhat Bey’in kırsaldan ilçedeki evine getirip beslediği bir hayvan…

ŞIRINGA İLE GELEN ÖLÜM

Soyismini vermek istemeyen Ferhat Bey, Cumhurbaşkanı talimatıyla evsiz sokak canlarına yönelik başlatılan çalışmalar çerçevesinde belediye ekiplerinin sokak canlarını toplamaya başladığını söyledi. Ekiplerin evinin bulunduğu mahalleye gelerek sokakta beslemesiyle ilgilendiği köpeğe şırınga ile müdahale ettiğini aktardı.

Şırınga sonucu acı çeken köpeğin bahçeye girerek yaşamını yitirdiğini dile getirdi. Bunun dışında bebekliğinden beridir baktığı 3.5 yaşındaki Akbaş cinsi evladı Çomi’nin, belediye ekiplerinin müdahalesi sırasında korkarak zincirinden ayrılıp kaçtığını belirtti. Çomi’nin alfa ruhlu olduğunu ve kaybolmasının imkânsız olduğunu ekleyerek, başına bir şey gelmesinden endişelendiğini dile getirdi. Diğer canlar gibi Çomi’nin de şırıngayla toplanmış olabileceğini söyledi.

OTOPSİ TALEBİNE BULUNDU

Ferhat Bey, şırınga sonucu bahçesinde yaşamını yitiren evsiz köpek için otopsi talebinde bulundu. Bu sebeple videodaki köpeğin, alelacele gömüldüğünü ifade etti. Görüntüleri kayda almak isterken engellenmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.

‘TUTANAK YOK İSPAT YOK’

Merak içerisinde belediyeye gittiğini aktaran Ferhat Bey, başkan ile görüşüp toplatılan köpeklerin Afyon Barınağı’na gönderildiğini öğrendi. Ancak söz konusu barınağa gittiğinde köpeklerine ulaşamadı. Beslediği canların durumundan haberdar olmak için yetkililerden tutanak istedi. Bu nedenle başkanın kendilerini odadan çıkartarak ekiplerle özel görüşme yaptığını belirtti. Dolayısıyla bu isteklerinin cevapsız kaldığını aktardı.

Çomi için ise mobese kayıtlarına bakılmasını istediğinde ‘’ kendiniz bakın’’ ‘’kaybolmuştur ya da çalınmıştır’’ cevabıyla karşılaştıklarını belirtti.

‘OTOPSİ YAPMADILAR’

Ferhat Bey, videonun çekildiği yerin, bölgede eskiden faal olan eğlence mekanlarının enkazı olduğunu söyledi. Dernekler yoluyla istedikleri otopsi taleplerinin geri çevrildiğini ifade ederken ‘’firavun mezarlarına bile otopsi yapılıyorken köpek için 6 saatten sonra otopsi yapılamayacağını söylemek mantıklı değil’’ dedi.

‘KÖPEK GÖMÜLDÜĞÜ YERDEN KAÇIRILDI’

Videoda görülen köpeğin bahçelerinden alınıp alelacele gömüldüğünü ifade eden Ferhat Bey, işlemi gerçekleştiren ekiplerce hakaretlere maruz kaldığını aktardı. Araç ve kepçelerin ise büyük bir hızla alandan uzaklaştığını söyledi. Ertesi gün otopsi konusuda ısrarcı olunması sebebiyle köpeğin gömüldüğü yerden çıkartılarak kaçırıldığını ifade etti.

Sonuç olarak belediye yetkililerinin çelişkili ifadeler verdiğini, yasal olarak ellerinde hiçbir belge ve tutanak bulunmadığını ifade eden Ferhat Bey, şırıngadaki uyuşturucu iğne olsa bile doz aşımı durumunda maruz kalan köpeğe kalp krizi geçirterek ölümüne sebebiyet vereceği bilgisinin altını çizdi.

İnsanından şiddet görmüştü artık yeni evi burası

Birinci Dünya Savaşı’nın gizli kahramanı: Köpek Stubby