in

ABD geçtiğimiz yıl saat başına 200 hayvanı öldürdü

ABD geçtiğimiz yıl, 1,75 milyondan fazla hayvanı öldürdü. Bu yaklaşık saatte 200 hayvanın ölmesi demek.

ABD hükümetinin bir bölümü, 2021’de yoğun ve acımasız bir yıl geçirdi ve ülke genelinde 1,75 milyondan fazla hayvanı öldürdü, bu saatte ise 200 hayvanın ölmesine denk geliyor.

The Guardian’ın haberine göre; ABD Tarım Bakanlığı bünyesindeki bir departman olan Yaban Hayatı Hizmetleri’nin en son yıllık öldürdüğü hayvanlar, cinayetleri acımasız anlamsız olarak nitelendiren koruma gruplarının öfkesini arttırdı.

Ölümlerin bir “Nuh’un Gemisini” kapsadığını, timsahları, armadilloları, güvercinleri, baykuşları, su samurlarını, kirpileri, yılanları ve kaplumbağaları barındırdığını gösteriyor. Sadece Avrupa sığırcıkları, öldürülen hayvanların 1 milyonundan fazlasını oluşturuyor. Tek bir geyik, yalnız bir antilop ve yanlışlıkla bir kel kartalla birlikte vuruldu.

Yaban Hayatı Hizmetleri, vahşi domuzlar ve nutria adı verilen bir tür dev bataklık kemirgeni gibi ekosistemler için bir tehdit olarak gördüğü belirli istilacı türleri hedef alıyor, ancak aynı zamanda tartışmalı bir şekilde Amerika’nın çok sayıda yerli türünü de öldürüyor.

Geçen yıl, 324 gri kurt, 64.131 çakal, 433 kara ayı, 200 dağ aslanı, 605 bobcat, 3.014 tilki ve 24.687 kunduzdan oluşan bir yaşam özeti olan 404.538 yerli hayvan öldürüldü.

ACIMASIZCA YÖNTEMLERLE ÖLDÜRÜLÜYORLAR

Aralarında ayılar, tilkiler ve köpekler de dahil olmak üzere 2.746 talihsiz hayvan geçen yıl yok edildi. Bu ölümler ise, hayvanları hedef almak için bacak tutma tuzakları, tuzaklar ve zehirler kullanan Yaban Hayatı Hizmetleri tarafından kullanılan yöntemlere bağlıdır. Ajans, kazları toplayıp gazla yakmak veya helikopterlerden veya uçaklardan çakalları vurmak gibi çeşitli başka acımasızca yöntemler de kullanıyor.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nde etobur koruma direktörü Collette Adkins, “Bu barbar federal programın yüz binlerce yerli hayvanı yok ettiğini görmek mide bulandırıcı” dedi. “Sözde hayvancılık endüstrisine fayda sağlamak için kurtlar ve çakallar gibi etoburları öldürmek, sadece daha fazla çatışmaya ve daha fazla öldürmeye yol açar. Bu gerçekten kısır bir döngü ve Yaban Hayatı Hizmetlerinden değişiklik talep etmeye devam edeceğiz.”

ÖLÜMLERİN SAYISI GEÇTİĞİMİZ YILLARA GÖRE DÜŞÜK BİLE!

Geçen yılki ölüm sayısı aslında son yılların standartlarına göre oldukça düşüktü. Hem 2008 hem de 2010’da, Yaban Hayatı Hizmetleri 5 milyon hayvanı öldürdü ve 2019’a kadar yaklaşık 1,3 milyon yerli hayvanı öldürdü, bu da geçen yıla göre çok daha yüksek bir rakam. “İnsanların ve vahşi yaşamın bir arada yaşamasına izin vermek için vahşi yaşam çatışmalarını çözme” misyonu olan Yaban Hayatı Hizmetleri, çevreye, ekonomik faaliyete veya kamu güvenliğine zarar verdiği düşünülen hayvanları yok etmek için genellikle çiftlik sahiplerinin, devlet kurumlarının ve havaalanlarının emriyle hareket ediyor.

Bu yaklaşıma, cinayetlerin ayrım gözetmediğini ve Amerika’nın çevresini bozduğunu savunan korumacılar uzun süredir karşı çıkıyor.

Örneğin, çakallar ve ayılar gibi avcıların hedef alınması ekosistemleri bozabilir ve hatta istilacı türlerin yayılmasına yardımcı olabilir. Muhalefet Kaliforniya ve Washington gibi bazı eyaletlerde kısıtlamalar getirmiş olsa da, çeşitli yasalar Yaban Hayatı Hizmetlerinin faaliyetlerini engelleyemedi.

Peru’da 36 milyon yıllık ‘deniz canavarı’ ziyaretçileriyle buluştu

Ukrayna hayvanat bahçelerinde neler oluyor?