in ,

12 yıl önce kaybolan köpek, ailesine kavuştu

ABD’nin California eyaletinde 12 yıl önce kaybolan Zoey isimli köpek, mikroçipi sayesinde bulunarak ailesine kavuştu. 

ABD’de, 2010 yılında kaybolan köpek yıllar sonra ailesine kavuştu.

Zoey , Stockon kentindeki bir kişi tarafından hasta ve bitkin halde bulunmasının ardından polis ekiplerine haber verildi.

Hayvan hizmetlerinden yetkili bir kişinin Zoey’in mikroçipini taramasının ardından sevimli köpeğin 2010 yılından beri kayıp olduğu ortaya çıktı.

Zoey’nin ailesinin aynı telefon numarasını kullandığını öğrenen ve iletişime geçen San Joaquin County Şerif Ofisi’nden görevli Brandon Levin, “Zoey’in sahibi şok içindeydi” dedi.

Köpeğini almak için hemen harekete geçen Michelle ise duygularını şöyle aktardı:

“Bunun olacağını kesinlikle beklemiyordum. Gerçekten heyecanlıyım. Zoey’i ve onun ikiz kardeşini 6 aylıkken sahiplenmiştik. Yaklaşık 6 ay bizimleydi. Sadece 20 dakikalığına markete gitmiştik ve döndüğümüzde yoktu. Onun sağlığına kavuşacağı ve hayatının geri kalanını yaşamasına izin vereceğim için çok heyecanlıyım”

KÖPEĞİN BULUNMASINI SAĞLAYAN ‘MİKROÇİP’ NEDİR?

Pet mikroçip olarak bilinir. Kayıp hayvanlar ve çalınan hayvanların bulunması için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir.

Deri altına yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğündeki çip, okuyucu cihaz ile taranarak iletişim bilgilerinize ulaşılır.

Hayvanlar için dışarıdaki güzel kokular, cıvıl cıvıl renkler ve daha birçok şey yuvalarından uzaklaşmasına neden olabilir.

Aynı zamanda hayvan çalma vakaları da gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Pet mikroçip bu tür durumlarda evcil hayvanlar ve sahipleri için kurtarıcı olarak görülebilir. En azından hayvanınız kaybolduğu takdirde geri döneceği umudunu yitirmemeniz için bir sebeptir.

Pet mikroçip yavrunuza zarar vermez ve ömür boyu kullanılır.

Suriyeli sığınmacı çadırını anne köpek ve yavruları ile paylaştı

Veteriner hekim bulamayan kuzu, devlet hastanesinde tedavi oldu