in

Zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmasına ünlü isimlerden tepki

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açtı. Zeytinliklerin madenciliğe açılması geleceğimize ihanettir diyen ünlü isimler; sosyal medya hesapları üzerinden tepkilerini gösteriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, zeytinliklerin başta kömür madenciliği olmak üzere madencilik faaliyetine açılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğini Resmî Gazete’de yayımladı.

Ünlü isimler alınan kara tepki gösterdi. Zeytinliklerin maden faaliyetlerine açılması geleceğimize ihanettir diyen ünlü isimler, değişikliğin iptal edilmesi için sosyal medya hesaplarından tepkilerini gösteriyor.

ZEYTİNİME DOKUNMA ETİKETİNE ÜNLÜLERDEN DESTEK

Twitter üzerinden #ZeytinimeDokunma hashtag’ı ile kampanya başlatıldı, Açılan etikete on binlerce destek Tweet’i atıldı. Şimdiye kadar 58,4 Bin tweet gelen etikete ünlü isimlerden ve vatandaşlardan karardan bir an önce dönülmesi için destek tweetleri atılmaya devam ediliyor.

‘yönetmelik mutlaka gözden geçirilmeli, yoksa çok geç olacak’

Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, alınan kararın gözden çok geç olmadan gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi:

“Türkiye zeytinlikleri hiç de küçümsenecek miktarda değil, daha doğrusu değildi. Çok ciddi tedbirler almazsak bırakın etrafa zeytin satmayı, kendi ihtiyacımızı bile karşılayamayacak duruma düşeceğiz. Bugün yayınlanan yönetmelik mutlaka gözden geçirilmeli, yoksa çok geç olacak.”

‘ZEYTİN AĞAÇLARI BU ÜLKENİN SERVETİDİR’

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar zeytinliklerinin madencilik faaliyetlerine açılmasına tepki gösterdi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, çıkarılan yönetmeliğin karşısında olduğunu dile getirdi:

“Zeytinlik alanların madencilik faaliyetine açılması konusunda bugün çıkartılan yönetmeliğin tüm kalbimle karşısındayım. Zeytin ağaçları yaşamı simgeler. Zeytin dalı barış demektir. Zeytin ağaçlarına asla dokunulmamalıdır.”

Gökbakar aynı zamanda Instagram hesabından konuyla ilgili bir video paylaşarak oradan da tepkilerini takipçileriyle paylaştı.

‘GELECEĞİMİZ İÇİN ZEYTİN AĞAÇLARI’

Başarılı oyuncu Doğa Rutkay Kamal, Instagram hesabı üzerinden çocuklarının zeytin ağacıyla çekildiği bir fotoğrafı takipçileriyle paylaşarak tepkisini dile getirdi:

“Geleceğimiz için zeytin ağaçları.
Umudumuz için zeytin ağaçları.
Ağır ve zahmetli büyümesine karşın, uzun ömürlü ve dayanıklı zeytin ağaçları…
Hititleri, Yunanları, Romalıları, İsa’nın havarilerini, Türklerin Anadolu’yla gelişini gören, Pir Sultan’ı, Karacaoğlan’ı bilen zeytin ağaçları…
Binlerce yıldır bu toprakların insanlarını zeytinyağlarıyla karanlıklarını aydınlatan zeytin ağaçları.
zeytin ve zeytinyağıyla onların karnını doyuran zeytin ağaçları…
Ege’deki batık gemilerde dev amforaların bulunması zeytinyağı ticaretinin her dönemde önemli olduğunun göstergesidir. Akdeniz demek, sonsuz bir maviliğin etrafında kök bulmuş kurşuni yeşil demektir biraz da.
Bu kurşuni yeşil zeytin ağacıdır.
Bu sebeple ismi “Ölümsüz Ağaç” olmuştur.
Dokunma.
Kıyma.
Kıymetini bil insanoğlu!
#zeytinağacımadokunma

‘GELECEĞİMİZE İHANETTİR’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Twitter’dan yaptığı paylaşımla kararın durdurulması için dava açacaklarını duyurdu:

“Bakanlığın bugün yayınladığı vicdanları yaralayan yönetmelik ile zeytinliklerimiz madenciliğe açıldı. Zeytin ağaçlarına maden ocağı hançeri saplamak, geleceğimize ihanettir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yürütmeyi durdurma davası açacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım.”

Halsiz düşen yaban keçisi ASAT tesisine sığındı

Her dört hayvan ve bitki türünden biri yok olma tehlikesi altında!