in

‘Yulin Köpek Eti Festivali’nden 386 köpek kurtarıldı

Çin polisi, ülkenin güneyindeki Yulin kentinde düzenlenen Köpek Eti Festivali’ne kesilmesi için gönderilen 386 köpeği kurtardı. Polis, köpekleri taşıyan bir kamyonu salgın mevzuatını gerekçe göstererek durdurdu.

Çin polisi, Çin’in güneyindeki Yulin kentinde 2010 yılından beri her düzenlenen ‘Köpek Eti Festivali’nde kesilip yenilmek için 386 köpeği taşıyan bir kamyonu durdurdu.

Olay yerinden alınan görüntüler, köpeklerin kötü koşullarda tel kafeslere tıkıldığı görüntülendi. 

Geçen hafta sonu bu vahşi festival için köpekleri taşıyacak olan kamyonun haberini alan hayvan hakları aktivistleri, bazılarının bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olabileceğinden endişelendi. 

Bu nedenle, ülkenin salgın önleme konusundaki mevzuatını gerekçe göstererek kamyonu polise bildirdiler.

KÖPEK ETİ FESTİVALİ ÜLKEMİZİN UTANÇ KAYNAĞI

Kamyonun polis tarafından çekildiğini gören aktivistlerden biri olan Lin Xiong, “Bu kadar köpeği böyle korkunç bir durumda görmek korkunçtu, bu kamyon zavallı hayvanlar için cehennem gibiydi… Köpek Eti Festivali ülkemizin utanç kaynağı ve bu acıya bir son verene kadar savaşmaya devam edeceğiz.”

Şehirde sadece küçük bir kesimin ilgi gösterdiği bu insanlık dışı Yulin Köpek Eti Festivali öncesinde, Çinli aktivistler köpekleri öldürülmekten kurtarmanın yaratıcı yollarını buldular.

Shaanxi merkezli bir hayvan hakları aktivisti olan Xiao He, yetkilileri olayın gerçekleşmesini durdurmaya ikna etmek için Çin’in mevcut yasalarını ve düzenlemelerini gözden geçirmek için diğer aktivistlerle haftalarca çalıştığını söyledi.

“Hayvanlarla nasıl başa çıkılacağını açıklayan düzenlemeler var, örneğin yasal olarak gerekli karantina denetim sertifikaları. Ama köpekleri taşıyanların kurallara uymadığı açık. Hem onlara hem de yetkililere [o düzenlemeleri] hatırlatmak zorundayız” dedi.

KÖPEKLER ÇALINMIŞ VE SOKAKLARDAN TOPLANMIŞ OLABİLİR

Gemideki köpekleri kurtarmaya katılan aktivistler, köpeklerin farklı cins, boyut ve sağlık koşullarına sahip olduklarını söyledi. Muhtemelen çalınan ev, bekçi köpekleri veya evcil hayvanlar, sokaklardan çalınan hayvanlar veya izlenebilirliği olmayan diğer bilinmeyen kaynaklardan geldiklerini söylediler.

Hafta sonu polis müdahalesinin ardından köpekler karantinaya alınmak üzere gönderildi. Çinli aktivistler Guardian’a, tüccarların hayvanların mülkiyetinden vazgeçmek için bir anlaşma imzaladıktan sonra köpeklerin şimdi Pekin Başkent Hayvan Refahı Derneği’ne teslim edildiğini söyledi.

YULİN’DEKİ KÖPEK KATLİAMI KÜLTÜREL DEĞİL, TİCARİ NİTELİKLİDİR!

Bir kampanya grubu olan Humane Society International’ın Çin politika uzmanı Peter Li, Yulin yetkililerinin, köpek eti tüketiminin “geleneksel” ve yerel beslenme kültürünün bir parçası olduğunu yanlış bir şekilde savunan tüccarlar tarafından “aldatıldığını” söyledi. “Köpek eti tüketimi arz odaklı, tüketici odaklı değil tüccarlar tarafından yönlendiriliyor. Yulin’deki köpek katliamı kültürel değil, ticari niteliktedir” dedi.

Li, yerdeki ekibinin Yulin polisinin işletme sahiplerinin “festival” gösterisi yapmasını engellemeye çalıştığını gördüğünü söyledi.

“Guangxi dışından köpek eti yemek için gelenler 2014’ten önce oldukça büyüktü. Bu grup özellikle 2020’den beri büyük ölçüde azaldı. Köpek eti yiyenlerin çoğu yerel ve sayı giderek azalıyor.”

Kaynak: The Guardian

‘Yasaklanan Köpek Irkları Kurultayı’ndan psikolojik test zorunluluğu önerisi çıktı!

Yıldırımın çarptığı 3 yaban keçisi hayatını kaybetti