in

Yolu açılan kadın sevincini hayvanlarıyla paylaştı

Adana’da çiftçi kadının çiftliğinin yolu, komşusu tarafından kapatılmıştı. Hayvanlarına yem götüremeyen kadın, yolu açılana kadar açlık grevine girdiğini duyurmuştu. Yetkililer, yeni yol açtı. Yolu açılan kadın sevincini hayvanlarıyla paylaştı

Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşayan Fadime Köken, çiftliğinde kocası Cumali Köden ve oğlu Kaan Köden ile birlikte 155 koyun, 65 kuzu ve 250 yumurta tavuğuna bakıyor.

Geçen yıl Adana’da çıkan orman yangını sonucunda birçok ağaç yandı. Köden’in komşuları yanan ağaçların yerine zeytin dikmeye başladı.

Bu durumu gören Köden ailesi kamu alanı olan yerlere şahsi ağaçlar dikilmemesi, o bölgeye tekrar çam ağacı dikilmesini savundu. Bu konuda komşularıyla tartışan Köden ailesi komşularını Adana Orman Bölge Müdürlüğüne şikayet etti.

Köden ailesinin kendilerini şikayet ettiğini öğrenen komşuları, Köden ailesinin çiftliğinin tek giriş yolunu traktörle sürüp önüne de köten koyarak kapattı.

Köden, yolu kapatıldığı için bir haftadır çiftliğine giremez duruma geldi. Çiftliğin çevresinin göl ve uçurumlardan oluşmasından dolayı tek giriş noktası kapatıldığından beri çiftlikteki hayvanlara yeteri kadar yem temini yapılamıyordu.

Yem gelemediği için yeteri kadar beslenemeyen çiftlikteki dört kuzu hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kuzular Fadime Köden’in gözyaşları eşliğinde toprağa gömülmüştü.

YOL AÇILANA KADAR AÇLIK GREVİNE GİRMİŞTİ

Hayvanlarına verecek yemi kalmayan ve hayvanları açlıktan öldükleri için toprağa veren Fatma Köden, duruma bir çare bulamadığını ve yol açılana kadar açlık grevine gireceğini duyurmuştu.

ADANA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ OLAYA EL ATTI

Olayın gündem olmasıyla birlikte besici kadının yardımına Adana Orman Bölge Müdürlüğü koştu. Görevliler bölgeye giderek yol açma çalışmalarına başladılar.

Bölgede yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla Fatma Köden’in çiftliğine uçurum tarafından yeni bir yol açıldı.

Durum karşısında duygulanan Köden açlık grevini bırakıp kocasıyla birlikte koyunlarına koşarak sevincini onlarla paylaştı.

ÖNCEDEN ÜZÜNTÜDEN AĞLIYORDUM ŞİMDİ SEVİNÇTEN AĞLAMAYA BAŞLADIM

Fadime Köden, çok zor durumlarda kaldıklarını, bazı hayvanlarının açlıktan öldüğünü ancak en sonunda sesini birilerinin duyup yol açtığını, bu yüzden çok mutlu olduğunu belirtti.

Köden, “ Önceden üzüntüden ağlıyordum şimdi sevinçten ağlıyorum. İş makineleri gelip yol açmaya başlayınca hemen koyunlarıma koştum. Onlarla sevincimi paylaştım. Çok mutluyum Allah herkesten razı olsun” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının çevreye etkileri hangi boyutta?

Önce kurtardılar sonra elleriyle beslediler