in

Yaren Leylek ve Adem Amca 11. yılda da buluştu

Milyonların gönlüne taht kuran  Adem Yılmaz ile Yaren leylek 11. yılda da Eskikaraağaç Leylek Köyünde buluştu.

Yaren Leylek ve Adem Amca bir kez daha buluştu

Adem Yılmaz ile kurduğu dostlukla milyonların gönlüne taht kuran Yaren Leylek, Bursa’nın Eskikaraağaç Leylek köyüne bu yıl da geldi. 

11 yıldır her bahar göçten gelince Eskikaraağaç Leylek Köyündeki yuvasına yerleşen ve köylülerin Yaren ismini verdiği leylek, yaz boyunca Adem Yılmaz ile yeniden göle açılacak.

Dün leylek köyüne gelen Yaren Leylek bu sabah Adem Yılmaz’ın kayığında yılın ilk buluşmasını gerçekleştirdi.

Buluşmada Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’da ikiliyi yalnız bırakmadı. Adem Yılmaz’a hayırlı olsun diyen Başkan Özkan Yaren severlerin gözü aydın dedi.

‘YAREN İLE ALTI AY BOYUNCA ARKADAŞLIK EDECEĞİZ’

Yaren’in gelip gelmeyeceğinden emin olmadıkları için tereddüt ettiklerini belirten Adem Yılmaz şunları dedi: “Dünden beri çok büyük heyecan yaşadım. Bu sabah yarenin kayığıma gelmesiyle sevinç ve mutluluk duydum. Bundan sonra Yaren ile altı ay boyunca inşallah arkadaşlık edeceğiz. Çok mutluyum, Yaren’ime kavuştum bu sene de.”

“Şükürler olsun ki bu yılda yeren bizi sevindirdi. Hatta köylüler de çok sevindi mutluluk duydular. Umarım dostluğumuz uzun süre sağ olduğu müddetçe devam eder.”

“Yareni ben çok seviyorum o benim bir parçam, arkadaşım ,dostum. Hayvanseverlere de müjdemi veriyorum böylece. Dün evime dönerken yuvaya baktığımda Yaren’i gördüm. O kadar sevindim ki motoru durdurup bir süre onu izledim. Çok mutlu oldum, çok sevinçliyim.”

11. YILINDA YİNE KÖYÜNDE

Öte yandan Belediye Başkanı Ali Özkan da ‘Bütün Yaren severlerin gözü aydın. Hasretle bu hikayeyi takip eden vatandaşlarımız yaren leyleği 11. yılında köye gelip gelmeyeceğini merak ediyordu.” dedi

Uluabat gölü kıyısında Eskikaraağaç leylek köyünde olduklarını belirten Özkan “Adem Amcamız 11 yıl önce Yaren leylekle dostluk kurmuştu. Aynı masallardaki gibi birlikteler. Başta Adem Amca olmak üzere hikayeyi takip eden herkes Yaren’in köye gelip gelemeyeceğini merak ediyordu. 

“Sonunda Adem Amca ile Yaren Leyleğin büyük buluşması gerçekleşti. Biz de yaren severler gibi çok mutluyuz. Bildiğiniz gibi Yaren leyleğin yuvasına kamera da koymuştuk. Artık bu yayını da faaliyete geçireceğiz. Adem Amca çok mutlu, onun bu gülümsemesi her şeye bedel’ dedi.

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyünde her yıl gerçekleşen bu kavuşma milyonların gönlüne taht kurmuş durumda.

PRAG FİLM ÖDÜLLERİ’NDE EN İYİ BELGESEL SEÇİLDİ

Hikâye Almanya ve Avusturya’da ders kitaplarına konu olurken, Yunanistan’da ise gölge oyunu yapılmıştı. 2019’da filmi çekilen hikaye Prag Film Ödüllerinde en iyi belgesel unvanına layık görülürken hikayenin 10. Yılı anısına köye ‘Adem Amca ve Yaren Leylek’ anıtı da Karacabey Belediyesi tarafından köy meydanına yapıldı.

‘4. CEMRE DE DÜŞMÜŞ OLDU ÜLKEMİZE’

Hikâyeyi ortaya çıkaran doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş yaptığı açıklamada ‘Herkesin merakla beklediği buluşma 11. yılda da gerçekleşti. Dün ilk olarak yuvasına konmuştu aslında. Koruyucu ailesi Beyza müjdeli haberi verdi ama biz bu sabahı heyecanla bekledik.” diye konuştu

Çünkü kayığa konduğunda onun yaren olup olmadığını anlıyoruz. Adem Amca da yakın mesafeden onu görünce Yaren olduğunu anlıyor. Neyse ki bu sabah umduğumuz gibi oldu ve Yaren Leylek Adem Amcamızın kayığına kondu. Dün zaten Bursa bölgesinde pek yerden leylek sürüsü fotoğrafları paylaşmışlardı insanlar. Hatta Adem Amca’da  leylek sürüsü gördüğünü söylemişti. Telefonda belki Yaren de içlerindendir bekleyelim demiştim. Muhtemelen o sürülerle geldi Yaren de. Yaren’in komşu yuvasındaki leylek de gelmiş. Yarenle birlikte artık 4. Cemre de düşmüş oldu ülkemize’’ dedi.

Yaren Leyleğin köye gelişiyle özellikle hafta sonları çevre şehirlerden hikayeyi merak eden doğa severlerin akınına uğraması bekleniyor.

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar hayvanlarıyla protestoda

Kuzu Kartopu evin yeni üyesi oldu