in

Veteriner Hekimler sokakta: Meslektaşımız görevi başında şehit edildi

Ankara’da veteriner hekimler, 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla Ulus’ta bir araya geldi. Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu, “Sorgun’da yaşanan acı olay bir canımıza mal oldu. Meslektaşımız görevi başında şehit edildi. Acımız büyük“ ifadelerini kullandı.

Veteriner Hekimler sokakta: Meslektaşımız görevi başında şehit edildi

Bu yıl Dünya Veteriner Hekimler Günü, Türkiye’de buruk geçiyor.

Ankara’da veteriner hekimler, 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla Ulus’ta bir araya geldi.

Buluşmada geçtiğimiz hafta görevi başında bıçaklanarak katledilen Volkan Lale anıldı.

Burada konuşma yapan TVHB Başkanı Ali Eroğlu, olayla ilgili olarak 25 Nisan’da acı bir güne uyandıklarını söyledi.

meslektaşımız görevi başında şehit edildi

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde görevi başındayken bıçaklanarak katledilen Volkan Lale için derin bir üzüntü içerisinde olduklarını belirten Eroğlu, “Bugün Veteriner Hekimler için onur kaynağı, gurur ve mutluluk kaynağıdır. 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Gününü bu yıl buruk bir şekilde kutluyoruz. Derin bir üzüntü içindeyiz. 25 Nisan Pazartesi günü, Türk veteriner hekimleri ve Türk milleti açısından acı bir güne uyandık.

Bugüne kadar yüzlerce kamuda çalışan veya mesleğini serbest olarak icra eden veteriner hekim hayvan sağlığını koruma, veteriner halk sağlığı ve milletine sağlıklı gıda sunma derdinde iken sahada ya da kliniğinde görevleri başında kendini bilmezler tarafından darp edildiler ve birçoğu ağır yaralandı. Bu şiddetin artarak devam etmesinden korkuyoruz diyorduk. Şu an “Biz söylemiştik” demenin ayrı bir teessürü içindeyiz. Maalesef, Sorgun’da yaşanan acı olay bir canımıza mal oldu. Meslektaşımız görevi başında şehit edildi. Acımız büyük” ifadelerini kullandı.

KOCAELİ’DE DE VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ BURUK GEÇTİ

Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebiyle Kocaeli Veteriner Hekimler Odası, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak basın açıklaması yaptı. ‘Veteriner hekimlerin zorluklarla mücadele gücünün arttırılması’ teması ile uğradıkları şiddet ele alındı.


Her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün bu sene ki teması, ‘Veteriner hekimin zorluklarla mücadele gücünün arttırılması’ oldu.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Veteriner Hekim Volkan Lale’nin görevi esnasında uğradığı bıçaklı saldırı neticesi hayatını kaybettiğine değinilerek, veteriner hekimlerin görev alanlarına kolluk kuvvetleri personellerinin görevlendirilmesi istendi.

Çelenk bırakılmasının ardından açıklama yapan Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Bostancı, “Veteriner hekimlerin hayatları risk altındadır. Mezbahalarda kesimhanelerde ve denetimin gerçekleştirildiği diğer çalışma alanlarımızda kolluk kuvvetleri görevlendirilmediği müddetçe hekim arkadaşlarımız görevini yapamayacak ve maalesef üzücü olaylarla karşı karşıya kalınacaktır. Mesleğimizin birçok alanında şiddet gittikçe artmaktadır” dedi.

‘Bu sene Dünya Veteriner Hekimleri Günü’nü buruk kutlamaktayız’

Veteriner hekimlerin şiddete maruz kaldıklarına değinen Bostancı, “Bu sene Dünya Veteriner Hekimleri Günü’nü buruk kutlamaktayız. Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan mezbahadan sorumlu Veteriner Hekim Volkan Lale görevi esnasında uğradığı bıçaklı saldırı neticesinde hayatını kaybetmiştir. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet kederli ailesine ve camiamıza başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Meslektaşımız Volkan Lale halk sağlığını korumak adına katledilmiştir. Veteriner hekimler yıpranmaktadır hayatları adeta risk altındadır. Mezbahalardaki kesimhanelerde ve denetimin gerçekleştirildiği diğer çalışma alanlarımızda kolluk kuvvetleri görevlendirilmediği müddetçe hekim arkadaşlarımız görevini yapamayacak ve maalesef üzücü olaylarla karşı karşıya kalınacaktır. Kimi meslektaşımız köy mezrasında, koruyucu aşılama çalışmaları esnasında, kimi meslektaşımız veteriner kliniğinde her şeyi bildiğini iddia eden hayvan sahibi tarafından, kimi meslektaşımız sokak hayvanları rehabilitasyon merkezlerinde sözde hayvan severler tarafından, kimi meslektaşımız ise denetim görevi esnasında işletme sahibi tarafından şiddete maruz kalmaktadır. Yasalar ile bu olaylara ‘dur’ denilmesi gerekirken, her gün farklı bir olay ile karşı karşıya kalmaktayız. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması özellikle sağlıkta şiddet yasasına veteriner hekimlerin dâhil edilmesi elzemdir” ifadelerini kullandı.

Esra Sönmezer: Kedimin ölümünde kim sorumluysa mahkemede hesap verecek

Köpek cinslerinin ortalama ömür çizelgesi çıkartıldı