in ,

Veteriner Hekimden evcil hayvan uyarısı: Bu cisimleri uzak tutun

Köpek Bella, evde oynadığı plastik topu yuttu. Veteriner kliniğine götürülen Bella’nın midesindeki plastik top, ameliyatla çıkarıldı. Ameliyatı yapan Hekim, evcil hayvanların yutabilecekleri cisimlerden uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Adana’da emekli Zeynel Bozkurt’un ‘Rottweiler’ cinsi köpeği Bella, evde oynadığı plastik topu yuttu.

Bozkurt’un veteriner kliniğine götürdüğü Bella’nın midesindeki plastik top, ameliyatla çıkarıldı.

Operasyonu gerçekleştiren veteriner hekim Mete Betin, cisim yutma vakalarının ölüme sebep olabileceğini belirterek, “Bu tür durumlarda yutulan cisim bağırsakları tıkarsa ölüme neden olabilir. Evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması lazım” dedi.

DHA’da yer alan habere göre olay, merkez Seyhan ilçesi Yeşilyurt Mahallesi’ndeki Zeynel Bozkurt’a ait evde yaşandı.

Bozkurt’un evladı olan 15 aylık Rottweiler cinsi köpeği Bella, insanıyla oyun oynamaya başladı. Bu sırada Bozkurt’un kendisine attığı ceviz büyüklüğündeki plastik topu geri getirmek için ağzına alan Bella, bir anda topu yuttu. 

Bozkurt, hemen müdahale ederek topu çıkarmaya çalıştı ama başaramadı. Bir süre köpeğin topu çıkarmasını bekleyen Bozkurt, bu durum gerçekleşmeyince veterinere gitti.

Veteriner hekim Mete Betin tarafından mide röntgeni çekilen Bella, topun yerinin tespit edilmesinin ardından ameliyat edildi. Operasyon sonrası Bella’nın midesindeki top çıkarıldı.

Köpeğin yuttuğu top

‘YUTABİLECEKLERİ CİSİMLERİ UZAK TUTUN’

Ameliyatı yapan veteriner hekim Mete Betin, zor operasyon olduğunu, 45 dakika sürdüğünü ve sonucun başarılı olduğunu söyledi.

Bella’nın midesindeki topu cerrahi müdahaleyle çıkardığını kaydeden Betin olay hakkında şöyle konuştu:

“Sağlığı iyi durumda. Tabii bir süre sıvı beslenmesi gerekiyor. Sonra normal hayatına dönecek. Bu tür durumlarda yutulan cisim bağırsakları tıkarsa ölüme neden olabilir. Evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması lazım. Hızlı müdahale çok önemli. Hayvanların yutamayacakları büyük toplarla vakit geçirmelerine izin verilmelidir. Yutabilecekleri cisimleri onlardan uzak tutmalıyız”

Köpeğin ailesi olan Zeynel Bozkurt, olay günü köpeğinin topla oynadığını ve bir anlık dalgınlıkla bu durumun yaşandığını kaydederek şöyle dedi:

“Çıkarmaya çalıştık olmadı. Hemen veteriner kliniğine getirdik. Sağlığına zararı olur diye korktuk. Tıbbi müdahale şart oldu”

Hakkarili Avcı: ‘3 kuzu artık benim çocuğum’

Nesli tükenme tehlikesinde olan deniz kaplumbağası ölü olarak sahile vurdu