in

Nesli tükenme tehlikesinde olan deniz kaplumbağası ölü olarak sahile vurdu

 Muğla’nın Bodrum ilçesinde caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası yürüyüş yapan vatandaşlar tarafından ölü olarak bulundu. Kaplumbağının ağa takılarak öldüğü tahmin ediliyor

100 milyon yıldan fazla bir süredir dünyanın okyanuslarında kilometreler kat eden deniz kaplumbağaları, küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevre kirliliğinden dolayı 1996 yılından beri nesli tükenmekte olan hayvan statüsünde yer alıyor.

Deniz ve kıyı ekosistemlerinin sağlığı açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahip olan caretta carettaların son 200 yıl içinde artarak devam eden insan faaliyetleri yüzünden yaşama şansı azalıyor.

‘AĞA TAKILMIŞ OLABİLİR’

Koyunbaba Mahallesi’nde sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar, deniz kenarında bir hayvan olduğunu fark etti. Yaklaştıklarında hayvanın yetişkin bir caretta caretta olduğu anlaşıldı. Vatandaşlar, kaplumbağayı yakından incelediklerinde öldüğünü gördü. Kaplumbağayı bulan vatandaşlar, “Biz sahile yürüyüş yapmak için inmiştik. İlk kızım fark etti. Yanına yaklaştığımızda caretta caretta olduğunu gördük. Hayatını kaybetmiş. Neden öldüğünü bilmiyorum. Kafatası yerinden çıkmıştı. Belki ağa takılmıştır. Ama öleli bayağı olmuş” dedi.

İhbar üzerine Bodrum Belediyesi ekipleri bölgeye sevk edildi. Kaplumbağa sahilden alınarak uygun bir yere gömüldü.

Veteriner Hekimden evcil hayvan uyarısı: Bu cisimleri uzak tutun

Donan göldeki buzlar erimeye başladı acı görüntü ortaya çıktı