in

Van’da belediye eliyle köpek katliamı iddiası

Van’ın Erciş ilçesinin, Bitlis-Adilcevaz yolu üzerinde bulunan belediye çöp toplama alanında, aralarında yavruların da olduğu onlarca köpeğin cansız bedenine rastlandı. Köpekleri, belediyenin zehirlediği iddia edildi.

Van’ın Erçiş ilçesinde belediyenin sokakta yaşayan hayvanları zehirlediği iddia edildi.

Erçiş çöplüğünde aralarında yavrularında olduğu onlarca köpeğin cansız bedeni bulundu.

Ölü bulunan hayvanlarda herhangi kan ya da yara izine rastlanmazken zehirlenme şüphesi dikkat çekti. SerhatNews’ten İdris Yılmaz’ın haberine göre, bölgede kağıt toplayan ve isimlerini vermek istemeyen kağıt toplayıcıları, Erciş Belediyesi’nin, çöp araçlarıyla sürekli, ölü sokak hayvanları getirdiğini daha sonra da iş makinesi ile gömdüğünü belirtti.

Yaşanan durumun insanlık dışı bir uygulama olduğuna dikkat çeken Süphan Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Esat Savcı, “Belediye, sokak hayvanlarını barınağa götürdüğünü söylüyordu. Meğerse barınak dedikleri yer burasıymış,” sözleri ile duruma tepki gösterdi.

Belediye yetkililerinin ise, “Sokak hayvanlarını kısırlaştırdıktan sonra doğal hayata geri bırakıyoruz. Hayvanları zehirlemek gibi bir çalışmamız yok,” diyerek iddiaları yalanladığı öğrenildi.

Van’da belediye eliyle köpek katliamı olduğu iddia edildi.

‘KORKUNÇ BİR TABLO’

Yaşanan durumun içler acısı olduğuna dikkat çeken Esat Savcı, “Sokaktan toplayıp barınaklara götürdüklerini söylüyorlar, meğerse buraya getirip öldürüyorlarmış. Burada yaşananlar gerçekten korkunç bir tablo. Her taraf köpek cesetleriyle dolu, yaşam hakkı kutsaldır. Ben, buradan yetkililere sesleniyorum. Bu katliama ve bu vahşete bir an önce dur denilmeli, sokak hayvanları için uygun yaşam koşulları oluşturulmalıdır” dedi.

‘KATLİAMIN SORUMLULARI BULUNMALIDIR’

Son günlerde sokak hayvanlarının öldürülmesi ciddi duyumlar aldıklarını aktaran hayvan hakları savunucusu ve çevre aktivisti Güven Çalık, “Yasalara baktığımızda, hayvan haklarına ilişkin insanın yüzünü güldüren maddelerden bahsedilir. Fakat hayvan haklarına ilişkin pratikte gördüğümüz şey ise Erciş çöp toplama alanındaki görüntülerdir. Özellikle yavru köpeklerin öldürülmesi vicdanımızı ve yüreğimizi yaralamaktadır. Ben, buradan savcılara ve yasa koyuculara sesleniyorum, birazcık samimiyseniz Erciş şehir çöplüğündeki görüntüler sizi harekete geçirmeli ve bu katliamın sorumluları bulunmalıdır. Yaşam hakkı kutsaldır, bu hakkı savunmak her canlının zorunluluğu ve sorumluğudur,” dedi.

Bakanlıktan sokakta yaşayan hayvanlar için genelge

Köpekbalığı gece kulübünden kurtuluyor