in

Üniversite hastanesinde köpeğe sezaryenle doğum

Güç doğum şikayetiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Hastanesine getirilen chihuahua ırkı köpek sezaryenle doğum yaptı.


Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yavruların doğum kanalına göre çok büyük olduğu için ilk doğumunu gerçekleştiremeyen chihuahua ırkı köpek, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine getirildi. Yapılan muayenenin ardından sezeryana alınan köpek 3 yavru dünyaya getirdi. Ameliyatı gerçekleştiren SCÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Takcı konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Güç doğum şikayetiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Hastanesine getirilen chihuahua ırkı köpek sezaryenle doğum yaptı.

DOĞUM YAPAN ANNENİN VE YAVRULARIM DURUMU İYİ


Dr. Öğr. Üyesi Takcı şu açıklamayı yaptı.

“Güç doğum şikayetiyle hastanemize getirilen chihuahua ırkı köpek, standart kiloda olmasına rağmen yapılan tetkikler neticesinde yavruların doğum kanalına göre çok büyük olduğu belirlendi. Biz buna relatif büyüklük diyoruz. Bu yüzden bu doğumu normal doğum şeklinde gerçekleştiremeyecektik. Ultrasonografik muayenede 3 yavrunun fetal stresin artığını ve çok zamanımızın kalmadığını belirledik. Annenin ve yavruların durumunu iyi bir duruma getirebilmek için doğum öncesinde sıvı sağaltım gerçekleştirdik. Sezaryen operasyonu ile doğumu gerçekleştirdik. Anne ve 3 yavrumuz oldukça sağlıklı bir şekilde taburcu ettiki.”

Ümraniye Belediyesi önünde hayvan hakları eylemi

Sokakta yaşayan köpekler donarak öldü