in

Ukrayna’daki barınaklarda yiyeceklerin yakında tükenmesinden korkuluyor

Rusya’nın Ukrayna üzerindeki saldırıları şiddetli bir şekilde devam ediyor. Ukrayna’daki hayvan barınakları saldırılardan dolayı yaşanan tedarik sorunları nedeniyle, hayvanların yiyeceklerinin yakında tükenmesinden korkuyor.

Ukrayna Happy Paw Barınağından köpekler.

Rusya, Ukrayna üzerindeki saldırılarını şiddetli bir şekilde sürdürüyor. Rus birlikleri Ukrayna’nın başkenti Kiev’e girdi ve kuzey ilçelerinde şiddetli çatışmalar gerçekleşiyor. Yaşanan saldırılar sadece insanlar için değil hayvanlar içinde büyük tehlike oluşturuyor.

Ukrayna’daki hayvan barınakları, Rusya’nın saldırılarından dolayı yaşanan tedarik sorunları nedeniyle, hayvanların yiyeceklerinin yakında tükeneceğinden endişe ediyor.

Ukrayna sokaklarında yaklaşık 50 bin sokak hayvanı yaşıyor. Ülke genelindeki birçok barınak , hayvanları kurtarmak ve barındırmak; onları evlat edinmek için çalışmalar sürdürüyor.

Newsweek’in haberine göre, Kiev merkezli hayvan barınağı Happy Paw için çalışan Nastya Aboliesheva barınakta olağan üstü bir durum olmadığı, şuan için en büyük sorunun tükenmeye başlayan gıda kaynakları söyledi:

BİRKAÇ GÜNLÜK YİYECEK MEVCUT

“Elimizdeki verilere göre, tüm hayvanlar hayatta ve birkaç günlüğüne yiyecekleri mevcut. Ancak hiçbir yiyecek servisi, yiyecek getirmek istemiyor, şu ana kadarki en büyük sorun bu. Bu nedenle hepimiz beklemedeyiz ve  en kısa sürede işimize devam edebilmeyi umut ediyoruz.”

Aboliesheva “en talihsizinin” havaalanının hemen yanında olduğu için Kiev bölgesinde de bulunan Gostomel barınağı olduğunu söyledi:

“Ancak şu anda barınağın birkaç günlük yiyeceği ve alışveriş için parası olduğunu biliyoruz. Ayrıca barınağa giriş ücretsiz ama dediğim gibi, kimse gerekli olan şeyleri teslim etmek için hayatını riske atmak istemiyor.”

Kiev merkezli başka bir hayvan barınağı olan Shelter Best Friends‘in sözcüsü, şu anda 1000’den fazla hayvana ev sahipliği yaptıklarını ve yalnızca iki günlük yiyeceklerinin kaldığının tahmin edildiğini söyledi. Personel güvenlik gerekçesiyle barınaktan ayrıldı.

Sözcü, “Yaşanan bu durum hayvanlar ve bizim için çok zor ve korkutucu. Çatışma nedeniyle hayvanlar için gıda tedarikçileri çalışmıyor. Hayvanlar için gıdaya ve onların barınağa ulaştırılması için yardıma ihtiyacımız var. Mali destekleriniz içinde minnettar olacağız.”

Happy Paw ayrıca Facebook hesabından ülke genelindeki diğer barınaklardaki durumlarla ilgili bir açıklama yayınladı :

“Dnipro’daki Loyalty Shelter hayvan barınağının, askeri bir birlikle sınır komşusu olduğunu, ancak şuan da tüm hayvanların “hayatta” olduğunu ve kendilerine yiyecek verildiğini söyledi. Fedorivka’daki Sirius barınağı da hayvanlar için yiyecek tedarikiyle ilgili sorunlar yaşıyor. Zaporozhye’deki Happy Dog barınağında ise hastalığı ciddi durumda olan bir hayvan var.

Aboliesheva şunları da aktardı: “Yaptığımız şimdi daha da önemli ve gerekli olamaya devam ediyor, çünkü hayvanlar ne olduğunu anlamıyor ve ayrıca yiyeceğe ve tedaviye ihtiyaçları var. İnsanların şuan da yardım edebileceği en önemli şey hayvanlarını terk etmek değil yanlarında olmak veya birlikte tahliye edilmelerini sağlamak. Kiev’deki ve diğer şehirlerdeki yerel yetkililerin, insanların hayvanlarıyla birlikte sığınaklara alınmasına izin verilmesini umut ediyoruz.

Aboliesheva, şuan da sığınaklarda hayvanlarıyla birlikte bulunan insanlara, köpeklerini tasmalarla gezdirmeye ve kaybolmaları durumunda bulunmaları için etiket ve adres bilgisi eklemeleri çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Akçay: Hayvanlarla büyümek alerjiyi azaltıyor

Ukraynalı Katya Qinn-Judge kedileriyle birlikte bombalardan kaçıyor