in

Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine jandarma önlemi

Geçtiğimiz yıllarda “flamingo cenneti” olarak bilinen Tuz Gölü’nde flamingo ölümleri yaşanmıştı. Ölümlerin önüne geçmek için bölgeye gelen jandarma ekipleri, bölgede araştırmalar yaparak halka bilgi vermeye başladı.

İç Anadolu Bölgemizde Ankara, Konya ve Aksaray illeri arasında bulunan ve Türkiye’nin en büyük 2. Gölü olan Tuz Gölü 85 kuş türüne yaşam alanı olmakla birlikte daha çok flamingo cenneti olarak da biliniyor.

Ancak flamingolar için cennet olarak bilinen Tuz Gölü’nde, geçtiğimiz yıllarda birçok flamingo ölümüne şahit olundu. Bu ölümlerin önüne geçmek için Aksaray İl Jandarma Komutanlığı harekete geçti.

Tuz gölünde yaşanan bu olumsuz hadiseler sonrasında flamingoların bir kısmı da farklı rotalarda uçmaya başlayarak, başka sulak alanlarda flamingo yoğunluğu yaşanmasına sebep oluyor. Bu durum ise alışılmadık görüntüleri ortaya çıkartabiliyor.

BÖLGEDE HER GÜN DEVRİYE ATAN JANDARMA, BÖLGE HALKINA DA BİLGİLENDİRME YAPIYOR

İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timleri her gün bölgede devriye atıp, gözetleme kulelerinden bölgeyi gözetliyor. Ekipler, bölgede yaşanan olumsuzluklar hakkında halka da bilgilendirmeler yapıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü, Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timleri, Köy ve mahalle muhtarları Tuz Gölü ve çevresindeki sulak alanlarda yaşanan flamingo ölümlerinin önüne geçebilmek için bölgede koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Flamingoların ölmesinin önüne geçilmek için göllerde ekolojik dengeyi bozacak, yuvalama alanlara ve yavrulara zarar verecek olumsuzlukları önlemek adına alanda gerekli incelemeler yapılmaya devam ediliyor.

Aynı zamanda flamingoların yaşam, üreme ve yavrulama alanı olan Tuz gölü çevresindeki izinsiz avlanma, piknik ve mangal gibi faaliyetlerin gerçekleştirmemesi için bölge halkına bilgilendirmeler yapılıyor.

GELECEK KUŞAKLARA EN İYİ ŞEKİLDE AKTARILMASINI İSTİYORUZ

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Fatih Yıldırmaz yaptığı açıklamada, “Biz sadece vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumakla kalmayıp üzerinde yaşadığımız toprağın, vatanımızın, çevremizin korunmasını da istiyoruz. Gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını istiyoruz. Biliyorsunuz sizin de yaşadığınız bölge Tuz Gölü Havzasının güney kısmını oluşturuyor. Burada muazzam bir tabiat var. Gerçekten çok şanslısınız” ifadelerini kullandı.

TUZ GÖLÜ HARİÇ BESLENEBİLECEKLERİ HİÇBİR YER YOK

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanı Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Kurt ise “Burada olmamamızın sebebi flamingolar. Flamingoların da bir yaşam serüveni var. Aynı her canlının olduğu gibi. Bunu bilmenizi isterim ki, asıl ölüm sebeplerinden birisi de Tuz Gölü’ndeki suyun azalması.

 Flamingolar mart ve nisan aylarında Konya’nın Gülyazı bölümüne geliyorlar burada mayıs ayından itibaren kuluçka dönemine giriyorlar. Kuluçka dönemi bittikten sonra haziran ayında da yavruları temiz sudan Tuz Gölü’ne doğru yemek, beslenme amaçlı hareket ediyorlar.

Tuz Gölü’nde kırmızı algler var. Flamingoların renklerinde de bir kırmızılaşma meydana gelir. Bu alglerden dolayı. Tek beslendikleri yiyecek bu. Bu besin de Türkiye’de Tuz Gölü’nden hariç beslenip çoğalacakları başka hiçbir yer yok” diye konuştu.

İç Mimar, evsiz kediler için kulübe yapıyor

Antalya’ya göç eden kuşlara insan müdahalesi: Kimi zehirlendi, kimi tüfekle vuruldu…