in

Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekiminin doğum günü; Google da kayıtsız kalmadı

Bugün, “Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimi” olan Sabire Aydemir’in doğum günü. Google da Veteriner Hekime özel doodle hazırladı

Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekim Sabire Aydemir.

1 Şubat, Türkiye’nin ilk kadın Veteriner Hekimi olan Sabire Aydemir’in doğum günü.

Hayvan sağlığı açısından birçok önemli çalışma düzenleyen ve birçok ödül kazanan Sabire Aydemir’in doğum günü, Türkiye’de veterinerler ve hayvan hakları savunucuları tarafından unutulmadı.

Sabire Aydemir’i Google’da hatırladı. Google Türkiye, bugünü özel “Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimi” Sabire Aydemir’in doodle’ına ayırdı.

Google, Sabire Aydemir’in doğum günün böyle hatırladı.

İLK KADIN VETERİNER HEKİM: SABİRE AYDEMİR

Sabire Aydemir, 1 Şubat 1910 tarihinde İnebolu’da dünyaya geldi. İlkokulu İnebolu’da, ortaöğrenimini Erenköy Kız Lisesi’de 1933’te tamamladı. Tıp fakültesine giderek doktor olmayı planlarken, o sene ilk kez veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını öğrenince hayvanlara olan sevgisi nedeniyle veteriner hekimliği tercih etti.

Beş yıl fakülte öğreniminden sonra 1937 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Veteriner hekim, mezuniyetinden sonra Ankara Refik Saydam Hıfzıssıha Enstitüsü’nde bakteriyoloji dalında asistan olarak 5 yıl görev yaptı; Bakteriyoloji Mütehassısı (uzmanı) unvanını elde etti. Bakteriyolog Veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı.

Gönüllü olarak Anadolu’ya tayinini istedikten sonra görev yaptığı Samsun Atakum’da bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Mütehassısı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli oldu.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Hanım; bir kız bir erkek çocuk annesiydi. Ankara’da 1991 yılında hayatını kaybetti.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1984’te Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle TBMM tarafından kendisine “İlk Kadın Veteriner Hekim” olarak ödül ve plaket verildi.

30 Nisan 2016’da Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu Veteriner Hekimlik Mesleğine yapmış olduğu üstün hizmetlerden ve bu meslekte ilk kadın Veteriner Hekim olmasından dolayı Uzman Veteriner Hekim Sabire AYDEMİR “2016 yılı TVHB Onur Ödül” ününe layık görüldü.

Şiddet gören iki köpeği Vali Yardımcısı Kasımoğlu sahiplendi

İtalyan moda devi kürk kullanımına son veriyor