in

‘Tehlikeli Irk Tespiti Komisyonu’nda veteriner hekimden çok emniyet üyesi var!

Tehlikeli ırkların tespiti için kurulan komisyonda, veteriner hekimlerden çok emniyet üyelerinin olduğu ortaya çıktı.

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği, Tehlike Arz Eden Hayvanlar Konulu Genelge’de ırkları tespit eden komisyonda yer alan isimlere ulaştı.

18 kişiden oluşan komisyonun işin ehli, bilimsel çalışma yapan kişilerden oluşması gerekiyorken komisyonun iki üyesinin emniyet mensubu, dört üyesinin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, birer temsilci de TÜBİTAK’tan, Meslek Birliği olan Türk Veteriner Hekimler Birliği’nden ve Kinoloji Federasyonu’ndan oluşuyor.

‘EMNİYET NASIL SÖZ SAHİBİ OLABİLİR’

Gazete Duvar’ın haberine göre; komisyonda yer alan isimlerden skandal olarak bahseden HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, komisyonda bilimsel olarak değerlendirme yapabilecek uzman sayısının çok az olduğunu, komisyonun büyük çoğunluğunun tehlikeli ırk değerlendirmesi yapabilecek kişiler olmadığını söyledi.

Paçalı “Size soruyorum Emniyet Genel Müdürlüğü ırkların tespitinde hangi yetkinlik ile söz sahibi ve belirleyici olur. Komisyonda İstanbul, Erciyes, Ankara gibi karara şerh düşen üniversitelerden bir temsilci olurken, Fırat Üniversitesi’nin iki, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin iki temsilcisi var. Ne söyleyeceği önceden belli olan kurumalardan birden fazla temsilci yapılmış. Komisyon bu haliyle kabul edilir değil” ifadelerini kullandı.

TOPLANTIDAN ATILMAKLA TEHDİT EDİLDİLER

Paçalı, karar verici kurumlardan Kinoloji Federasyonu’nun toplantıda “tehlikeli ırk” kavramına karşı çıktıkları için toplantıdan iki defa atılmakla tehdit edildiğini, federasyon şerh düştüğü hale tutanağa geçirilmediğini; federasyonun şerhlerini noter üzerinden tebliğ ettiğin kaydetti. Paçalı bu şerhin dosyada yer almadığını, Kinoloji Federasyonu’nun şerhini Danıştay’a ek olarak sunacaklarını söyledi.

Türkiye’nin her tarafında belediye barınakları, sokaklarda yapılan katliamların bu komisyonun bir sonucu olarak görmek gerektiğini vurgulayan Paçalı, HAYKURDER ve Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı olarak iptal davası açıldığını, bakanlık savunmasından sonra yürütmeyi durdurma talep edeceklerini belirtti.  

Ağaoğlu’nun 197 kuş türünü tehdit eden projesi: Belediye Başkanı isyan etti

Hayvanlar için mağaraya kar stokluyorlar