in

Tarihte savaşların gidişatını etkileyen hayvanlar

Tarihteki birçok savaşta, hayvanlar insanlar kadar etkin rol almış ve belki de savaşın kaderini değiştirmiş onlarca insanı ölümden kurtarmıştır.

Savaşın gidişatını etkileyen hayvanlar

Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle dünyanın gündemine ne yazık ki yine savaş var.

Dünya nüfusu savaş istemese de bir avuç para babası ya da otoriter devlet yöneticileri; acı, kan, göz yaşı demek olan savaşı başlatıyor ya sürdürüyor.

Savaşlardan insanlar, çevre ve hayvanlar büyük zarar görüyor.

Milyonlarca canlının öldüğü, doğanın düzenin bozulduğu umutların tükendiği zamanlarda en vahim, en trajik anlarda savaşın masumları olan hayvanlar ise yaptıkları kahramanlıklarla savaşların seyrini değiştirmiştir. 

İşte o kahraman hayvanlar:

KÜÇÜCÜK BEDENİYLE BİR TABUR ASKERİN HAYATINI KURTARAN CHER AMİ

Cher Ami; I. Dünya Savaşı’nın kahraman güvercini

 I. Dünya Savaşı’nın kahraman güverciniydi Cher Ami. Savaş sırasında bir çöküntüde mahsur kalan Amerikan askerlerinin kurtulmasının tek yolu kendi hatlarına mesaj göndermekti. 

Bu zorlu görev Cher Ami’ye aitti. Yaralanmasına rağmen görevini bırakmayan Cher Ami, 200 askerin kurtulmasını sağladı.

DÜNYADA ÇAVUŞ RÜTBESİNE SAHİP TEK KÖPEK, STUBBY

Birinci Dünya Savaşı’nın gizli kahramanı Köpek Stubby.

Stubby bir subay tarafından evlat edinilir. Subay savaş sırasında görev aldığı için Stubby’i yalnız bırakmak istemez ve gizlice yolculuk yaptığı gemiye alır. 

Aradan geçen kısa zamanda fark edilen Stubby komutanları etkiler ve geminin daimi üyesi olur.

Yetenekleri keşfedilen Stubby, askerleri zehirli gazlara dair uyarma, ses hassasiyeti sayesinde top ateşlendiği anda askerlere işaret verme gibi görevleri üstlenir.

Tek başına bir köpek olarak Alman düşmanı da konuştuğu dilden dolayı tanıyarak yakalayıp etkisiz hale getirince tarihte bir ilke imza atılır ve Stubby’e çavuş rütbesi verilir.

İNGİLİZ ASKERLERİNİ AÇLIKTAN KURTARAN KEDİ; KIRIM TOM

Savaşta askerleri açlıktan kurtaran kedi Tom

İngiliz birlikleri,1855’te Sivastopol’a girdiklerinde, harap edilen şehir tarafından karşılandılar. Ordu, aniden bir çöp yığınının üzerinde sakin bir şekilde oturan kirli bir kediyi fark etti askerler korkmayan hatta onlara sevgi gösterisinde bulunan çok sevildi ve Teğmen William Guire  onu yanına almaya karar verdi.

Kısıtlı yemeklerini Tom’la paylaşıyorlardı, az yemeklere rağmen Tom gün geçtikçe daha dolgun hale geliyordu. Sebebini merak eden askerler Tom’u takip eder ve onun bir yiyecek deposu bulduğunu anlarlar. Böylelikle Tom askerleri açlıktan kurtarmıştır.

ERZAK KORUYUCUSU SİMON

Savaşın erzak koruyucusu Simon

Nisan 1949’da Çin İç Savaşı sırasında donanma gemisi saldırıya uğradı. 17 mürettebat öldürüldü. Hayatta kalanlar,  düşmanlardan saklanmak için  üç ay boyunca hasarlı gemide kalmak zorunda kaldı.

Bunca zaman gemide Simon adında bir kedi vardı. İlk bombardımanda yaralandı, ancak birincil sorumluluğunu yerine getirmeye devam etti – gıda maddelerini farelerden korumak. Görevini başarıyla yerine getiren ve askerleri açlıktan kurtaran Simon gemi İngiltere’ye döndükten üç hafta sonra vefat etti. 

Ölümünden sonra cesareti için Maria Deakin Madalyası ile ödüllendirildi.

HAVA SALDIRILARININ HABERCİSİ; SLUHAÇ

Düşman hava saldırılarının habercisi Sluhaç

Leningrad’da yaşayan Sluhaç düşman hava saldırılarını önceden seziyor ve askerlere haber veriyordu. 

Tüyleri diken diken olup, acı acı çığlık atarak askerleri uyaran Sluhaç adlı kedinin tahminleri hep doğru çıkardı ve zaman olarak Sovyet radarların uyarılarından çok önce geliyordu.

Devlet himayesi altına alınan kediye bir de madalya verildi.

Köpeğe ateş edip değnek fırlatan şahıs tutuklandı

Dişi köpek bakımı nasıl olmalıdır?