in

Siyasi partilerden ‘Sokak hayvanları’ açıklaması:

Sokakta yaşayan hayvanların barınağa kapatılma girişimlerine karşı çıkan siyasi partiler, hayvanların yaşam hakkına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu iddia etmesinin ardından siyasetin gündemi de sokakta yaşayan köpekler oldu.

Bazı AK Partili belediyeler hayvanlar barınaklara toplamaya başladı.

Buna karşı kimi siyasi partiler de sokakta yaşayan evsiz hayvanların yaşam hakkını koruyacağını bildiren açıklamalarda bulundu ve AK Partili belediyelerin söylem ve eylemlerini eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra bazı belediyeler sokakta yaşayan hayvanları toplamaya başladı.

‘BELEDİYELERİ UYARIYORUZ’

Geniş bir metin yayınlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP) resmî sitesinden yayınladığı açıklamada şunları yazdı:

“Anlaşılan o ki AKP’li Cumhurbaşkanı’nın ölüm kampına dönüşen barınaklardan ve sokak köpeklerinin sayısından haberi yok. Hâlihazırda barındırdığı köpekler için bile son derece yetersiz, sağlıksız koşullar sunan barınakların, yüz binlerce sokak köpeğine ev sahipliği yapması mümkün değilken ve yürürlükteki kanunlar sokak hayvanlarının kısırlaştırılıp, aşılanıp alındığı yere geri bırakılmasını emrederken bu açıklama AKP iktidarının hukuğu nasıl hiçe saydığının tipik bir örneği niteliğinde.

Şunu açıkça ortaya koyalım: Köpek saldırıları sonucu yaralanan çocuklarımızın suçlusu ne sahipsiz köpeklerdir ne de hayvanseverler. Bu trajedinin tek sorumlusu bilim insanlarının ve hayvan hakları savunucularının söylediklerine kulaklarını tıkayan, hayvan popülasyonunu kontrol altına almak için gerekli adımları atmayan AKP iktidarıdır. Sokaklar ve barınaklar ağzına kadar köpeklerle doluyken, tüm bu yaşanan trajedilerin sorumlusu sırf belli rant odaklarına dokunmamak için petshoplarda hayvan satışına izin veren, toplumu barınaklardan, sokaklardan hayvan sahiplenmeye teşvik için mücadele eden hayvan hakları savunucularını, doğa korumacıları düşman ilan eden AKP zihniyetinin ta kendisidir!

Türkiye Komünist Partisi olarak AKP iktidarını ve onun kanunlara aykırı emirlerini uygulamaya girişen belediyeleri uyarıyoruz: Hayvanları kısırlaştırma ve saldırgan köpekleri rehabilite etme konusundaki görevlerinizi yerine getirin ve hayvanların yaşam hakkına dokunmayın!

‘ELİNİZİ ÇEKİN’

Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir etiketiyle açıklama yapan Türkiye İşçi Partisi (TİP) şu açıklamayı paylaştı:

“Erdoğan’ın ağzından çıkan iki kelimeyle sokaklardaki canlar toplatılıyor. Gündemi değiştirmek için, yaşanan korkunç bir olayı siyasetlerine alet ediyorlar. Saray’ın sorumsuzluğunun suçlusu hayvanlar değil. Elinizi çekin!”

Sol Parti tarafından paylaşılan mesajda ise şu açıklama  yer adlı: “Yaşam düşmanı iktidar şimdi de sokak hayvanlarını hedef alıyor. Sokaklar tüm canlıların yaşam alanıdır. Barınaklar ise sürgün yeridir, tecrittir. Hayvanlardan elinizi çekin!”

‘DÜŞMAN ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Sokaktaki hayvanların toplanma girişimleri ve Erdoğan’ın söylemleriyle ilgili açıklama yapan CHP Genelbaşkan Yardımcısı Ali Öztunç ise şunları belirtti: “Cumhurbaşkanı söz konusu cümleleriyle, yoksullaşan halk kesimlerini hayvanseverlere, dahası orta sınıflara düşman etmeye çalışmaktadır. Geçtiğimiz günlerde, dövizde yaşanan ani yükselme ve düşüş hareketlerinde yaşanan vurgunu, zenginleşmeyi perdelemek isteyen Erdoğan’ın hayvanseverle ilgili açıklamaları, hayvanlara yönelik şiddeti körüklemek, artan yoksulluğu ve derinleşen krizi perdelemek anlamına gelmektedir.”

Hayvan hakları savunucularından 25 ilde protesto: Yeter artık!

Pitbull’u hayata döndüren veteriner hekim: Aramızda büyük bir sevgi bağı oluştu