in

Sivas’ta bir muhtar yakalanan her köpek için 100 TL vereceğini duyurdu

Sivas’ta Erol Çakmak isimli bir muhtar, sokakta yaşayan köpekleri toplayanlara 100 TL vereceğini duyurdu. Muhtar, gelen tepkiler üzerine paylaşımını kaldırdı.

Sivas’ta Kümbet Mahallesi’nin muhtarı Erol Çakmak, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla yakalanan her bir sokakta yaşayan evsiz köpek için 100 lira vereceğini açıkladı.

Kümbet Mahallesi sakinlerine seslenerek, son günlerde sokaktaki evsiz köpeklerle ilgili şikayetlerin giderek arttığını iddia eden Muhtar Erol Çakmak ;

“Belediyemiz konuyla ilgili elinden geleni yapmaktadır. Kendilerine teşekkürlerimi sunarım. Ancak köpeklerin yakalanması konusu biraz sıkıntılı olmaktadır. Okullarında tekrar açıldığı bugünde başta çocuklarımızın emniyeti için ben muhtarınız olarak Kümbet mahallesi dahilinde köpeklere zarar vermeden yakalayıp belediye ekiplerimize teslim edeceğiniz her köpek başına 100 TL vereceğimiz belirtirim. Herkese hayırlı günler”

Yaptığı açıklamada sorumluluk savunduğunu belirten Muhtar;

“Komşularımıza sorunlarınızla ilgileneceğim dedim. Yapamazsam muhtarlık mührümü teslim ederim. Ceza alacakmışım, uyarı alacakmışım umurumda değil” dedi.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımdan sonra yaşam hakkına saygılı insanların tepkisini çeken muhtar, konuyla ilgili paylaşımını kaldırdı.

VALİDEN MUHTARA UYARI

Çakmak’ın paylaşımından sonra birçok dernek ve yaşam hakkına saygılı kişi, muhtarın uyarılmasını istedi.

Muhtarın uyarılmasını isteyenlerden biriside HayKonfed Başkan Yardımcısı Haydar Özkan’dı.

Özkan, muhtarın paylaşımının ekran görüntüsünü paylaşarak Sivas Valisi Salih Ayhan’ı etiketledi.

Bu paylaşımı alıntılayan Vali Salih Ayhan;

“Hayatı ve doğayı paylaştığımız sevimli dostlarımızın hak etmediği bu çirkin uygulamaya ASLA müsaade edilmeyecektir. Vicdanımızı sızlatan bu paylaşımı yapan muhtarımız uyarılmış olup, gerekli adımlar da atılacaktır. Hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz”

KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ

MarmaraFed’de Muhtara tepki konuyla ilgili tepkisini gösterenlerdendi. Muhtarın köpeklerle ilgili paylaşımıyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunun açıklandığı paylaşımda “Yapılan suç duyurusu ve görüşmeler sonrasında valilik tarafından muhtara ihtar verilmiştir. Elinde olduğu ve bağlı tutulduğu ifade edilen köpekler için gönüllülerimizle çalışma başlatıldı. Konunun takipçisiyiz.”

Terk edilen beş hasta kedi altı ay süren tedavinin sonunda evlat edinildi

Altı yıl boyunca boynunda lastikle yaşayan timsah kurtarıldı