in

Şırnak’ta yaralı kızıl şahine protez ayak takıldı

Şırnak’ta avcıların silahla vurması sonucu sağ ayağı kopan kızıl şahine protez ayak takıldı.Kızıl şahin artık yeniden yürüyebiliyor, uçabiliyor.

Avcıların hayvanlara verdiği zarar tür ayırt etmeksizin devam ediyor. Son olarak Şırnak’ta bir kızıl şahin avcıların tüfeğinden çıkan kurşun ile bacağını kaybetti.

Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Yaban Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Veteriner Şerif Tadik, kızıl şahinin kopan ayağını inceleyerek, protez ayak tasarladıklarını söyledi. Protezine kavuşan kızıl şahin, ilk adımlarını attı.

‘ONA KAUÇUKTAN BACAK YAPTIK’

Veteriner Şerif Tadik, vatandaşlarca Silopi’de 12 Ocak’ta kızıl şahinin ateşli silahla yaralandığı bilgisinin verildiğini belirtti. Ekiplerce ilçeden alınarak merkeze getirilen kızıl şahinin tedavi altına alındığını ifade eden Tadik, “Ayağı koptuğu için kendi imkanlarımızla ona kauçuktan bir bacak yaptık. Bu sayede kuşun hem stresi azaldı hem de protez bacakla yürüyebiliyor. Şimdi durumu gayet iyi. Belki hayvan bir daha uçamayacak, doğaya kavuşamayacak ama yeni bacağıyla hayatı biraz daha konforlu olacak” dedi.

15 Şubat – Hipopotam Günü: Hipopotamların sütü gerçekten pembe mi?

Türkiye 7 kedi türüne ev sahipliği yapıyor