in

Şırnak’ta sürüler yaylalara çıkmaya başladı

Göçerler, hayvanlarıyla birlikte karın erimesini beklemeden uzun süren yolcukların ardından Şırnak yaylalarına çıktı. Yayladaki sürüler, manzara eşliğinde otladı.

Şırnak’ta 5 ay boyunca yaylalarda kalacak olan sürülerin ilk kafileleri Beytüşşebap yaylalarına ulaştı. 5 ay boyunca yaylalarda kalacak sürüler dağlarda karların dahi erimesini beklemeden uzun bir yolculuğa başladı. Zorlu yolculuğun ardından hayvanlar Beytüşşebap yaylalarına ulaştı.

Diğer sürüler ise Şırnak, Mardin, Batman, Bitlis ve Diyarbakır’dan 2 bin 950 rakımlı Faraşin Hale Meydan yaylalarına gelmek için hazırlıklarına başladı.

Beytüşşebap İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Aktaş, bu yıl 500 bin küçükbaş hayvan ve 70 bin arılı kovan ve yetiştiricilerini yaylalarında ağırlayacaklarını dile getirdi.

Bölgedeki terör tehlikesinin azalmasına değinen Aktaş, “Bu vesileyle ilçemize yoğun bir göçer akını yaşayacak. Bizler hazırız, tam kadromuzla halkımızın hizmetinde olacağız” dedi.

BÖLGE GÜVENLİĞİ YAYLALARA OLAN TALEBİ ARTTIRDI

Son yıllarda terör faaliyetlerinin azalması sonucunda ilçeye artık ülkenin dört bir yanından gelen arıcı ve göçerler, Beytüşşebap yaylalarında konaklamaya başladı. 2022 yılı için bölgede 500.000 küçük hayvan ağırlanması bekleniyor.

Bursa’da korkunç cinayet: Dört yavru kedi boğazı kesilmiş halde bulundu

Asiye’yi yaralayan pitbull davasında 4 tutuklu hakkında flaş gelişme!