in

Sıcak havalarda sokakta yaşayan hayvanlar için neler yapabiliriz?

Sıcak havaların gelmesiyle sokakta yaşayan evsiz hayvanlar için zorluklar başlıyor. Peki biz sıcak havalarda sokakta yaşayan hayvanlar için neler yapabiliriz?

Sıcak havaların gelmesi bizleri her ne kadar sevinse de, aşırı sıcaklar tıpkı soğuk havalar gibi sokakta yaşayan evsiz hayvanlar için büyük bir sorun teşkil ediyor.

İnsanlar da uzun süre sıcaklarda sokakta olduğu zaman, aç susuz kaldığı zaman sağlık problemleri ve çeşitli zorluklar yaşayabilirken, tüm hayatını sokakta geçiren ve insanlardan daha hassas olan sokak hayvanlarının durumunu tahmin etmek zor değil.

Susuzluk, açlık, hastalık, gölge yer bulamama, barınamama gibi problemler hayvanları bir hayli etkiliyor.

Peki biz sıcak havalarda sokakta yaşayan hayvanlar için neler yapabiliriz?

SU HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Hayvanların sıcak havalarda özellikle su ihtiyacı oldukça artıyor ve hayati önem taşıyor. Uzun süre susuz kalmaları onlar için büyük tehlikeler doğurabilir. Ki sıcaklıktan dolayı su bulmak da hayli zor.

Bu durumda evlerimizin, apartmanlarımızın önüne, gölge yerlere, dükkanların önüne, ağaç diplerine taze sular bırakmak hayvanların su ihtiyacını gidermesinde oldukça etkili olacaktır.

Hayvanlar kirli suları içmedikleri için günlük olarak koyulan suları tazelemekte de fayda var. Görünür yerlere koymak da daha kolay bulmalarını sağlar.

GÜNEŞ ÇARPMALARI İÇİN ÖNLEMLER

Güneş sadece insanları değil, hayvanları da çarpabiliyor. Gölge ve serin yerlere koyacağınız yataklar, evler hayvanlar için harika bir dinlenme alanı olup güneşten korunabilmelerini sağlayacaktır.

Hayvanların güneşte uzun süre kalması ciddi boyutlarda tehlikeli ve ani ölümlere de sebebiyet verebilir. Sıcaklardan insanlardan çok daha fazla etkileniyorlar. Bu sebepten bitkin, yorgun gördüğünüz hayvanları serin ve gölge bir yere alıp taze su vermeniz işe yarayacaktır.

MAMA SEÇİMİNE DİKKAT

Yaz kış fark etmeksizin sokakta yaşayan hayvanların beslenmesi epey güç oluyor. Sıcaklar zaten hayvanları bitkin düşürürken bir de aç kalmaları istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Su koyduğunuz yerlere mutlaka mama bırakmayı da unutmayın. Ayrıca seçilen mamalar ağır, yüksek yağ içeren mamalar olmamalı ki hayvanlarda ağırlık yapmasın.

SAĞLIK DURUMUNU GÖZLEMLEYİN

Sokakta yaşayan evsiz hayvanlar oldukça fazla sağlık sorunuyla karşılaşıyor. Sıcaklar ise bu sağlık sorunlarına bir yenisinin daha eklenmesine sebebiyet veriyor.

Karşılaştığınız hayvanların sağlık durumunu mutlaka gözlemleyin. Hızlı nefes alıp verme, güçsüzlük, halsizlik gibi belirtiler, baygınlık, salya, şok gibi durumlar varsa gölge bir alanda nemli bir bezle baş bölgesini nemlendirmek, serinlendirmek, su vermek işe yarayabilir. Eğer hayvanın durumu düzelmiyorsa mutlaka bir veterinere götürüp hekime göstermelisiniz.

KEDİ VE KÖPEKLERİN YANI SIRA KUŞLARI DA UNUTMAMAK GEREK

Dışarıda yaşayan kuşlar da tıpkı diğer hayvanlar gibi sıcaktan etkileniyor ve ani ölüm tehlikesiyle karşılaşabiliyorlar.

Kedi ve köpekler için koyulan su kapları oldukça derin olduğundan kuşların bu kaplardan su içebilmesi mümkün değildir.

Ağız kısmı geniş olan ve sığ kaplar kuşların su içebilmesi için daha ideal olacaktır. Bu kaplardan hem su içebilir hem de duş alabilirler.

Kuşlar için hazırladığınız kapları ise ağaç diplerine, balkonlarınızın kenarına, köşelere yerleştirirseniz kuşlar rahatlıkla erişebilecektir.

Tarihin kara lekesi: İstanbul’da idam edilen maymunlar

Tarkan’ın keçi paylaşımı viral oldu