in

Otizmli gencin köpeğini Pitbull sanıp öldürdüler

Otizimli genç Egemen Gümüş, Keş ve Maysa isimli köpeklerini gezdirmek için parka çıkardı. O esnada parkın yanından geçen kimliği belirsiz silahlı bir şahıs boxer cinsi köpeği ‘pitbull sanıp’ vurarak öldürdü.

Otizmli genç ve öldürülen köpek Keş

Olay, geçtiğimiz günlerde Üsküdar Zeynep Kamil Mahallesi’nde sabahın erken saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 16 yaşındaki Otizmli genç Egemen Gümüş, Maysa ve Keş isimli Boxer cinsi köpeklerini evlerinin yakınındaki parkta yürüyüşe çıkardı.

İddiaya göre o esnada parkın yanından geçen kimliği belirsiz eli silahlı bir kişi üzerine gelen boxser cinsi, Keş isimli köpeği yasaklı cins pitbull köpeği zannederek köpeğe kurşun yağdırdı. Köpek sahibi Egemen Gümüş, “Dur, yapma abi” diye engel olmaya çalışsa da eli silahlı cani dinlemedi ve köpeği otizmli gencin gözünün önünde vurarak kaçtı. Gümüş ve diğer Maysa isimli köpek vuran şahsın peşinden koşsa da yakalayamadı. Silahlı şahsın kaçtığı anlar ise güvenlik kamerasına yansıdı.

Otizmli genç ve köpek Maysa

Köpeği vurulan Gümüş olayla ilgili, “Sabah saat 06.00 gibi evimizin önünde bulunan parka köpeklerimi çıkardım. Köpeklerim parkta bulunan sokak köpekleri ile oynuyordu. Ben bankta otururken, silah doldurma sesini duydum. Köpeğimin ağzına ateş açarak koşmaya başladı. Bende köpeğimi kanlar içinde görünce peşinden koşmaya başladım yetişemedim.”

“Köpeğim orda öldü. Faili henüz bulunmadı. Pitbull olsa bile o canlıya silahla sıkamaz. Kimsenin öyle bir hakkı yok. Bize bu dehşeti yaşatanın bulunmasını istiyorum. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Adalete güveniyorum” diye konuştu.

Gümüşün dayısı olayla ilgili “Köpeğin ağzına sıkıyor, yanına değil havaya değil korkudan herhangi bir travmasından dolayı yapmış olamaz. Öldürmeye sıkmış. Sorumlusunun bulup acilen gerekli cezayı almasını istiyoruz.”

Otizmli gencin yeğeni ve öldürülen köpek keş

Köpeği vurulan otizmli gencin annesi Kamile Gümüş ise eli silahlı caninin bulunması için yetkilere seslenerek; “Egemen Gümüş özel bir çocuk, olayın olduğu gün Egemen 5 ay sonra okula başlayacaktı. Maysa ve Keş isimli köpeklerimiz sayesinde Egemen sosyalleşmişti. Egemen saatinde kalkıp, nasıl davranacağını öğrenip onlarla bir eğitim almıştı.”

“OTİZİMLİ ÇOCUĞUMUN GÖZ YAŞLARI DURMUYOR”

“O sabah Egemen sabah evimizin önünde parka çıktığında Egemenin, “Dayı, Anne “ diye seslenerek kucağında Keş ile gelip ağzından dökülen kanları gördük. Benim özel çocuğum sürekli ellerini yıkıyor, gözlerinin yaşı durmuyor. Egemen otizmli bir çocuk sürekli atak geçiriyor. İğneleri yapılarak ilaç veriliyor. Benim çocuğum ağır bir depresyona girdi” dedi.

Anne Gümüş, “Benim çocuğum 16 yaşında özel bir çocuk, yanında bir köpekle silahın doğrultulup, o köpeğin öyle parçalanıp, çocuğumun toplayıp getirmesi, nasıl bir dehşet, nasıl bir felakettir. Köpeği vuran şahıs, Boxer cinsi köpeğimizi yasaklı cins Pitbull zannederek kafasından silahla vurmuş. Egemen köpekleri parkta köpekleri oynattığı sırada olmuş. Şahsın kaçma görüntüleri mevcut. Çocuğum kanlar içerisinde köpeğini getirdi. Evimizde yas var” ifadelerini kullandı.

Her gün köpekleri besliyor, onlara masal anlatıyor

‘Tehlikeli ırk ve melezleri’ denilen köpekler neye, kime göre tehlikeli?