in

Nadir rastlanan dev kalamar kıyıya vurdu

Japonya’da da bir sahilde yaklaşık 3 metre uzunluğunda dev kalamar görüldü. Yetkililer dev bir kalamarın canlı halde kıyıya vurmasının alışılmadık olduğunu söyledi

dünya

Kalamar çarşamba günü yerel saatle sabah 10’da, Fukui prefektörlüğüne bağlı Obama kentindeki Ugu sahiline vurmuş halde bulundu. Yerel yetkililer bunun ender rastlanan bir olay olduğunu belirtti.

Obama Belediye Yönetimi’ni alıntılayan Japon Mainichi gazetesi, dev kalamarın canlı bulunduğunu aktardı.

Gazeteye konuşan bir yetkili “Dev kalamarın canlı halde kıyıya vurması alışılmadık bir durum” dedi.

Devasa kalamarı gösteren videoda iki yetkili ölçü alırken kafadanbacaklı hayvan sahilin sığ sularında yüzer halde görülüyor.

İndependent Türkçenin haberine göre kalamar, prefektörlüğe bağlı Sakai şehrindeki Echizen Matsushima Akvaryumu’na taşınacak.

Bu uzunluktaki kalamarlar denizin derinliklerinde yaşayan canlılardır. National Geographic’in haberine göre, Japonya Ulusal Bilim Müzesi’ndeki bilim insanları 2006’de yaklaşık 7 metre uzunluğunda, bulunması daha da zor bir kalamar yakalamış ve yüzeye çıkarmıştı. Bu dişi kalamarın ilk görüntüleri ilk kez 2004’te çekilmişti.

Science Focus dergisine göre, iyi korunmuş haldeki en büyük kalamarın uzunluğunun 11 ile 12 metre arasında olduğu bilimsel olarak kaydedildi. Fakat bu canlılar çok nadir görülüyor.

Haziran 2019’da ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) yaklaşık 3 ila 3,6 metre uzunluğunda olduğu düşünülen yavru bir dev kalamarın ender rastlanan görüntülerini yayımlamıştı. 28 saniyelik videoda kalamar Meksika Körfezi’ndeki kameraya doğru hareket ediyordu.

Görünen o ki kalamar, hızla kameradan uzağa yüzmeden önce uzun dokunaçlarını NOAA’nın kamerasına doluyor.

Araştırmacılar “Bizim insan perspektifimizden bakıldığında dev kalamar büyük ve kesinlikle sıradışı fakat eğer video hayvanın karakterine dair bir şey gösteriyorsa o da hayvanın hatası karşısında şaşırması, başta cezbedici görünmüş ama yemek olmadığı bariz olan bir şeye saldırdıktan sonra geri çekilmesidir” demişti.

Vicdansız sürücü yerde yatan köpeğin üzerinden geçti

Ölmek üzere olan Kuzum köpeğin 10 aydaki inanılmaz değişimi