in

Muş’ta kar bir köyü yuttu; hayvanları besleyebilmek için tünel kazdılar

Muş’ta bir köyde kar kalınlığı 2 metreyi bulunca, vatandaşlar hayvanları besleyebilmek için tünel kazdı.

Muş’un Yukarıyongalı köyünde bir haftadır yağan sağanak kar nedeniyle evler kara gömülürken, kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı bölgelerde ise vatandaşlar tüneller açarak ulaşımlarını sağlamaya çalıştı.

Merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Yukarıyongalı köyünde ilkbahar mevsimini bekleyen köy sakinlerini 2 metrelik kar şaşkına uğrattı.

Ev, ahır, iş makineleri, araçlar ve yemlerin tamamen kar altında kaldı.Yaklaşık bir haftadır kar yağışının aralıklarla devam ettiği köyde, iş makinelerinin giremediği sokaklar vatandaşlar tarafından küreklerle açılmaya başlandı.

Vatandaşlar, hayvanlarını unutmayarak onları beslemek için karların arasında tüneller açtı.

Kar 2 metre yüksekliğe ulaştı.

Köy sakinlerinden Eyüp Omur, mart ayında bu kadar kar beklemediklerini, bahar mevsimini beklerken kar sürpriziyle karşılaştıklarını söyledi.
Omur, “Bütün evlerimiz karın altında. Evlerimiz, araçlarımız, ahırlarımız, her şeyimiz artık kar altında kayboldu. Mart pencereden baktırır, kazma küreği yaktırır. O da bu sene. Ben 57 yaşındayım. Bu yaşa geldim mart ayında bu kadar kar ilk kez görüyorum. Bütün evlerin önünde tüneller açarak komşularımıza ve ahırlarımıza gidiyoruz. Bugünlerde iki metreden fazla kar yağdı” dedi.

Ahmet Çamtosun da birkaç gündür köyde sürekli kar yağışı yaşandığını vurgulayarak, “Evden çıkamıyoruz. Sabah evden tünel açarak çıktım. Kara gömüldük. İki metreden fazla kar var. Yazı beklerken kış bizi yakaladı. Mahvolduk. Hayvanların yemi de bitti. Son zamanlarda ilk kez bu kadar kar gördüm” ifadelerini kullandı.

79 yaşındaki vatandaş Sabri Yöndem 2-3 metre karın bir anda yağdığını belirterek “Kış yine geri döndü. Evin önünü kürekle temizliyorum. Devamlı temizliyorum. Her gün kar atıyorum” dedi.

Kangal cinsi köpek tüfekle vuruldu

Yozgat’ta güvercinler esnafın yolunu gözlüyor