in

Maymun çiçeği virüsü İstanbul’a geldi

İstanbul Sultangazi’de ellerinde yara çıkan iki kişi ve bir arkadaşları maymun çiçeği virüsü şüphesiyle karantinaya alındığı iddia edildi.

Maymun çiçeği virüsü: İstanbul’da üç kişi karantinaya alındı

Sultangazi Habibler Caddesi’nde bulunan eczaneye gelen yabancı uyruklu 2 kişi, ellerindeki yaraları gösterip ilaç istedi.

Eczacı yaraların, ‘Maymun çiçeği’ olabileceğinden şüphelenerek, yetkililere haber verdi. 2 kişi eczaneden krem alarak çıktı. Polis ve sağlık ekipleri, eczaneden çıkarak ilerleyen 2 kişi ile yanlarındaki arkadaşlarını cadde üzerinde durdurdu. 3 kişi ambulansla hastaneye götürüldü.

Şüpheli vakalar, eczaneden ilaç istemeleri üzerine tespit edildiği iddia edildi.

DHA’nın haberine göre, muhabire konuşan Sultangazi Habibler Caddesi’nde bulunan eczacı Esra Koca, “Afgan 2 kişi geldi. Ellerini gösterdiler, ellerinde yuvarlak tohuma benzeyen yaralar vardı. ‘Bir saniye’ dedim, doktor birini aradım” dedi ve ekledi:

“Doktor fotoğraf çekmemi söyledi. Fotoğraflarını çektim, doktora attım.

“O da yetkililere haber vermiş. Hastalık maymun çiçeği olabilir diye şüphelendik.

“Maymun çiçeğine çok benziyordu. Antibiyotik ilaç kullanmış iyi gelmemiş o yüzden virüs olabilir diye düşündüm. Onlar gittikten sonra her yeri dezenfekte ettim.”

Koca’nın krem verdiği iki kişi ve yanlarındaki bir arkadaşı, eczane çıkışında yolda yürürken durdurulduktan sonra ambulansa bindirilerek hastaneye götürüldü.

NTV’nin haberine göre yaraların suçiçeği nedeniyle oluşmuş olması da mümkün. Fakat bu kişiler her ihtimale karşı test sonucu gelene kadar karantinada tutulacak.

Henüz Türkiye’de tespit edilmiş bir maymun çiçeği vakası bulunmuyor.

İstanbul Çamlıca Medicana Hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak, virüsün yüzde kaç ölümcül olduğunun bilinmediğini söyledi fakat son salgında henüz bildirilen bir ölüm olmadığını da vurguladı.

koçak

DHA’ya konuşan Koçak “Dünya çapında 42 yaşın altındaki popülasyon, çiçek hastalığı aşılama programlarının uygulamasının sonlandırılması nedeniyle enfeksiyona açık durumdadır. Maymun çiçeği, çiçek hastalığına neden olan virüsle yakından ilişkili olduğundan, çiçek hastalığı aşıları önleyici tedbir olarak kullanılabilir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise maymun çiçeği virüsüne karşı çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu bildiklerini belirterek, aşının geliştirilmesi konusunda Bilim Kurulu’yla istişare halinde olduklarını söylemişti.

SAĞLIK BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı. İlgili kişilere gerekli testlerin yapıldığını belirten Koca, “Dördünün de test sonucu negatif çıkmıştır. Türkiye’de şu ana dek maymun çiçeği tanısı konmuş hasta yoktur.” ifadesini kullandı.

Kaynak: DHA, BBC Türkçe

İzmir’de sokaktaki hayvanlar için kermes

Yılmaz Erdoğan’ın kedisi öldü