in

Köpekler yalan söylediğimizi anlıyor!

Viyana Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, köpeklerin insanların onlara yalan söylediğini anlayabildiğini buldu. 

Viyana Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, yüzlerce köpek üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda, köpeklerin bazen insanların onlara yalan söylediğini anlayabildiğini buldu.

Yetişkin insanların başkalarının zihinsel durum değerlendirmeleriyle meşgul oldukları bulunmuştur. İnsanlar, çeşitli ipuçlarına dayanarak, diğer insanların doğruluğunu anlayabilir. Araştırmacılar aynı şeyin köpekler için de geçerli olup olmadığını merak ettiler. Bunu bulmak için ise çeşitli ırklardan 260 gönüllü köpekle basit deneyler yaptılar.

Deneylerde, tüm köpeklere, iki kaseden hangisinin gizli bir şey içerdiğini seçerken bilinmeyen bir insanın tavsiyesine uymaları öğretildi. Tavsiyeye uydular. Sonra araştırmacılar işleri karıştırdı. Bilinmeyen ikinci bir insan izlerken, başka bir bilinmeyen insan mamayı bir kaseden diğerine taşırken köpeklerin izlemesine izin verdiler; diğer durumlarda, ikinci insan geçişte yoktu. Araştırmacılar daha sonra, köpeklerin tavsiyelere uymaya devam edip etmeyeceğini görmek için köpeklerle ve geçişteki ikinci kişiyle aynı deneyleri yaptılar.

Araştırmacılar, kaseler değiştirilirken kişi orada olmasaydı, köpeklerin insan tavsiyesini görmezden geldiğini gördüler. Kişinin hangi kasede ödül olduğunu bilmediğini biliyorlardı. Ancak daha da önemlisi, köpeklerin yarısı, insanın yanlış kaseyi işaret ettiğini gözlemlerinden anladıklarında insan tavsiyesini görmezden geldiler. Tüm bunlar, köpeklerin insanların kendilerine yalan söylediğini bildiğini gösteren kanıtlar.

ÇOCUKLAR VE DİĞER HAYVANLAR DENEYLERDE YANILIRKEN, KÖPEKLER ÖNE ÇIKTI

PHYS.ORG’un haberine göre; Araştırmacılar, aynı deneylerin daha önceki araştırmacılar tarafından beş yaşın altındaki insanlarla, makaklar ve şempanzelerle yapıldığını kaydetti. Bu deneylerde, çocuklar ve diğer hayvanlar, doğru olduğunu bildikleri şeyler konusunda bariz yalancının tavsiyelerine uyma konusunda köpeklere nazaran daha gerideler. Bunun, köpeklerin tavsiye veren bilinmeyen insana daha az güvendiğini gösterdiğini öne sürüyorlar.

Yok böyle vicdansızlık… Bursa’da 30 köpeği zehirleyip öldürdüler!

Kış uykusundan uyanan ve göç eden hayvanlar soğuğa dayanamazlarsa tabiattan silinecekler