in

Köpek havlaması sayesinde selden kurtuldular

Edirne Uzunköprü ilçesinde sel sularının altında kalan evdeki insanlar, köpeğin havlaması sayesinde uyanıp evden çıkarak sel sularından son anda kurtuldu. Köy halkı korku dolu anlarını anlattı.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde sağanak yağış etkisini artırarak gün boyu devam etti. Son yağışlarla birlikte eriyen karlar bölgedeki derelerin de taşmasına neden oldu. Bölgede sarı alarm verildi sel ise 177 metreküpe erişti.

Ergene’deki yükseliş sebebiyle Uzunköprü’nün Çöpköy Mahallesi’nden geçen derenin taşması sonucu dere kenarında bulunan tarım arazileri ve evler çamur ve su altında kaldı.

‘KÖPEKLERİN HAVLAMASINA UYANDIM, HER YER SU ALTINDAYDI’

Evi selden dolayı su altında kalan Özay Canlar, köpeklerin havlaması sayesinde uyandığında her yerin sular altında kaldığını ve evden çıkıp hemen köpekleri kurtardığını söyledi.

Evi su altında kalan başka bir vatandaş ise gece saat 03.00 sıralarında uyanıp hemen hayvanları kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Suların evin içerisine girmesi nedeniyle eşyaları tahliye edemediklerini de ekledi.

Son anda evden çıkarılan ailelerden biri ise hayatta kaldıklarına şükür edip, ahırda bulunan hayvanlarınının hayatını kaybettiği için üzgün olduklarını anlattı.

Çöpköy Mahalle Muhtarı Mustafa Arslan, “Su aniden geldi. Köy halkı vatandaşları uyandırmasaydı bir felaket yaşanacaktı. Daha öncede bu eve su baskını olmuştu. Bir önlem alınması çağrısında bulunuyorum” açıklamasında bulundu.

Bitkisel et alternatifleri sayesinde 700 bin hayvan ölmekten kurtuldu

Rize’de 5 köpek ölü bulundu; ‘Ahlaksızlık, vicdansızlık’