in

Karabük’te çevre katliamı… Binlerce balık öldü

Deri ve boya fabrikalarından gelen kimyasal atık ve oksijen yetersizliği Karabük’teki Bulduk Barajı Gölünde binlerce balığı öldürdü

Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Bulduk Barajı Gölünde irili ufaklı binlerce balık öldü.
Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Bulduk Köyü’ne yakın barajda yeniden toplu balık ölümleri görülmesi korku yarattı.

Bolu’nun Gerede ilçesindeki deri ve boya fabrikalarından gelen kimyasal atık ve oksijen yetersizliğinden dolayı bir haftadır irili ufaklı binlerce balık öldü. Adeta suyun üzeri ve kıyıları binlerce balık ölüleri ile dolarken, yaşanan çevre katliamı sonrası Karabük ve Bolu Tarım ve Orman ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri numuneler aldı.

Bulduk Köyü İmamı Ali Rıza Öztürk, “ Haftalardır burada Gerede’deki fabrikaların zehirli atıklarından dolayı bu hayvanlar maalesef öldü. Muhtarımız sağ olsun gerekli yerlere dilekçelerini verdi. Biz devlet büyüklerimizden buna bir önlem almasını istiyoruz. Bu durum 2 senedir böyle. Cezalarda sanırım caydırıcı olmuyor. Barajında kapakları kapanınca durum çok kötü” dedi.

Ali Akça, eskiden köyden geçen suyun bile içildiğini söyleyerek, balık ölümlerinin son 2-3 yıldır tekrarlandığını dile getirdi.


Köy ihtiyar heyeti üyesi Ali Osman Yeşiltaş ise, “ kokudan dahi duramadıklarını ve buna bir çare bulunmasını isteyerek, “ Geçen sene buradaki balıkların tamamı öldü. Son üredirler, şimdi yine binlercesi öldü. Her taraf balık ölüsü ile dolu. Bizim elimizden bir şey gelmiyor. Devletimizden buna bir çare bulmasını istiyoruz. Bizim binlerce balık ölüsünü görünce içimiz acıdı. Bu sudan bizim hayvanlarımız da su içiyor. Onlar da ölüyor” diyerek yaşadıklarını anlattı.


Diğer yandan 2019 yılında yaşanan toplu balık ölümleri sonrası Gerede’de yer alan fabrikalara 360 bin TL ceza kesilmişti.

Şırnak’ta donmak üzere olan yavru köpek kurtarıldı

Evsiz hayvanlar her gün onu bekliyor