in

Evsiz hayvanlar her gün onu bekliyor

Esra Gedik, kendisini Yozgat Bozok Üniversitesinde yaşamlarını sürdüren evsiz hayvanların beslenmesine adadı.

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Gedik, sokakta yaşayan evsiz hayvanları her gün besliyor.

Erdoğan Akdağ Kampüsünde yaşamlarını sürdüren hayvanların beslenmesini yapan Gedik, hasta olan hayvanların da tedavisini üstleniyor.

Doğa Dostu Kampüs Projesi kapsamında kampüse  barınaklar yaptıran Doç. Dr. Esra Gedik, üniversite ve yurtlardan topladığı yemek artıkları ile üniversite yerleşkesindeki hayvanların her gün beslenmesini yapıyor. Kendi aracıyla hayvanların beslenmesi için üniversite kampüsünü gezen Gedik’i gören hayvanlar da Gedik’in gelme saatini biliyor ve her gün aynı saatte Gedik’i bekliyorlar.

7 yıldır sokakta yaşayan evsiz hayvanların beslenmesini yapan ve onlarla mutlu bir yaşam kuran Gedik, toplumda hayvan sevgisinin artmasını ve bu konuda farkındalık oluşmasını hedefliyor.

Doğa Dostu Kampus Projesi’ni 2015 yılında başlattıklarını söyleyen Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Gedik, “Bozok Çevre Ve Doğa Topluluğu’nun akademik danışmanıyım. 7 yıldır bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Bu süre zarfında sokakta yaşayan evsiz hayvanların hem beslenmesini yapıyoruz hem de sağlık kontrollerini yapıyoruz. Hayvanlarımızın aşıları tam ve kısırlaştırma işlemlerini yaptırdık. Mamaları topladığımız bir mama kumbaramız var, bağış yapan arkadaşlarımız, öğrencilerimiz oluyor. Orada biriktiriyoruz, mamalarımızı alıyoruz. Diğer yandan da eğitim öğretim devam ettiği müddetçe merkez yemekhane açık olduğu için yemek artıklarını topluyoruz ve 7 gün boyunca tatiller de dahil kara kışta olsa bile yemekhanelerden aldığımız yemeklerle hayvanlarımızın beslenmesini yapıyoruz” dedi.

Kampüste yaşamlarını sürdüren hayvanların aşılarının yapıldığını ve hayvanlara teker teker isim verdiğini söyleyen Gedik, “Hepsinin bir ismi var çünkü biz tanışıklık sağlarsak köpeklerle, onların insan canlısı olduklarını, hepsinin bir karakteri olduğunu öğrenci arkadaşlarımıza ve personelimize anlatabilir diye düşündük. Bir de işlevsel olarak yapıyoruz, başlarına bir şey geldiğinde gönüllü arkadaşlarla irtibat kurabilmek için hayvanlarımıza isim verdik. Aramızda hangi köpeğe ne olduğunu bilmek içinde isimlerini koyduk” şeklinde konuştu.

Karabük’te çevre katliamı… Binlerce balık öldü

Trabzon’da sokak ortasında köpeği vurdular