in

İzmit’te örnek proje: Hayvanları barındırana temizlik hizmeti belediyeden

İzmit Belediyesi, soğuk kış günlerinde garaj, depo, bina gibi kapalı alanlarını evsiz hayvanların sağlıklı bir şekilde konaklaması için açan vatandaşlara, temizlik ve dezenfekte işlemi uygulanacağını duyurdu.

Ülkemizde soğuk ve karlı havaların tüm yurdu etkisi altına aldığı son günlerde evsiz hayvanlar barınma ve yiyecek sıkıntısı çekiyor.

Belediyeler bu süreçte evsiz hayvanların zorlu kış günlerini kolayca ve sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için yoğun çalışmalar sürdürüyor.

Zorlu hava şartlarında İzmit Belediyesi çok özel bir projeye imza attı. İzmit Belediye ilçe genelinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle sokaktaki evsiz hayvanlar için örnek olacak bir proje başlattı.

Belediye; soğuk kış günlerinde garaj, depo, bina gibi kapalı alanlarını evsiz hayvanların sağlıklı bir şekilde konaklaması için açan vatandaşlara, Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından, temizlik ve dezenfekte işlemi uygulanacağını duyurdu.

‘KAPILARIMIZI CAN DOSTLARIMIZA AÇALIM, TEMİZLİĞİ BİZ YAPACAĞIZ’

Hava sıcaklıklarındaki aşırı düşüş sonrası sokak hayvanlarına dikkat çeken İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Sokaktaki can dostlarımızı lütfen unutmayalım. Onlar da hayatlarımızın bir parçası. Can dostlarımıza her an mama desteği vermeyi sürdüreceğiz. Mümkün olduğu kadar korunaklı alanlar oluşturacağız. Bu konuda her türlü adımı atıp, İzmitlilerle birlikte can dostlarımıza bu kara kışta sahip çıkıyoruz. Buradan tüm İzmitli hemşerilerimize çağrı yapıyorum. Kapılarımızı can dostlarımıza açalım. Temizliği İzmit Belediyesi olarak biz yapacağız” ifadelerini kullandı.

“SOKAK HAYVANLARI KURU VE KORUNAKLI YERLER BULMAKTA ZORLANIYOR”

İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Cemal Derya, projeyle ilgili Anka Haber Ajansına yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Öncelikle duyarlı tüm vatandaşlarımıza geri dönüşleri için teşekkür ediyorum. Gerçekten bu konuda duyarlı çok vatandaşımız var. Malum üzerimize kat kat giyindiğimiz halde bu havada insanlar önlem aldığı halde nasıl üşüyor. Buradan kendimizden pay biçerek, bunlar da birer canlı, sokaklarda yaşam mücadelesi veriyorlar, aklımıza böyle bir şey geldi. Başkanımızın da bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyoruz. Duyarlı vatandaşlarımıza bir sesleniş yaptık. Dedik ki bu gece özellikle çok ağır bir don bekleniyor. Biz sahada görevliyiz; zaten donla, karla mücadelemizi sürdürüyoruz. Sahada mücadelemiz esnasında gördüğümüz manzaralar çok iç yakıcı. Sokak hayvanları yatmak için korunaklı ve kuru yerler bulmakta zorlanıyor.

‘VATANDAŞLARIMIZA SÖZ VERDİK’

Bu gece binalarını, garajlarını, kapalı alanlarını sokak hayvanlarının barınması için açacak bütün vatandaşlarımıza bir söz verdik. Eğer sokak hayvanlarının barınmasından dolayı kapalı alanları kirlenirse yarından itibaren bizlere bildirmeleri halinde temizliği ve dezenfektanı Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından garanti altındadır. Böyle bir sesleniş yaptık. Şu ana kadar da çok olumlu dönüşler var. İnşallah bu gece bu bizim vatandaşa önerimiz karşılık bulacaktır. Bu soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının hiç olmazsa biraz kuru kalmaları, hastalanmamaları için kapalı ve korunaklı bir yerde kalmalarını sağlayabiliriz diye düşünüyorum.

‘UYGULAMA DEVAM EDECEK’

Örnek bir uygulama olması lazım. Bu daha önce yapıldı mı bilmiyorum. Biz Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak başkanımızın talimatıyla bir çağrıda bulunduk. Kendisi hayvansever bir insan. Karşılık bulmaya başladı. Biz sözümüzün arkasındayız. Bundan sonra da bu uygulama devam edecek. Biz bunu taahhüt ettik. Bir kere sözünü verdiğimiz zaman arkasında dururuz. Ne kadar olursa olsun biz yetişecek güçteyiz İzmit Belediyesi olarak. Bundan sonraki her soğuk havada tekrar tekrar çağrılar devam edecektir İzmit Belediyesi tarafından. Neresi olursa olsun biz temizlik hizmetini taahhüt ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde başlatılan bu projeye vatandaşlardan da olumlu dönüşler geldi. Belediyenin çağrısına sessiz kalmayan yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar kapalı alanlarını evsiz hayvanlar için açtı. Bu soğuk günlerde onlara can oldu. İzmit Belediyesi’nin örnek projesi vatandaşlar tarafından takdir edildi.

ÇAĞRI NUMARALARI PAYLAŞILDI

Bu önemli çağrıya karşılık verecek vatandaşlar, 0 262 318 00 00 numaralı telefondan Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ulaşabilir ya da 0 532 166 41 41 numaralı WhatsApp hattına mesajlarını iletebilir.

Zorlu kış şartlarında hayvanlara mama dağıtıldı

10 yaşındaki çocuklar sokakta doğum yapan köpeğe sahip çıktı