in

İsveç’te istismar: Kargalar, sigara izmaritlerini toplamakla görevlendirdi

İsveç’teki Södertälje isimli şehirde, kargalar, sokaklardaki sigara izmaritlerini toplamakla görevlendirildi.

Stockholm yakınında yer alan Södertälje isimli şehirde, kargalar topladıkları izmarit başına küçük bir miktar yiyecek alarak temizleme görevini yerine getiriyor.

İsveç‘in kararı kargaları istismar olarak değerlendiriliyor. Her yıl milyonlarca kuş, izmarit yuttuğu için yaşamını yitiriyor. Diğer yandan izmaritlerde kuşların alt ve üst solunum yollarına zarar verebilecek partiküller bulunuyor.

Kargalarla temizlik metodunu bulan Corvid Cleaning isimli şirketin kurucusu Christian Günther-Hanssen, “Kargalar, gönüllü bir işe koyulan yabani kuşlar” diyor.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, karga kuşları ailesinin bir üyesi olan Yeni Kaledonya kargaları üzerine yapılan bir araştırma, akıl yürütmede yedi yaşındaki bir insan potansiyelinde olduklarını ortaya koydu. Araştırma sonucunda iş için en zeki kuşlar oldukları ve bu görevi yapabilecekleri belirlendi.

‘İNSANLARA YERE ATMAYI ÖĞRETEMİYORUZ

Christian Günther-Hanssen, “Kolay öğreniyorlar ve birbirlerinden öğrenme ihtimalleri de yüksek. Aynı zamanda kargaların yanlışlıkla çöp yeme ihtimali de daha düşük” diyor ve maliyetin düşeceğini belirtiyor.

Södertälje Belediyesi’nde atık stratejisti olan Tomas Thernström ise pilot uygulamanın potansiyelinin finansmana bağlı olduğunu söylüyor:

“Bunun başka ortamlarda da işe yarayıp yaramayacağını görmek ilginç olurdu. Ayrıca kargalara sigara izmaritlerini almayı öğretebiliyoruz ama insanlara sigara izmaritlerini yere atmamayı öğretemiyoruz. Bu da ilginç bir durum.”

Afganistan’dan kurtarılan 304 evcil hayvan Ankara’ya zorunlu iniş yaptı

Hayvan dostu Erol Evgin’in acı günü