in ,

Afganistan’dan kurtarılan 304 evcil hayvan Ankara’ya zorunlu iniş yaptı

Dünyaca ünlü yardım kuruluşu Global Animal Rescue (SPCA), kiraladıkları kargo uçağıyla Afganistan’a gidip terk edilmiş 304 evcil hayvanı kurtardı. Hayvanları kurtaran uçak, Ankara’ya zorunlu iniş yaptı.

İşgal ve savaştan yorgun düşen Afganistan’da evcil hayvanlar da zor zamanlar geçiyor.

Global Animal Rescue (SPCA), ABD’nin güçlerini çekmesinin ardından Afganistan’ın başkenti Kabil’de terk edilmiş, aralarında özel ırkların da bulunduğu 304 kedi ve köpeği kurtarmaktan için harekete geçti.

Derneğin gönüllüleri hayati risk altında olduğunu tespit ettiği 304 kedi ve köpeği kutularıyla birlikte kurtarma uçağına aldı.

ANKARA’DA ZORUNLU İNİŞ

Afganistan’dan Kanada’ya gitmek üzere yola çıkan Rus İl-76 kargo uçağı kiralayan grup, pazar günü Kabil’e giderek Kabil Küçük Hayvan Kurtarma Ekibi (KSAR) ile birlikte 304 hayvanı kurtardı. Kanada’ya gitmek üzere tekrardan yola çıkan uçak, Rusya’nın hava sahasını kullanmasına izin vermediği için Ankara’ya zorunlu iniş yaptı.

Adana’dan yola çıkan 8 hayvan hakkı savunucusu da uçağa gidip hayvanların bakımını yaptı. 15 saat süren bakımın ardından tekrar havalanan uçak, Kanada’ya gitti.

Uçaktaki grup ineceklerini Adanalı Devran Naz’a haber verdi.

Bunun üzerine de Naz, kentteki terapi veteriner kliniğinde görevli 4 veteriner ve 3 gönüllüyle Ankara’ya gitti.

Ankara Valiliği’nden özel izin alan grup, uçağa gidip hayvanların bakımını yaptı.

15 saat süren bakımın ardından tekrar havalanan uçak, önce İzlanda’ya ardından da Kanada’ya gitti.
Hayvanlar Kanada’nın Vancouver şehrinde sahiplendirilecek.

‘TÜRKİYE ÇOK İYİ KARŞILADI’

Adana’dan Ankara’ya giden Devran Naz, açıklamalarda bulundu. Naz, Türkiye’nin uçağı çok iyi ağırladığını belirterek, “Afganistan’daki savaş alanından 304 kedi ve köpek kurtarılıyor. İçerisinde Amerikan vatandaşları olduğu için uçak Rusya’nın hava sahasını kullanamadı. Ankara’ya zorunlu iniş yaptı ve arkadaşlarım da bana ulaştı. Biz de buradan gittik 15 saat boyunca hasta hayvanların bakımını gerçekleştirdik. Aç ve susuz kalan hayvanlara mama verdik. Kısa zaman içerisinde bütün izinlerimizi aldık. Kimse bir zorluk çıkartmadı. Herkese çok teşekkür ederiz. Türkiye bu uçağı çok iyi ağırladı” diye konuştu. 

Naz, hayvanların Kanada’da sahiplendirileceğini, SPCA ile birlikte yakın zamanda Türkiye’de de organizasyon yapacaklarını söyledi.

Anüsü kapalı dünyaya gelen kuzu kurtarıldı

İsveç’te istismar: Kargalar, sigara izmaritlerini toplamakla görevlendirdi