in

İşte hayvanları seven ve onlarla yaşayan 10 ünlü isim

Hayvanların yaşam hakkına saygı duyan ve onlarla birlikte yaşan ünlü isimler var. İşte hayvan evlat edinen 10 ünlü isim ve onların ‘evlatlarıyla’ olan hikâyesi

Son zamanlarda sokakta yaşayan evsiz hayvanlara karşı olumsuz yorum ve tutumlar artmakta. Hayvanların toplanıp barınaklara kapatılması gündemde. Bu olumsuz yorum ve eylemleri kamuoyunun önünde olan bazı isimler desteklerken bazı ünlü isimler ise hayvanların yaşam hakkının yanında yer alıyor.

Türkiye’de ve dünyada “Satın alma sahiplen” diyerek birçok evsiz hayvana yuva olan birçok ünlü isim var.

İşte evsiz hayvanlarımıza aile olan ünlüler;

  • Gonca Vuslateri

Hayvanları satın almaya karşı çıkan ünlülerden biri olan Vuslateri iki kedi ve iki köpeğin ailesi oluyor. Barınaktan sahiplendiği ilk hayvanı sevimli “Duma”. Hayvanları çok sevdiğini belirten ünlü oyuncu yuva arayışında olan can dostlarımıza geçici aile oluyor.Son olarak da Paspas isimli bir köpeğe geçici aile olan Vuslateri’ye Gülben Ergenden  destek geliyor ve Paspas’ı Ergen evlat ediniyor.

  • Gülben Ergen

“Pet shoplardan hayvan almayın, barınaklardan sahiplenin” sözlerini dile getiren Gülben Ergen, Gonca Vuslateri’nin geçici ailesi olduğu Paspas isimli minik köpeği  2021 yılında sahiplendi. Paspas isimli köpeğine onu evlat edinmesini sağlayan arkadaşı “Gonca’nın” ismini verdi.

  • Camila Mendes

2020 yılında yavru bir köpek evlat edinen ve köpeğine “Truffle” adını veren Mendes hayranlarına hayvan satın alma değil evlat edinme çağrısında da bulunuyor.

  • Selena Gomez

Hayvan evlat edinen ve yaşam hakkına saygılı ünlülerden biri olan Gomez, Winnie isimli köpeğin annesi. Karantina zamanında  Daisy isimli bir yavru köpeğe de geçici aile olduğunu belirtti ve birçok arkadaşının hayvanlara güvenli bir yer bulana kadar geçici aile olduklarını söyledi.

  • Aslı Enver

Ünlü oyuncu Aslı Enver yaşam hakkına saygılı ünlülerden biri. Bir kedisi olan Enver şimdilerde ise bir kedi daha sahiplendi.

  • Jennifer Aniston

Sokak hayvanları için uzun süredir savunuculuk yapan aktrist , üç evcil hayvanın ebeveyni. Bunlar; gri bir Schnauzer karışımı olan Clyde, siyah beyaz bir Pit Bull     karışımı olan Sophie, ve 2020’de aileye katılan beyaz bir Shepherd karışımı olan Lord Chesterfield.

  • Ajda Pekkan

Yaşam hakkına saygı duyan sanatçı sokakta yaşayan evsiz  hayvanlar için yanına yeni bir çalışan aldı. Bu çalışan sadece sokak hayvanlarını besliyor, hastalığa yakalananları tedaviye götürüyor. Pekkan 16 kedi ve 4 köpeğin annesi.

  • Dua Lipa ve Anwar Hadid

Şarkıcı Dua Lipa ve erkek arkadaşı model Anwar Hadid, 2020’de Dexter’ı evlat edindiler.

  • Gupse Özay

Yaşam hakkına saygı duyan oyuncu ,kaybolan kedisini ararken ona tıpatıp benzeyen kediyi evlat edindi. “Bir hafta önce bu arkadaşla yollarımız kesişti. Kaybolan kedim Betü’nün tıpatıp ikizi; lakin dişi. Araba altında çamura bulanmış vaziyette bulunmuş. Zapzayıf. Sahibi de çıkmamış. Ben Betü diye gidip Betü olmadığını görünce gel bakalım küçük kız deyip onu sahiplendim.”

  • Fazıl Say

2020 yılında ünlü besteci Fazıl Say ve eşi, Küt ve Duman isimli iki yavru kedi sahiplendi.

Türkiye genelinde binlerce ‘tehlike arz eden köpek’ kayıt altına alındı

Üşüyen kediyi hırkasıyla örttü: Hayvanları çok sevmeliyiz