in

Ispartakule Evlerinde kedilere ‘tuzak kapan’

Ispartakule İstanbul Evlerinde kedilerin beslenmesinden rahatsız olan şahıslar, kedi kapanları ile kedilere ‘tuzak kapan’ kurdu.

İstanbul Avcılar Ispartakule’de bulunan İstanbul Evleri sitesinde yaşayan Merve İpek kapalı otoparkta sokakta yaşayan kedileri besliyordu. Kedilerin beslenmesinden rahatsız olan bazı şahıslar, kedilere tuzak kapan kurdu.

Şahıslar, mama kaplarına zarar verdi. Şahıslar, kelepçeli mama kaplarını söküp fırlattı. Merve İpek, kedileri beslediği otoparkta bazı günler kapanlar gördüğünü söyledi. İpek, beslediği kedilerin aniden ortadan kaybolduğunu hepsinin aynı anda yok olmasının tesadüf olmadığını düşündüğü aktardı.

Gördüğü kapanlarla kedileri toplayıp boş alanlara bıraktıklarını söyledi. İpek, komşularının bazı kapanlardan ölü kedi cesetleri çıkardıklarını bazı kapanlardan ise yaralı şekilde kurtarabildiklerini aktardı.

SİTE YÖNETİMİ KOPARIYOR

Ajanimo’ya konuşan İpek şunları aktardı:

“Yaşadığım sitede kapalı otoparkımız var. Bu otoparklar da her daireye tahsis edilen park yerleri ve depolar mevcut zaten bu bilgi tapuda da yazıyor. Biz de kendi tapulu yerimizde kedileri besliyoruz. Kimse çıkamasın diye plastik kelepçe ile mama kaplarını depomuzun demire bağlıyoruz.

Steril mama veriyor herhangi bir şekilde koku yapacak veya etrafı kirletecek şeyler vermiyoruz. Bu şekilde diğer site sakinlerini rahatsız etmiyoruz. Ayrıca kediler günlük mamalarını bitiyor. Ertesi güne kalma gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Biz her gün mamalarını yeniliyoruz. Ne görüntü kirliliği ne de başka bir şey kimseyi rahatsız etmiyoruz.

Mevcut site yönetimimiz bu mama kaplarını kelepçelerini keserek bulunduğu yerden alıp fırlatmaya başladılar. Aynı gün içinde iki kez koparıp attıkları da oluyor. Özellikle koparmasınlar diye plastik kelepçe ile bağlıyoruz fakat koparıp atıyorlar.

KEDİLERE ‘TUZAK KAPAN’

Bunun haricinde sitede kedi kapanları skandalı da yaşamıştık. Komşularımız bazı kapanların kedilerin ölü bedenlerini buldu. Kapanlara giren bazı kedileri kurtarabilmişler ve yara veterinere götürmüşler.

Kaçırılan kedilerin öldürüldüğünü veya ıssız bölgelere bırakıldığını düşünüyoruz. Site yönetimi de zaten bunu kabul edip bir site sakinine kedileri toplayıp boş arazilere bıraktıklarını söylemiş.

Ortadan kaybolan 50’ye yakın kedinin başka bir açıklaması olamaz. Kedilerin hepsi biranda kendiliğinden kaybolmuş olamaz.

kedilere ‘tuzak kapan’: kapanlara yakalanan ve yaralı kurtarılabilen bir kedi

Site yönetiminin İpeğe yaptığı açıklama ise şöyle; bazı site sakinleri, kedilerin arabalarını çizmesi ile ilgili yönetime şikâyette bulunmuş.  Kedi aracın üzerine zıplarken patilerinin yumuşak kısmıyla zıplar. Bu iddialarının saçma olduğu aşikâr.

Kedilerin pirelerinden bahsetmişlerdi. Öyle bir durum da söz konusu değil. Kedi pireleri değil, Otoparkta bulunan toz pireleri mevcut. Yani her şeyi kedilerin üzerine atıyorlar. Yönetimin söylediğine göre bazı sakinler kedilerden rahatsızmış ama öyle olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca öyle bir hakları da yok. Sonuçta bunlar sokak kedileri istedikleri yerde yaşarlar. Siteye iki tane kedi evi yerleştirmişlerdi. Fakat insanların girişi yok. Kedi evleri hemen yolun yanında bu da tehlikeye sokuyor. Bazı kedileri ezilmiş halde bulmuştuk.”

SİTE YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Olayın sosyal medyada duyulmasının ardından siteye tepkiler yağdı. Tepkilerin etkisiyle site yönetimi, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Açıklamasında olayın karalama çalışması olduğunu belirten yönetim şu açıklamayı yayınladı: “Karalama çalışması olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını belirterek; Tüm kat sakinlerinin de bildiği üzere site yönetimimiz tarafından kedilerin bakımı ve beslenmesi için ortak alanlarda birden fazla mama kapları, barınmaları için çok sayıda kedi evleri ve barınaklar tesis edilmiştir.

Kat Mülkiyeti Kanununa, Yönetmeliğe ve Yönetim Planına aykırı bir şekilde site otoparkında kedi beslemiştir. Site otoparklarında beslenen kedilerin birçoğu park halinde duran araçların ön kısımlarında sıkışıp ezilmektedirler.

Otoparkta kedi besleyen kat maliklerinin bu duruma son vermesi için ve yine kedilerin ortak alanda tesis edilen barınaklarda beslenmesi için ilgili kat maliklerine haberden çok önce ihtarname gönderilmiştir.

Zira ezilmelerin yanında otoparkta beslenen kediler pirelenmeye ve kötü kokulara da sebebiyet de vermiştir. Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için site yönetimi olarak gönderdiğimiz ihtarnameler neticesiz kalmış buna cevaben ise siteyi karalayıcı haberlere malzeme etmişlerdir.”

Sokaktaki hayvanlar temizlik görevlisinin mesai arkadaşı oldu

Evcil hayvanlara kıyafet giydirilmeli mi?